Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 27 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
Geung si sin sangHorror Comedy

Hong Kong
96 minut

    
trailer    web    imdb 

anglicky: Mr. Vampire
rok: 1985
režie: Ricky Lau
scénář: Ricky Lau (writer), Chuek-Hon Szeto (writer), Barry Wong (writer), Ying Wong (story)
hrají: Ching-Ying Lam (Master Gau), Siu-hou Chin (Chou), Ricky Hui (Man Choi), Moon Lee (Ting-Ting (as Choi-fung Li), Billy Lau (Wai), Pauline Wong (Jade (as Siu-fung Wong), Anthony Chan (Taoist Priest), Wah Yuen (Vampire), Ma Wu (Rice Seller), Ha Huang (Ting-Ting's father)
produkce: Mun-kai Ko
hudba: Melody Bank
keywords: vampire, ghost, priest, chinese-vampire, blue-fingernails, corps, taoist-priest, undead, person-on-fire, keung-si, kung-fu, supernatural, humor, zombie, martial-arts, spell
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 6728

Recenzoval evilmind

Přidáno: 23. říjen 2002

Nápad oživit trochu upadající žánr kungfu filmů něčím nemrtvým dostal na začátku osmdesátých let Sammo Hung, můj oblíbený bojovník a režisér. Jeho film Spooky Encounters byl skvělým mixem humoru, kungfu akcí i strašidelných zombie, a stejně jako všechno úspěšné v HongKongu vyprovokoval neuvěřitelný počet napodobitelů. O pět let mladší upírská komedie Mr. Vampire je spolu se Sammovým filmem většinou považována za klasiku tohoto subžánru - i když asi ne každému se trefí do vkusu takovéto skoro „znevážení” ctihodných vampýrů. Jak s oblibou říkám: série filmů Mr. Vampire (zatím osm dílů) je nejlepším důkazem toho, že upíři neexistujou. Jinak by se už dávno museli pomstít... :-)

Příběhy o nemrtvých, kteří vysávají krev živým, můžeme najít ve většině na sobě nezávislých kultur. Moderní doba nám umožňuje porovnat představy o upírech v různých částech světa, i když především na filmovém plátně už bohužel existuje jistá globalizovaná představa o tom, jak správný upír má vypadat. Film Mr. Vampire je ovšem dobrým příkladem toho, že upír může být vyobrazen i úplně jinak. Co vás u hongkongských upírů určitě překvapí:

  • Pohyb. Nechodí, ale skákají sounož! Alespoň ti už trochu uleželí, čerstvé kusy jsou ještě nějakou dobu schopné normálního pohybu. Pozdější skákání je vysvětleno rigor mortis. Mimochodem dokážete si představit Draculu s Christopherem Lee, skákajícím sounož po hradě?
  • Oběti zabíjejí probodnutím všemi deseti prsty. Pro tento účel jim na nich rostou dlouhé, špičaté, modrozelené drápy.
  • Upíři nevidí! Orientují se výhradně pouze pomocí dechu živých bytostí.
  • Odrážejí se v zrcadle.
  • Nevadí jim slunce.
  • Nový upír je zrozen během dvou dní díky jedu, který se dostane oběti do ran. Proto jsou asi ty drápy zelené. Znamená to tedy, že vampyrismus je vlastně otrava!
  • Proměnu na upíra je možné zvrátit poskakováním na kvalitní rýži.
  • Upíra lze zmrazit připlácnutím kouzelného slova na čelo. Musí být na žlutém papíře, napsán speciální směsí, jejíž hlavní součástí je kuřecí krev.
  • Křesťanské nesmysly jako kříž nebo svěcená voda jsou samozřejmě k ničemu. Připravte si raději rýži a kuřecí krev. Mediálně přitažlivý dřevěný kolík do srdce ovšem lze použít stále.

Děj filmu je trochu zmatený - očividně nevycházel z příliš pevného scénáře, a spousta scén se točila nahodile s tím, že se to později nějak sestříhá. Úvodní seznámení s pohřebnickou živností pana Gau a jeho pomocníky Chou a Man vás tak zanechá v tápání nad tím, proč mají v márnici v řadě osm stojících upírů, a kam proboha všichni ti upíři ráno odhopkají. Každopádně to pro další dění není důležité. Pohřební firma pana Gau nabízí i službu, která u nás není příliš známá, a ani zřejmě nemá české jméno: „reburial”. Přepohřbení? Spočívá v tom, že se nebožtík vykope, a pohřbí někam jinam a nějak jinak. Jenže když vykopete dvacet let starou rakev, a uvnitř leží úplně zachovalá mrtvola, nebude asi přepohřbení jednoduché. Syn pohřbeného, pan Yam, absolvuje tuhle šarádu proto, že mu jeho vykladač napovídal, kolik štěstí mu přepohřbení otce přinese v obchodě. Snad nebudu moc spoilerovat, když prozradím že kecal. Zbytek filmu už je jen o tom, jak definitivně zabít upíra, i všechny které zatím stačil proměnit. Krom upíra se ve filmu objeví i duch v podobě krasavice, úspěšně svádějící pomocníka Chou. Těžkou ránu tak dostanou krom představy upíra i některé obecně přepokládané vlastnosti duchů, jako třeba že se nemůžou praštit o větev (imho dost vtipná scéna).

Představa hopkajících upírů sice může být zpočátku směšná, ale rozhodně tím nejsou o nic méně strašidelní. Možná spíš naopak, protože všechno nepřirozené vzbuzuje v člověku instinktivně odpor a strach... Mr. Vampire je ovšem z velké části komedie, takže ta hrůza není (a nemá být) tak moc vidět, ale osobně mi přišli upíři hlavně ve druhé polovině filmu řádově strašidelnější, než uniformní řada hollywoodských Draculů a či nezávislých lesbiských vampýrek. Komediální scény prostupují celým filmem, a ne vždy jsou opravdu směšné. Klišovitým hongkongským vtípkům při snaze získat přízeň hezké dívky se neřehtám už dávno, a hloupým policajtům stejně tak - ani když mají uniformu Čínské lidově demokratické republiky. Většina konverzačních vtipů je dost slabá a dost průhledná (možná krom prodejce rýže), ale občasné vtipné situační scény to myslím dostatečně vynahrazují. I choreografie kungfu bojů je zcela podřízena tomu, aby se divák co nejvíc bavil - takže hardcore příznivci martial arts budou asi dost zklamáni.

Pokud vás žánr hongkongské hororové komedie láká, rozhodně si nejprve pusťte Spooky Encounters. Mr. Vampire není špatný film, ale přece jen má několik hluchých míst, které by vás mohly zbytečně odradit.

Nejlepší scéna: Boj s nemrtvým, čerstvě probuzeným panem Yam ve vězení prostě nemá vůbec chybu. Choreografie bojů je naprosto dokonalá, přestože určitě nebylo nic snadného vymyslet ji tak, aby akce neztrácela dynamiku tím, že jeden z účastníků se jí účastní jen pasivně. Upíři totiž kungfu neumí... ;-)Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.