Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 40 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
SeveredZombie

Kanada
93 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Stíny z lesa
rok: 2005
režie: Carl Bessai
scénář: Julian Clarke (story) and), Travis McDonald (screenplay), Carl Bessai (screenplay) and)
hrají: Paul Campbell (Tyler), Sarah Lind (Rita), Julian Christopher (Mac), JR Bourne (Carter), Michael Teigen (Luke), Leanne Adachi (Stacey), John Reardon (Greg), Patrick Gallagher (Anderson), Hrothgar Mathews (Eric), Jerry Wasserman (John)
produkce: Andrew Boutilier, Cynthia Chapman, Stephen Hegyes, Kirsten Newlands, Shawn Williamson
hudba: Clinton Shorter
keywords: forest, zombie, chainsaw, axe, logging-camp, rape-attempt, splatter, eco-horror, murder, flesh-eating-zombie, premarital-sex, blood
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 6417

Recenzoval Ivan Kučera

Přidáno: 04. leden 2006

Hustý lesný porast (klasický, Európanom dobre známy les, žiadna tropická džungľa) by len zázrakom neprilákal drevospracujúce firmy, automaticky priťahujúce skupinky ochranárov s množstvom transparentov ale nulovými kompetenciami. Jedna firma by v budúcnosti rada do praxe uviedla tzv. „GC program“. Vďaka nemu, zjednodušene povedané, rastú stromy rýchlejšie. Onedlho sa s ťažobným táborom, pracujúcim v testovacej oblasti, stratí spojenie. Riaditeľ firmy predpokladá, že za to môže razantná ochrankyňa Rita Hoffmanová (Sarah Lindová) so svojimi ľuďmi. Takže do oblasti vyšle iba svojho syna Tylera (Paul Campbell), nestojaceho o miesto vo firme. Na mieste činu, hlboko v lesoch, zisťuje, že skupinu postihlo niečo horšie, ako Rita. Sama Matka príroda to bola.

Začalo to s jedným lesníkom a pokračovalo ďalším a ďalším. Oblasť je zamorená extrémne agresívnymi ex-ľuďmi, útočiacimi a požierajúcimi „zdravých“ ľudí. Tí sa následne, resp. to, čo z nich zostane, pridajú na stranu kŕčovito sa potácajúcich zombíkov (prečo to slovo nepovedať nahlas). Ak vás uhryznú, trvá premena sekundy. Tyler sa dáva na besný útek s malou nádejou na prežitie. Pridá sa k rôznorodej skupinke preživších (rázny černoch Mac, lesníci, eko-aktivisti). Tá nevydrží dlho pokope. Jednak sa v nej nachádza zradca a jednak sa dostáva do otvorených kolízií so skupinkami zombíkov, šuchotajúcich lesným porastom. Horšie je, že do konfliktu sa dostanú aj so správnou radou firmy. Tá zistí (po peknej scénke v laboratóriu), čo sa deje a že by jej to na zisku a popularite nepridalo. Hrdinovia po nálete helikoptéry (!) nájdu pomoc u inej skupiny preživších. Ako sa ukáže, režisér je fanúšikov Boyleovho O 28 DNÍ, takže sa nejedná o pomoc, ale prechod z dažďa pod odkvap. Aj táto druhá skupina je vedená fanatikom, ženu nevideli už dlho, evidentne im to spolu s izoláciou a neustále hroziacou smrťou (alebo niečím horším) zatlačilo na mozog. Keďže režisér je (so svojim spolu-scenáristom Travisom McDonaldom) okrem iného aj fanúšikom Snyderovho DAWN OF THE DEAD, vo voľnom čase sa dotyční bavia parafrázou na „Odbachni svoju celebritu“...

