Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 38 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
Altered SpeciesNature Amok

USA
91 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Krysy útočí
rok: 2001
režie: Serge Rodnunsky
scénář: Serge Rodnunsky (writer)
hrají: Allen Lee Haff (Walter), Leah Rowan (Alicia), Guy Vieg (Professor Irwin), Robert Broughton (Douglas), Richard Peterson (Gary), Derek Hofman (Burke), Alexandra Townsend (Chelsea), David Bradley (Frank)
produkce: William Burke, Matt Cunningham, Cyndy Johnson, Serge Rodnunsky
hudba: Evan Evans
keywords: rat, laboratory, basement, sink, professor, decapitation, eyeball, van, gas-mask, giant-animal, shovel, cage, black-out, dead-telephone, hypodermic-needle, electrocution, cat, flask, youth, giant-rat, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 6400

Recenzoval Ivan Kučera

Přidáno: 21. říjen 2005

V laboratóriu je prítomný starší vedec, profesor Irwin (Guy Vieg) a jeho premúdrený mladý asistent Walter (Allen Lee Haff). Ten neustále vyslovuje podozrenia. Už na prvý pohlaď je vraj sérum, ktoré má pichnúť krysám, odlišné od tých minulých. Niečo sa mu nezdá. Ja by som mu takú flákol, že by si hneď zbalil ruksak a upaľoval domov k mame na dedinu, sopliak nevďačný. Ale profesor len neustále mrmle, že je to isté, čo im pichali doteraz. Chvíľku sa budete báť, či náhodou práve henten mdlý hajzlik nebude hlavným hrdinom. Bude. Popri tom konverzačným tónom profesorovi oznamuje, že mu nedávno z klietok utieklo niekoľko pokusných krýs. Profesor naňho iba zíza. No veď čo sa aj dá na takú ľahostajnosť povedať?

Popri tom sledujeme profesorovu mačičku so zvončekom okolo krku. Zostupuje do suterénu loviť. Každý chovateľ mačiek vie, že loviaca mačka sa neobtiera o múriky a neoblizuje sa, ako keby práve dožrala konzervu, a už určite nemá zdvihnutý chvost, ako keby práve cupitala k svojej paničke. Už naša desať ročná strakatá cica mica by to uhrala lepšie. Popri tom, ako tušíme, že dotyčná slečna nebude mať dlhú životnosť, krysy hore v labáku, začnú hrmotať svojimi klietkami (tomu sa už mladík nečuduje, ale keď ho predtým jedna krysa pohryzie aj cez rukavicu, skáč meter dvadsať). Pričom ale je pomerne viditeľné, že tam tie chúdence iba tak stoja a klietka hrmoce režisérov asistent, umiestnený pod regálom, na ktorom stoja. Zlatým klincom programu je (ak pominieme fakt, že mačka nevycíti prítomnosť strihnúcej krysy a iba sa tam tak prechádza ako na módnej prehliadke mačiek), že aj keď z mačky (umiestnenej mimo záber) vyletela väčšina črievok a krvičky, stále mňaučala ako o život...

Prvú pol hodinu sledujeme premávať sa nočným mestom bandu ožratých teenagerov. Sú pravdepodobne hrdinovými kamarátmi, ale nie sme si na istom a pýtame sa, na čo tu vlastne sú. Ak pominieme to, že sú tu v prvom rade v pozícii žrádla, zistíme, že naozaj sú to jeho kamaráti a idú ho navštíviť. Ozrejmia nám aj to, že profesor robil výskumy rakoviny, ale pre niečo mu zrušili dotácie a on sa musel „osamostatniť“.

