Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 125 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
Nightmare on Elm Street 4: Dream MasterSérie: FreddySlasher

USA
93 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Noční můra v Elm Street 4: Vládce snu
rok: 1988
režie: Renny Harlin
scénář: Wes Craven (character), William Kotzwinkle (story) and), Brian Helgeland (screenplay) and), Jim Wheat (screenplay) (as Scott Pierce) &), Ken Wheat (screenplay) (as Scott Pierce)
hrají: Lisa Wilcox (Alice Johnson), Andras Jones (Rick Johnson), Danny Hassel (Dan Jordan), Rodney Eastman (Joey Crusel), Tuesday Knight (Kristen Parker), Ken Sagoes (Roland Kincaid), Brooke Bundy (Elaine Parker), Nicholas Mele (Mr. Dennis Johnson), Toy Newkirk (Sheila Kopecky), Brooke Theiss (Debbie Stevens)
produkce: Stephen Diener, Karen Koch, Sara Risher, Robert Shaye, Rachel Talalay
hudba: Craig Safan
keywords: dream, freddy-krueger, nightmare, soul, pizza, death-of-boyfriend, dog, cult-favorite, woman-wearing-glasses, overprotective-father, boiler-room, terror, digit-in-title, severed-arm, loss-of-best-friend, abusive-father, blood, fall-asleep, blood-in-water, broken-mirror, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 10009

Recenzoval JohnnyD

Přidáno: 13. leden 2006

"You shouldn't have buried me, l'm not dead."

Mýlil sa ten, kto si myslel, že po Bojovníkoch zo snov sa séria Nočných mor v Elm Street ukončí. Trojka zaznamenala úspech, a tak sa rozbehli prípravy na ďalší diel. Ten dostal názov Dream Master a réžie sa ujal Renny Harlin, neskôr autor mnohých akčných peciek. Jedná sa o komerčne najúspešnejší diel, a tak nečudo, že už táto séria nie je o strachu, ale o zábave (a predovšetkým o zábavných vraždách).

Asi najväčšia slabina tohto filmu je dej. Ten tu takmer nie je. Je tu iba akýsi zlepenec vrážd, ale zato veľmi kvalitný a originálnych vrážd. „Dej“ nadväzuje na koniec predošlého dielu. Tí, ktorí prežili súboj bojovníkov snov a Freddyho, teda traja teenegeri, žijú usporiadaný život. Avšak Kristen, vedúca bojovníkov, má stále nočné mory a stále má moc vťahovať do svojich snov ostatných ľudí. Jej priatelia ju upokojujú, že žiaden Freddy už nie je, ale ona im neverí. Jeden z nich sa vo svojom sne presvedčí o tom, že Freddyho nie je tak ľahké zabiť, a tak sa Freddy pompézne (za zvuku psa cikajúceho oheň) vracia, aby sa mohol tým bastardom pomstiť. Veď tak to má byť.

V tejto hororovej ságe si môžete všimnúť, že asi každý diel prináša do série niečo nové. Jednotka priniesla nápad a postavy, dvojka priniesla vtipného, sarkastického a stále cool Freddyho, trojka priniesla originálne vraždy spojené s fantastickou atmosférou nočných mor. No a štvorka rozvíja prínos trojky. Kým Dream Warriors sa sústredili na dej, Dream Master sa viac viaže na vraždy, atmosféru a vizuálnu stránku filmu. Z Freddyho sa definitívne stáva popkultúrna ikona. Už v ňom nie je ani kúsok toho Freddyho z originálu, ktorý strašil. On teraz zabáva! Vidieť to je pri vražde na pláži. Freddy neprichádza potichu a v tme a po vražde sa neodparí preč, Freddy pripláva v scéne odkazujúcej na Jaws a pri vražde si elegantne nasadí cool slnečné okuliare. Som si istý, že táto zmena naštvala mnohých fanúšikov depresívneho, tajomného a v neposlednom rade, seriózneho (!) originálu, ale ako sa hovorí, zmena je život.

To, že sa film posúva do iných vôd je vidieť aj na soundtracku. Miesto depresívnej inštrumentálnej hudby z predošlých dielov tu stále viac miesta zaberá vtedajšia mainstreamová hudba 80s, teda new wave, synth pop a pop metal (aby som bol presný, inštrumentálna hudba tu je, ale vo veľkej prevahe tu sú popové piesne). Ja veľmi nemusím new wave a podobné veci, ktoré sa hrali v osemdesiatych rokoch, ale pri pozeraní nočných mor je to iné. Tam si to doslova žiadam a ak by to tam nebolo, tak by som bol riadne sklamaný.

Réžie sa ujal, vtedy nie veľmi skúsený a neznámy fínsky režisér, Renny Harlin (neskôr režisér napríklad Cliffhangera, Die Hard 2, či štvrtého Exorcistu). No a musím uznať, že tento chlapík ma fakt talent. Buduje veľmi zaujímavú atmosféru, ani nie tak strašidelnú ako vizuálne zaujímavú. Vraždy sú veľmi originálne a technicky skvelo zvládnuté. Filmu dodáva zaujímavú atmosféru napríklad výberom farebného prostredia - prevládajú tu tmavé odtiene farieb. Snaží sa byť originálny v každej druhej scéne, keďže to bol jeho prvý veľký americký film. Nebudem tu rozpisovať jednotlivé vraždy, lebo to sa pri slasheroch nerobí, ale vedzte, že sú skutočne úžasné a taktiež sú úžasne zrežírované (napríklad v jednej scéne sa mi páčilo, že sme istú chvíľu sledovali, čo sa deje a potom sa obraz zlomil, lebo sme sa pozerali iba na odraz zrkadla). Tiež sa mu na sto percent podarila atmosféra starého polorozpadnutého domu, kde sa odohrávali prvé dve diely.

Čo sa týka hereckého obsadenia, treba spomenúť dve veci. Po prvé je potrebné upozorniť na to, že Kristen už nehrá Patricia Arquette, ale Tuesday Knight. Druhá vec je to, že Freddyho si opäť zahral geniálny, cool, super, neskutočný, úžasný, neopakovateľný a jedinečný Robert Englund, ktorý postave dáva dušu a vďaka tomuto filmu sa (tak ako Freddy) stáva popkultúrnou ikonou. Svoju rolu si vychutnáva ako jeden z mála hercov a je proste ÚŽASNÝ. Radosť sa na neho pozerať. Čo sa týka ostatných hercov, teenegerov, tak stačí iba dodať, že je to štvrtý diel slasher ságy a myslím, že je všetko jasné.

Ešte teraz neviem, aké hodnotenie dám tomuto filmu. Rozhodujem sa medzi 8/10 a slabými 9/10. Je to veľmi kvalitný a zábavný film, ale koniec koncov je to na približne rovnakej úrovni ako trojka. Síce trojka nebola taká zábavná a vizuálne krásna, ale mala chytrý dej a bola aspoň trochu hororová. Z toho dôvodu musím dať filmu 8/10 a pripomenúť, že za určitých okolností by to mohlo byť aj viac.

Top z filmu: Bolo by fakt nefér, ak by som do „Top z filmu“ nedal nejakú skvelú scénu/vraždu. No na druhej strane by bolo tiež nefér, ak by som tu vypisoval ako daná vražda vyzerala. Tak len spomeniem, že scéna v kine ma fakt dostala. Hlavne vizuálne je to úžasné, ale aj to čo nasleduje potom, je tiež skvelé. No ešte musím upozorniť na Freddyho, ktorý je v tejto časti fakt cool.

"l am eternal!"Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.