Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 36 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
IntermedioGhosts

USA
82 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Duch podzemí
rok: 2005
režie: Andrew Lauer (as Andy Lauer)
scénář: Kraig Wenman (screenplay) (as Kraig X. Wenman)
hrají: Edward Furlong (Malik), Steve Railsback (Old Man), Cerina Vincent (Gen), Amber Benson (Barbie), Callard Harris (Wes), Paul Cram (Zee), Alejandro Samaniego (Jorge), Dean N. Arevalo (Al (as Dean Arevalo), Eric Caselton (Billy), Josef Geiger (Dayton)
produkce: David Michael Latt, David Rimawi, Steven Ritchie, Sherri Strain, Rick Walker
hudba:
keywords: ghost, zombie, gore, blood, sliced-in-two, beautiful-woman, cave, female-nudity, independent-film
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 5937

Recenzoval Ivan Kučera

Přidáno: 10. prosinec 2005

Ako zabiť niečo, čo už je mŕtve?

INTERMEDIO doprevádza povesť extrémne nepodareného už ani nie béčka, ale čohosi, čo už ani nie je v abecede. Viac ako o film sa jedná o neúnosne dlhé domáce video. Banda deciek behá v podzemných tuneloch (čo je zrejme jeden pár metrový podzemný tunel) a niečo ich naháňa. Bodka.

Sparné Mexiko, súčasnosť. Do tunelov zostupujú štyria pekne spárovaní teenageri. Aby dílerom, čakajúcim na opačnej strane, strelili drogy. Tržba im má vyniesť dlhé, spokojné a bezstarostné povaľovanie na gauči pred televízorom a fajčenie matroša. Ale dvaja z nich majú aj osobnejšie dôvody. Pred rokmi totiž boli očitými svedkami, ako tam dole zostúpili ich otcovia a už nikdy nevyšli. Lenže dole v tme niečo je. Vraj ak zachytíš krv mŕtveho človeka predtým, než spadne na zem, získaš večnú ochranu a môžeš dotyčného (už) ducha ovládať. Film ťaží z tzv. „El Intermedio“. To je niečo „medzi“. Napr. uviaznutie medzi smrťou a životom. Polapené ľudské duše. Miestna legenda, depresívne zabíjajúca každého, kto poruší hranice ich teritória. Tunelmi tiež koluje legenda o tom, že pred rokmi v nich otec zabil svojho syna. Súvisí to spolu?

Herecké výkony sú absolútne nepostačujúce i na takýto odpad a v podstate o nich ani nemôže byť reč. Pod pojmom „herecký výkon“ si totiž režijne debutujúci (doteraz prevažne herec) Andrew Lauer predstavuje “nadžeň stádo hercov bez budúcnosti do tunelu a nechaj ich tam hodinu a pol splašene pobehovať“. Problém mu robí aj nakrútiť prvoplánovitú bafačku, kedy na postavu nečakane niečo vyskočí. Ak niekto podáva aspoň niečo, čo sa veľmi, veľmi vzdialene ponáša na herecký výkon, je to starý muž (Steve Railsback), odkladajúci si do ampuliek kvapky krvi. Byť tak v lepšom filme, na dlhý čas by utkvel v pamäti. Od určitej chvíle som ostatne držal palce práve a len jemu. Naopak, najhviezdnejší z castingu, mladý a neobyčajne otrasný Edward Furlong, síce má na konte veľké filmy (T2 + KULT HÁKOVÉHO KRÍŽA), ale zárukou kvality rozhodne nie je, dvojnásobne tak čo sa týka hororového žánru (CINTORÍN ZVIERATIEK II). Toľko kriku a zúrivej gestikulácie som už nevidel dobre dlho. Pôsobí dojmom, že ho detoxikačná kúra už nebaví a rád by si konečne niečo poriadne tuhé šľahol. Nohy mu podrážajú aj otravné hlášky o ničom („Tiež sa mi za otcom smutno každý deň“ alebo „Nejako sa tu ochladilo“).

Dej v podstate neexistuje. Jediným osviežením je prvých cca desať minút, aspoň ako-tak ťažiacich z horúcej slnečnej atmosféry prašného Mexika. Ďalším sviežejším vánkom je celkom zaujímavá jazda autom v druhej polovici a občasné vyjdene z tunelov do úkrytov (miestnosti vyrobené pre prípad, že by do tunelov, slúžiacich výlučne na nekalé ilegálne činnosti, vtrhli policajti). Inak skutočne bieda a aj krv len zriedka. Viac ako rozfaklenie človeka na polovicu vyzdvihujem vytrhnutý jazyk a masový hrob. Okrem toho vám minutáž spríjemní snáď už len pohľad na atraktívnu Gen v podaní prsnatej brunetky Geriny Vincentovej. Btw, čo sa duchov týka, ich vzhľad je síce často rôznorodý, ale zakaždým otrasný. U mňa zvíťazil (v štýle najhorší z najhorších) chlap v čiernom obleku, ktorý občas prebehne v tme a na látke má namaľovanú detinskú kostru fosforovou farbou.

Perly? V podstate celé INTERMEDIO je perla. Vyníma sa spomedzi ostatných svojou škaredosťou. Na druhej strane, tieto vyložené paškvily majú tendenciu s odstupom času stať sa obľúbenými nepodarkami hororového fanúšika a dokonca ozdobou jeho filmotéky. Ak by som mal z tohto home videa predsa len niečo vybrať, bolo by to toto tu:

1. Nápad poslať dievča s nohou v sadre, krivkajúca s pomocou barly, do podzemných priestorov na predaj drog.

2. Chlap, čo na úvod podrezáva sliepky, vyzerá úplne rovnako, ako ten, čo sa objaví po 18. rokoch.

3. Aj keď majú postavy pištoľ, robí im problém dostať sa cez obyčajné zamknuté dvere.

4. Postavu niekto vtiahne za dvere a cez dolnú škáru tečie množstvo krvi. Čo danej postave nebráni o pár minút sa objaviť na scéne, akurát s trochu od krvi zmáčaným chrbtom.

Resumé. Video brak ako sa patrí! Neviem, ako počas nakrúcania hovorili tej veci, čo sa v normálnom celovečernom hranom filme volá scenár, ale ak tomu aj hovorili scenár, hovorili tomu zle, lebo scenár je úplne iná vec a tento film tú inú vec rozhodne nemá. Oproti Lauerovi je Uwe Boll zo zlata a Paul W.S. Anderson nový Sam Raimi. Ubehlo tridsať minút a už som mal dosť. Bieda. Báť sa budete maximálne tak o svoj voľný čas.

Priznanie autora recenzie. Keď INTERMEDIO videl prvý krát, v polovici mu praskli nervy a vypol ho. Lenže čitatelia Studne musia byť varovaní. A tak si to pustil ešte raz. Odhodlával sa k tomu niekoľko týždňov, tajne dúfajúc, že sa nájde niekto, kto ho ušetrí a predbehne s recenziou.

P.S. - V požičovniach je dostupné iba DVD bez českých titulkov. To je problém už preto, že český dabing prekladá titulok „18 Years Later“ ako „Pred osemnástimi rokmi“. DVD, ktoré som si požičal, malo absolútne príšerný zvuk, či skôr nezvuk, takže ak aj sa postavy strhli na nejaký čudný zvuk, nevedel som, či ho nepočujem iba ja, lebo distribútor flákal technickú stránku svojho disku, alebo či je to zámer tvorcov. Ak to druhé, tak neviem aký.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.