Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 39 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
The HoleThriller

VB
102 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Díra
rok: 2001
režie: Nick Hamm
scénář: Guy Burt (novel "After the Hole"), Ben Court (screenplay) &), Caroline Ip (screenplay)
hrají: Thora Birch (Liz Dunn), Desmond Harrington (Mike Steel), Daniel Brocklebank (Martyn Taylor), Laurence Fox (Geoff Bingham), Keira Knightley (Frances 'Frankie' Almond Smith), Embeth Davidtz (Dr. Philippa Horwood), Steven Waddington (DCS Tom Howard), Emma Griffiths Malin (Daisy), Jemma Powell (Minnie (as Gemma Powell), Gemma Craven (Mrs. Dunn)
produkce: Jeremy Bolt, Lisa Bryer, Andrea Calderwood, Pippa Cross, Rebecca Hodgson
hudba: Clint Mansell
keywords: school, psychologist, wales, scream, private-school, police-tape, mob-of-reporters, boarding-school, female-frontal-nudity, missing-person, male-frontal-nudity, breasts, underground-shelter, boys%27-shower-room, rugby, cannabis, obsession, teenage-sex, washing-hair, flashback, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 8656

Recenzoval Ivan Kučera

Přidáno: 01. prosinec 2005

Anglickom otrasie škandál. Z renomovanej (t.j. drahej) školy záhadne zmizne štvorica študentov. (jedným z nich je aj toho času ešte neslávna Keira Knightleyová, takže na dve sekundy ukáže prsia.) Ich tváre na plagátikoch zdobia nejeden stĺp v okruhu niekoľkých kilometrov. Až po osemnástich dňoch sa objaví jedna z nich, mladá Liz Dunnová (skvele vyplnená a excentrická Thora Birchová). V absolútne zbedačenom stave je prevezená do nemocnice a následne na psychiatrické oddelenie. Prípadu sa ujíma policajná psychologička Horwoodová (sústredená Embeth Davidtzová - Anjel smrti, 13 duchov) a jej počínanie sleduje nadriadený Howard (Steven Waddington - tak pekne ho upálili na indiánskej hranici v Mannovom Poslednom mohykánovi). Preživšia Liz je utiahnutá vo svojom svete a zisťujeme, že už pred záhadným zmiznutím nebola psychicky v poriadku (ale brala lieky). Postupne sa vďaka ľudskému doktorkinmu prístupu zdôveruje s nejasnosťami okolo prípadu. To bolo tak. S trojicou spolužiakov mali stráviť víkend v podzemnom bunkri zo svetovej vojny. Tu by sa mohli bližšie spoznať, možno by došlo aj na alkohol, drogy a sex... veď to poznáte. Jej to vyhovovalo, veď do jedného z nich je tajne zamilovaná a dúfa, že tu bude mať príležitosť prejaviť otvorene svoje city. Jej kamarát ich zamkne (kľúč má iba on) a podľa dohody ich má prísť vypustiť o pár dní. Lenže čo ak za ten čas umrie? Alebo čo ak, kým príde, sa v bunkri objaví niekto, kto by im chcel ublížiť?

Diera alias The Hole (ďalej už len THO) je nakrútená podľa novely Guya Burta „After the Hole“. Jej problém je, že spočiatku nevie, čím vlastne chce byť. Aby sme si naliali čistého vína, vlastne počas väčšiny svojej minutáže nevie, či je chlapcom alebo dievčaťom. Hororovo ladené scény akosi čudne ladia (aj neladia) s psychologickejšie ladeným terorom o platonickej láske, ktorá môže mať strašné dôsledky. Rozhodne nie je iba o pobyte (spočiatku dobrovoľnom) v bunkri. Dokonca tých z vás, ktorí budú čakať, že v diere strávime celú minutáž, nepríjemne prekvapí. Myslel som, že to bude dosť klaustrofobické, a síce aj bolo, ale určite nie tak, ako tu recenzovaný psycháč z 2. Svetovej. Samotný bunker síce na prvý pohľad pozostáva iba z jednej veľkej miestnosti s rebríkom, ústiacim na povrch, ale i tak má potrebnú „osobnosť“, akú by mali mať filmy, kde figuruje budova, resp. iný stiesnený priestor. Ale ako vidieť, uprostred bunkru je akási veľká diera. Kam vedie a aký bol jej účel, sa bohužiaľ nedozvieme.

Neviem, či je dobre alebo zle, že nestrávime celý filmový čas IBA pod zemou. Ako ste si už totiž všimli, film je trochu ladený do štýlu The Blair Witch Project. Na rozdiel od výletu do sychravých blairských lesov v dnešnom filme jeden z mladých prežil. A rozpráva svoj príbeh doktorke, takže je pre diváka akousi náhradou za stratenú VHS z Cannibal Holocaust, dávneho predchodcu Záhady BW. A práve scény z prítomnosti dávajú retrospektívam (v ktorých kameraman dokázal pravdivosť vety „z núdze cnosť“) úplne iné sfarbenie. Scenár ma vôbec prekvapil. Nešokuje nás za každú cenu a určité veci sa dajú vopred odhaliť, a záverečné rozuzlenie nie je z tých, ktoré by otriasli svetom filmu (či vašimi nervami). Na strane druhej, príbeh dokáže prekvapiť. Vyzdvihnúť treba aj zaujímavú réžiu doteraz prevažne nenápadného Nicka Hamma (neskôr nakrútil, na svoju škodu, tento film s Robertom DeNirom).

Resumé. THO rozhodne nie je stratený čas a do Studne patrí. I tak sa dá ale o jeho žánri pochybovať, resp. horor to v niektorých scénach je, ale určite nie IBA horor (lepšia žánrové zaradenie by asi znelo psychothriller). Rozhodne tu netečú potoky krvi a rozhodne sa na scénu nedostaví žiaden hnijúci duch mŕtveho vojaka z druhej svetovej vojny, oháňajúci sa sekerou.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.