Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 69 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
Buio OmegaHorror obecně

Itálie
94 minut

    
trailer    web    imdb 

rok: 1979
režie: Joe D'Amato
scénář: Ottavio Fabbri (screenplay), Giacomo Guerrini (story)
hrají: Kieran Canter (Frank Wyler), Cinzia Monreale (Anna Völkl & Elena Völkl), Franca Stoppi (Iris), Sam Modesto (Mr. Kale), Anna Cardini (Jogging victim), Lucia D'Elia (Jan, hitch-hiker), Mario Pezzin (Priest), Walter Tribus (Handyman), Klaus Rainer (Doctor), Edmondo Vallini (Detective #1)
produkce: Marco Rossetti
hudba: Goblin, Maurizio Guarini, Agostino Marangolo, Carlo Pennisi, Fabio Pignatelli
keywords: dead-woman, stripping, naked-dead-woman, cruelty, brunette, splatter, dismembered-body, stairs, kissing, severed-arm, mercilessness, dead-woman-stripped, necrophilia, older-woman-younger-man-relationship, jogger, severed-head, breast-suckling, nipples, stabbing, psycho-killer, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 6168

Recenzoval mor

Přidáno: 08. prosinec 2005

Frank je mladý, pohledný a bohatý chlapík. Je zamilovaný až po uši do neméně mladé, pohledné a díky němu taktéž bohaté Anny. Romance jako z pohádky se však nezamlouvá služce Iris. Je nefér, že někteří jsou tak bohatí, zatímco jiní musí lopotně pracovat. Iris není žádné ořezávátko a jde svému štěstí směle naproti. Nechá Annu začarovat pomocí voodoo a ta brzy umírá. Doteď by to mohla být pěkná temná pohádka, kdyby se režie neujal kontroverzní Joe D'Amato. Joe není žádný lenoch, v jeho obsáhlé filmografii najdeme všechno od hororu až po tvrdé porno. Neváhá a našeho Franka nechá Annu vykopat z hrobu. Frank, který melouchaří vycpáváním zvířat, si Aničku pěkně vykuchá, vycpe a naaranžuje do postýlky. To neunikne pozornosti Iris, ta se však rozhodne Frankovi pomoci, aby jej tak snáze zlákala do svých osidel. Netrvá to dlouho a do cesty se pletou další děvčata, která je třeba odstranit.

Základním motivem filmu je láska Franka k Anně ztvárněná vycpanou mrtvolou v ložnici a tím, co všechno je pro ni ochoten udělat. Frank je však natolik neopatrný, že vzbudí podezření u místního hrobníka. Ten je dostatečně inteligentní a schopný. Frank ani Iris o jeho soukromých pátráních v okolí nic netuší. Ostatní mrtvoly jsou ve filmu po stránce příběhu zbytečné. Hned první, buclatá stopařka, je zakomponována zoufale nelogicky. Frank si ji nedobrovolně veze dodávkou domů společně s mrtvolou. Stopařka se shulí načež usne jako špalek a probudí se až v garáži. Opatrně vyrazí na výzvědy a nalezne Franka kuchajícího Annu. Ten ji pochopitelně musí zabít, ale předtím jí kleštěmi utrhne všechny nehty na ruce. Je zvláštní brát si sebou domů neznámého člověka, když se zrovna chystáte do někoho kouknout. Druhá mrtvola je už logičtější. Příběh má několik dalších trhlin, ale nakonec je stejně odpustíte.

Podíváme se totiž pěkně zblízka na sekání těla, pitvání a zabíjení. Vše ve standardním provedení (umělé panďuláky téměř nelze rozeznat). Technické zpracování je povedené, vlastně ani nemám o čem psát. Ústřední vlezlý hudební motiv se vrátí jen jednou, ostatní muzika podkresluje celý film dostatečně citlivě vzhledem k době vzniku (např. na diskotéce je věk filmu znát). Film obsahuje minimum dialogů zato záběrů na "dělání něčeho" si divák užije dostatek. Na výsledku to není poznat a mnohdy absence mluvení a pouhé opatrné chození působí mnohem strašidelněji. Režisér úplně vynechal Frankův přechod od pouhého žalu po odhodlání své děvče vykopat a vycpat. Frank se tak vykresluje jako slabošský rozmazlený magor a já si nejsem jistý, že to tak původně mělo být. Naskýtá se otázka kdo je ve filmu obětí, jestli zamilovaný vraždící Frank nebo porcující a uklízecí Iris. Těmto úvahám se režisér brzy pokusí učinit přítrž, udělá to však příliš jednoduše. Ke konci se příběh sune stálým tempem k předpokládanému závěru. Překvapení se nekoná, nebudeme ochuzeni o finální souboj, jehož aktéři z děje tak nějak vyplynou.

Ačkoliv se děj točí kolem mrtvoly v posteli, žádných nekrofilních hrátek se ve filmu nedočkáte. Díky technickému zpracování se divák v poklidu soustředí na děj. Drobné chybičky by se našly (hloubka zakopané rakve, trhání nehtů, světlo svíčky), ale nejsou nijak výrazné. Neustále se něco děje a vždy je v pozadí konkrétní cíl, ke kterému jednání postav směřuje. Dozvíte se jak dostat krev z mrtvého těla, jak oddělovat vnitřnosti (tenhle záběr mohl klidně vzniknout při pitvě) atd..K filmu nemám žádné vážnější výhrady kromě chybiček v příběhu. Moje hodnocení se tak opírá pouze o to, že jsou ve vyšších hodnotících kategoriích k vidění lepší kousky.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.