Len čo som vstúpil do požičovne, zrak mi padol medzi Novinky a toto tu patrilo medzi ne. Drsná titulná strana DVD obalu ma prinútila okamžite si film požičať. Neprečítajúc si obsah, som až doma zistil, že sa nebude jednať o variáciu na môj obľúbený THE BLAIR WITCH PROJECT skrížený s WRONG TURN, ale o ďalší príspevok do zombíčin. Byť tak vo chvíli precitnutia ešte v požičovni, slovné spojenia „genetická skladba stromov“ a „hladní zombíci“ by ma skôr varovali ako navnadili. Síce aj tak by som si to asi požičal, čo si budeme nahovárať, ale aspoň by som už v požičovni preskočil prvotné sklamanie zo toho, že sa nebude jednať o „čistý“ príbeh s klasickými choromyseľnými kanibalmi z lesa. Lenže dá sa odolať sloganu „Hrozivé netvory útočia z vnútra lesa“?

Zombícka vlna sa objavila 2002, keď Paul W.S. Anderson nakrútil RESIDENT EVIL. Reštartoval sa záujem o tento hororový subžáner a bolo. K téme sa vyjadrili hlupáci (RESIDENT EVIL APOKALYPSA), komediantmi (britský SHAUN OF THE DEAD), klasici (Romerov LAND OF THE DEAD) aj doma v garáži strihajúci nezávisláci z Austrálie (bratia Spierigovci - UNDEAD). Požičovne sú dnes plné živej smrti. Pravdupovediac, nečakal som, že sa dočkajú takéhoto početného zmŕtvychvstania. Aby som pravdu povedal, postupne tomu ani nie som rád. Hlavne pozerať entú variáciu na variáciu (fraškoidne zábavný HOUSE OF THE DEAD) začína byť už únavné.

Ak máte radi zombíčiny, nízko rozpočtové krváky sprevádzané neznámym castingom a realistickou kamerou, alebo ak máte chalupu tesne pod lesom a často si v nej po nociach pozeráte PSÍCH VOJAKOV, nemali by ste váhať. Ak ste ochranári životného prostredia a sústavne čítate články na túto tému... ehm, nuž tak nečítate Studnu, ehm. Ale ak predsa len čítate, tak jednak vám už nebude pripadať rozumné pripútať sa uprostred lesa reťazou k stromu a jednak SEVERED funguje z pozície výkriku „slobodu lesom“ asi tak, ako funguje cormanovčina AMAZOVKA V PLAMEŇOCH so Sandrou Bullockovou ako agitka za „slobodu tropickým pralesom“.

Škoda, že postupom času sa tvorcovia nechali až príliš ovládnuť všetkou tou zombiádou naokolo a podľahli efektu a nie atmosfére, ale napr. posledné sekundy filmu so „starým mužom v nočnom dome“ ukazujú, že mali na viac. A je to zdĺhavé; skrátiť alebo úvod, kedy sa nič nedeje, alebo vyvražďovanie v druhej polovici a možno by to bolo lepšie. Každopádne je cítiť, že je to snímka, nakrútená fanúšikmi pre fanúšikov. Ale napriek tomu, že to nie je žiadna úbohá blbosť z produkcie Asylum, tí už videli podstatne lepšie a zásadnejšie krvavosti.

Top dementná scéna: Zase až tak veľa ich tu nie je, ale aspoň jedna za všetky. Spôsob, akým hrdinovia prídu o auto. Jednak rozčuľuje, že keď už sa to muselo stať (napr. O 28 DNÍ bola predsa z veľkej časti road movie), že sa to stalo tak, že šofér nepozerá na cestu (k tomu nie je čo dodať). A od veci je aj to, že následne nezničené ale iba prešmykujúce auto nevytlačí ani skupina ľudí, z nich je viac ako polovica veľkých chlapov.

P.S. – Príde aj cirkulárka + motorová píla.

P.S. II – Nepremýšľali ste nad tým, že hrdinovia zombíčin dopadnú väčšinou tak zle preto, že sa združujú a zabíjajú IBA zombíkov? Nemali by sekať hlavy aj živým? Predsa by tým znížili svoj stupeň ohrozenia.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.