Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 48 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
FrankenfishNature Amok

USA
84 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Predátor z hlubin
rok: 2004
režie: Mark A.Z. Dippé (as Mark Dippé)
scénář: Simon Barrett (writer), Scott Clevenger (writer)
hrají: Tory Kittles (Sam Rivers), K.D. Aubert (Eliza), China Chow (Mary Callahan), Matthew Rauch (Dan), Donna Biscoe (Gloria Crankton), Tomas Arana (Jeff), Mark Boone Junior (Joseph), Reggie Lee (Anton), Noelle Evans (Bobbi), Richard Edson (Roland)
produkce: David Hillary, Tae Jung Kim, D. Scott Lumpkin, Timothy Wayne Peternel, Ash R. Shah
hudba: Ryan Beveridge
keywords: hunter, fish, topless-woman, animal-attack, poacher, killer-fish, bayou, gore, freak-accident, corpse, raft, cheating-on-boyfriend, deep-south, exploding-head, splatter, female-nudity
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 6424

Recenzoval Ivan Kučera

Přidáno: 14. prosinec 2005

Močiar je divoké miesto. Pokým ho nezačnete rešpektovať, neprežijete.

Močaristá Louisiana. Pred troma mesiacmi sa tu objavila tajomná loď bez posádky a jej príchod odštartoval vlnu nepríjemností. Tie začínajú naháňať strach aj drsným miestnym obyvateľom. Nielenže ubúda rýb, ale v temnej vode je niečo, čo žerie i ľudí. Po prvej brutálnej vražde na prosbu šerifa prichádza párik expertov, majúcich uviesť veci na pravú mieru: policajný psychológ Sam Rivers (na menej charizmatického Denzela Washingtona sa podobajúci Tory Kittles) a Mary Callahanová, zamestnankyňa Úradu pre ochranu prírody a rybárstva (Londýnčanka China Chowová). Stopy ich dovedú až k miestnej šamanke a odtiaľ k spomínanej tajomnej lodi. Na jej palube to páchne po niečom hnilom. Správne, to hnilé sa nachádza dole v podpalubí (atmosférická scénka, kde vidíme záblesky hrôzy len prostredníctvom blesku z fotoaparátu). Ešte počas tejto návštevy sa odohrá nepríjemne krvavý incident a ten hrdinov prinúti urýchlene sa vrátiť na miestne dva hausbóty (kde okrem šamanky ešte straumatizovaný veterán z Vietnamu žije napr. aj podarený párik nudistov). Ale zmráka sa a tak tu musia prečkať noc. Áno, bude to dlhá noc.

Louisiana... mám rád tento kraj. Svet vidlákov, z člnkov chytajúcich v mútnej vode ryby. Naokolo lesy, v tme z nich zákerne vylieza hmla. Močiare plné aligátorov a čudných zvukov, ich pôvodcu nechcete spoznať. Ľudia bývajú v hausbótoch a domoch s drevenými piliermi pevne usadených na dne vody. Po západe slnka sedia na verandách, za sprievodu tlmeného rádia, ozývajúceho sa z vnútra, okolo žiarovky bzučia mračná komárov. Bývajú tu domorodé čarodejnice so skleným okom, čo vo všetkom vidia temné kliatby ( „Neviem, čo Johna zabilo, ale nepochádza to z týchto močiarov.“ ). Fuj, nechcel by som tu bývať. Ani ísť na dovolenku, lebo by to pre mňa nebola dovolenka, ale zhmotnená nočná mora. Osobne sa veľmi bojím mútnej vody, takže mi stačí málo, aby som mal nepríjemný pocit.

Réžie tohto sympatického béčka sa solídne chopil trikár Mark A.Z. Dippé, rodák z Aljašky (podieľal sa napr. na Cameronovej Priepasti, T2 či Jurskom parku). Režijne debutoval 1997 komixovou adaptáciou Spawn a následne nakrútil dva filmy pre televíziu ( Pixer Perfect, Halloweentown High). K svojej ďalšej réžii si vybral scenár Simona Barretta, autora hororu Dead Birds a typovo presne obsadených hercov. Z tých je najznámejší Muse Watson, ktorého životnou rolou zostane rybár z I Know Whit You Did Last Summer. Dippému nerobí problém slušná atmosféra, takže sa nejedná len o tupú prehliadku sympatických krvavostí. Nemá to síce ten pravý feeling 80. rokov (ako napr. Killer Crocodile), ale na rok 2004 to nie je práve najhoršie. Aj keď mnohí diváci, prevažne takí, čo nezliezajú do Studne, to samozrejme neocenia.

