Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 37 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
The RelicMonsters

USA, VB, Německo, Japonsko, Nový Zéland
110 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Relic
rok: 1997
režie: Peter Hyams
scénář: Douglas Preston (novel) and), Lincoln Child (novel), Amy Holden Jones (screenplay) (as Amy Jones) and), John Raffo (screenplay) and), Rick Jaffa (screenplay) &)
hrají: Penelope Ann Miller (Dr. Margo Green), Tom Sizemore (Lt. Vincent D'Agosta), Linda Hunt (Dr. Ann Cuthbert), James Whitmore (Dr. Albert Frock), Clayton Rohner (Det. Hollingsworth), Chi Muoi Lo (Dr. Greg Lee), Thomas Ryan (Tom Parkinson), Robert Lesser (Mayor Robert Owen), Diane Robin (The Mayor's Wife), Lewis Van Bergen (John Whitney)
produkce: Mark Gordon, Gale Anne Hurd, Gary Levinsohn, Sam Mercer
hudba: John Debney
keywords: museum, crate, cargo-ship, benefit, ship, mayor, police, leaf, chicago-illinois, anthropology, brain-eating, homeless-man, museum-of-natural-history, decapitation, gala, exhibit, ship-captain, laboratory, relic, severed-head, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 8862

Recenzoval Ivan Kučera

Přidáno: 26. září 2005

John Whitney je vedec – antropológ, toho času už niekoľko mesiacov, izolovaný od civilizovaného sveta, dobrovoľne, v rámci výskumu, uväznení v brazílskom pralese, kde študuje domorodé kmene. Medzi nimi koluje legenda o tajuplnej príšere menom Kothoga. Náhle však Whitney preruší spojenie so svojim zamestnávateľom, Prírodovedeckým múzeom v Chicagu, a pošle mu iba zopár debien. V nich sa nachádza soška a lístie potiahnuté akousi plesňou, resp. hubami, čo si vezme na starosti na evolúciu sa špecializujúca vedkyňa Margo Greenová (Penelope Ann Millerová). Medzitým tvrdý (ale poverčivý) detektív Vincent D´Agosta (Tom Sizemore vo svojej viac-menej prvej veľkej kladnej úlohe) má väčšie problémy. V prístave sa mu objavila loď Santos Morales, ktorej posádka bola komplet vyvraždená a po šialenom útočníkovi ani stopy. Ešte tej istej noci sa udalosti z múzea a prístavu krvavo prepletú, keď je na záchodoch, počas fajčenia nevinnej marišky, brutálne zavraždený nočný strážnik. Nasledujúce ráno je už D´Agosta na mieste činu a nemieni situáciu podceniť; medzi prístavom a záchodmi vidí spojitosť. Vyšetrovanie môže dokonca ohroziť aj dôležitý blížiaci sa nočný večierok v múzeu s prominentnými hosťami. Ako sa ukáže, vraždy skutočne spolu súvisia a ako na potvoru, opätovne vypuknú práve počas večierku. Našťastie je prítomný aj detektív a jeho muži. Našťastie, väčšina účastníkov utečie na nočnú ulicu. Nanešťastie, niekoľko kusov – vedcov, policajtov, politikov – zostane uväznených v hermeticky automaticky uzavretej budove. Za vraždami nestojí žiadny sériový vrah, ale obluda menom Kothoga. Žerie ľudí ako na bežiacom páse konkrétne si pochutnáva najmä na istej časti ich mozgov a zdá sa, že zastaviť ju bude nad ľudské sily...

K RELICU mám vrelý, blízky, osobný vzťah. Svojho času to bol jeden z prvých filmov, ktorých som videl na čerstvo kúpenom videorekordéri (asi tak rok 1998), sponzorovanom mojimi rodičmi. A aby som pravdu povedal, aj po takmer desiatich rokoch ho pokladám za film po remeselnej stránke veľmi profesionálne odvedený, čo z neho môže robiť asi najlepšie dielo Petra Hyamsa. Tento inak pre mňa nezaujímavý rutinér (TIMECOP, ehm) ako malý býval oproti múzeu a ako sa s nami podelil počas propagácie dnešného filmu, vždy ho fascinovala predstava, čo sa asi tak odohráva v stíchnutom nočnom múzeu, keď sa v nekonečných chodbách nachádzajú maximálne tak noční vartáši. Keď už mal po rokoch ako-tak vybudovanú povesť slušného režiséra (pokračovanie Kubrickovej VESMÍRNEJ ODYSEI) a keď sa mu do rúk dostala kniha Douglasa Prestona a Lincolna Childa a do projektu sa zamontovala exmanželka Jamesa Camerona a producenta jeho mega filmov (VOTRELCI, T2) a maskér Stan Winston (PREDÁTOR), všetko zrazu osudovo zaklaplo na svoje miesto.