Samozrejme, človek sa naučí pristupovať k týmto video brakom s určitou opatrnosťou. Takže naivne nečaká atmosféru, kvalitnú réžiu, prekvapivý scenár a dobré (alebo aspoň nejaké) herecké výkony. Ale ak sú ľudožravé tvory, ktoré sa dostavili dokonca aj do názvu, prezentované len akýmsi „červeným pohľadom“, tak potom Boh nás opatruj. Najviac krýs sa nachádza v úvodných titulkoch, podmaľovaných akýmsi chrapčaním, alebo ako by som to nazval, dobre známym hráčom AvP u Predátora, keď striehne a vy neviete ani zaboha určiť jeho polohu. Samotná ústredná krysa (giga krysa, vládkyňa ostatných) sa potom objaví párkrát v druhej polovici. Hrá ju veľký chlap v kostýme myši. Myslím to vážne. Hrá ju veľký chlap v kostýme krysy. Celé to vyzerá úboho aj na 70. a 80. roky. Ale bolo to nakrútené 2001. Či je to totálna hovadina, pri ktorej sa budete skvele baviť? No iste, ale oveľa horším spôsobom, ako Danteho stará dobrá PIRANHA. Tento film má ale i svoje klady. Napr. ak ma niečo príjemne prekvapilo, tak to, že priamo v scéne nie je vidieť cvičiteľ krýs.

Scenár ale nie je jediný problém tohto veľkofilmu. Jeho tvorcovia mali očividné problémy aj s takými samozrejmosťami, ako je rutinný strih. V jednej chvíli profesor povie, že ide domov. V nasledujúcej scéne ide schodiskom do svojej kancelárie, dá mačke do mysy granule a sadne si za stôl. No, možno to nie je problém ani tak strihu, ale jeho sklerózy multiplex. Ostatne, že to nie je žiadny génius, je cítiť z ošarpanej budovy, v ktorej má ošarpané pracovisko v ošarpanej štvrti ošarpaného mesta. Ale vzhľadom k tomu, že vo filme nikdy nikto ani raz nespomenie sklerózu, skôr by som povedal, že na vine sú tvorcovia. Občas im robí problémy chronológia deja a niektoré scény sa dokonca opakujú a sú divno premiešané. Napr. pred útokom giga krysy na babu, ktorej frajer v aute hľadá kondóm, ich sleduje z labáku ich večne provokujúci a „ohromne vtipný“ kamoš. Krysy v klietkach začnú divočieť (ako divočejú pred každým útokom mega krysy). Dotyčný je z toho evidentne úplne mimo. O pár sekúnd nato ho však vidíme pokojne zase zízať z okna a buchotajúcim krysám už nevenuje pozornosť. No to už potom aj takú vec, že v celom filme ani raz na ulici neuvidíte cudzie auto ani chodcov, budete radšej ignorovať. To, že giga krysa nikto nevidí až do chvíle, kým naňho neskočí, je už len skutočne detail. A chcete vedieť, ako prebieha útok na ochľastaného upratovača? Dotyčný si pekne krásne ľažká na podlahu a krysyčky po ňom lozia a šteklia ho tlapkami a zúbkami. Na to dotyčný reaguje prekvapivo brutálne bolestným krikom. Prečo nevstane a nezdrhá preč? Hm. Až po chvíľke sa dostane aj na trhanie pokožky a maska, ale stále nám robí problém akceptovať „obyčajné“ krysy ako pôvodcu všetkého zla v príbehu. To už radšej fakt tie slimáky.

No. Už asi tušíte, že sa tento film veľmi nevydaril. Niečo ma ale príjemne šokovalo. Keď vo finále zvyšok hrdinov pred obrou krysou uteká, sadne do auta. Nejde naštartovať (aké prekvapenie) a tak hrdina stále šliape na plynový pedál. Na to ho vedľa sediaca blondína okríkne „Neprechľastaj to!“. Páni, tak toto som fakt nečakal. Bohužiaľ aj tento skromný náznak zdravého rozumu je prebitý pár sekúnd na to. Hrdinka si sadne za volant a prvé, čo urobí, je, že začne zašliapavať plyn. Čo dodať.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.