Na to, že to malo obmedzený rozpočet, je technická stránka dobrá. Okrem výborného stvárnenia mŕtvol (nie len ľudských - viď. odfaklená hlava 3,5 metrového aligátora), zaujme aj samotné monštrum. Síce často prítomné skôr v letmých náznakoch pod (alebo nad) vodou, ale i tak pomerne hrôzostrašné a hrozitánske (rozmermi aj dravosťou). Občas príliš trikové, potom príliš gumové, občas (zábery spod vody) ako niečo od Karla Zemana, ale inak celkom pekné. Hlavne pôvodca niekoľkých najlepších scén filmu (viď. pekná scénka s prevracaním člnov, kedy s hrdinami zistíme, že – podobne ako Tremors - reaguje na pohyb). Jej krásu budete pôct obdivovať hlavne v scéne s lovcom a priestrelom hlavy, prípadne s finálnou naháňačkou (a jej efektným zakončením vo vrtuli).

Tento odstavec bude obsahovať jemné spoilery o vývoji deja v druhej polovici. Logicky vyplýva, že hrdinom hrozí nebezpečie iba keď sú vo vode. Takže hlavnou úlohou scenáristov je v prvom rade vymyslieť dostatok spôsobov, prečo postavy neustále prichádzajú do kontaktu s vodou, aj keď vedia, čo im hrozí. Scenáristi si s týmto poradili husárskym kúskom. Vo filme sa odohrá niečo ako „grilovanie“ (mali by ste to rozpoznať, až to uvidíte), čo prekvapí, lebo sa odohrá už v 50. minúte. Už čoskoro nato je po smrti väčšina postáv. Takže je logické, že sa v dohľadnej dobe musí niečo stať. A našťastie sa aj stane. Po prvé. Jednoduchý príbeh je okorenený informáciou, že potvora prebrala genetické vlastnosti tvora „Like Chinese Snakeheads“, schopného stráviť určitý čas na suchej pôde. Takže sa neukryjete v podstate nikde (ani vo výške, je to skokan). Po druhé. Na scénu príde nové mäso (inými slovami, je čo žrať a je nám ozrejmený dôvod existencie tvora). Po tretie. Potvor je samozrejme viac (inak by sme sa už v 50. minúte nemali na čo pozerať). V tomto momente tvorcovia neprekvapia len blbosťou (hrdinka si umýva zakrvácané tričko), ale aj genialitou (guľovnica strieľajúca sama od seba) a niekoľkými efektnými scénkami (tlaková bomba). Prekvapujúce je i poradie vyvražďovania (teda, ak za prekvapujúce pokladáte Pitch Black a Deep Blue Sea) a dostaneme sa aj do hniezda (aj keď to v Aligátorovi dvojke bolo lepšie). V tejto druhej polovici film ostro a nečakane dobehne tempo, ktoré pomerne zameškal v nudnejšej prvej polovičke. A poznáte tú typickú „poslednú scénu" zvieracích hororov? Tak už dávno som nevidel takú podarenú.

Resumé. Trochu sa to podobá na Red Water. S tým, že sa to berie o čosi vážnejšie (a nemá to rappera z Havaja či odkiaľ, preboha!!). Ďalej sa podobá na Minerovo Lake Placid a ak sa vám páčili obdobne béčkarsky podarené Netopiere, bude to pre vás dobrá investícia. Nenechajte sa odstrašiť odpudivými hodnoteniami renomovaných filmových časopisov; tie pomerne právom hodnotia negatívne, nemá zmysel im to vyčítať. Ale tu, v mokrej a temnej Studni, sme medzi svojimi. Takže idem s hodnotením vyššie. Beriete?Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.