Takže čo / kto je Kothoga? Kothoga je ústredná príšera, vzhľadom kombinujúca votrelca, Ubugu, vlkolaka, rastlinu, prerasteného diviaka, menšieho dinosaura, obrovského psa, rýchlo sa pohybujúceho jaštera, chrobáka, ktorého mucholapkou veru neodrovnáte, tigra, gekóna, nosorožca skríženého so slonom a mamutom, jazyk to má ako had (alebo drak), hubu ako Predátor a s odstupom času to pripomína slizké potvory z HELLBOYA. Kothoga je vo filme pomerne často, ostatne oňho aj vo filme ide (ale existuje predsa veľa filmov s príšerami, ktoré vo filme vystupujú málo, napadá mi napr. BOA VS. PYTHON) a aj keď Stan Winston nie je béčkar, Kothoga sa nezaradí medzi klasické monštrá americkej kinematografie už preto, že, ako ste iste postrehli, sa nedá konkrétne popísať – a nemôže za to iba včasný (príliš rýchly?) strih, temná výprava a tomu odpovedajúca kamera. Po technickej stránke sa jedná o kvalitný kúsok. Hyams, ktorý si na konto pripísal aj prácu s kamerou, sa pochlapil ► dej sa odohráva počas dňa len minimálne a na 90% sa pohybujeme ak nie priamo v temných, tak aspoň šerých priestoroch, rezaných lúčmi roztrasených bateriek, namierených rovno do kamery. Na celkovú atmosféru to má veľmi príjemný vplyv.

Ale viete, čo je na tom najlepšie a čo ma na RELICU láka aj vo veku nad 20 rokov? Že je pomerne seriózny. Nie, nesmejte sa, prosím vás, myslím to vážne! Iste, nejaká huba na listoch a soška a indiánske čachre-machre by v našej realite asi len ťažko „vyrobili“ hentakú obrovskú, nechutnú obludu, inak ale nemám s týmto filmom problémy. Aj keď je svet Petra Hyamsa zabývaný klasickými figúrkami (vtieravý mladý vedec túžiaci po sponzoringu, namyslený starosta, spoľahlivý hrdinov mladý parťák s brokovnicou), väčšinou jednajú pomerne logicky; rozhodne sa nejedná o tupých debilov, určených len prioritne na likvidáciu (ale krvi je tu požehnane, nebojte). Filmu určite prospela aj účasť schopných hercov. Tom Sizemore sa predstavuje ako čerstvo rozvedený poručík, ktorý na rozvode najviac ľutuje toho, že mu manželka vzala psa. Od začiatku pôsobí dojmom chlapíka, ktorý má situáciu pevne v rukách, na ktorého je spoľahnutie a aj keď nejakým obetiam nezabráni, hlavná hrdinka (Penelope Ann Millerová nie je žiadna druhá Ripleyová, ale aj ona je v pohode a jačí menej, ako iné hrdinky amerických krvákov) samozrejme prežije, čo si budeme nahovárať. Ale aj vedľajšie úlohy sú obsadené cool, týka sa to hlavne maličkej Lindy Huntovej (POLICAJT V ŠKÔLKE) a ku kreslu pripútaný James Whitmore (knihovník s havranom z väznice Shawshank).

Plusom je aj to, že detektív nie je na situáciu sám, ale že v ňom má svojich ľudí, na ktorých sa dá spoľahnúť a šesť ranný revolver rozhodne nie je ich jediná zbraň. A RELIC obsahuje viacero detailov, ktoré ma potešili. Napríklad keď ľudia v múzeu pochopia, že im naozaj hrozí nebezpečenstvo, držia viac-menej pokope a aj keď nie je prítomná vyložená spolupráca (ostatne, ide tu hlavne o duo Sizemore – Millerová, ktorí sa pohybujú v iných priestoroch, ako zvyšok osadenstva), neotravujú nás ani nejakým veľkou hystériou či hádzaním si polien pod nohy. A sú tu aj iné chladnokrvné, pre mňa enormne príjemné detaily - napríklad detektívi si pred príchodom na zakrvavené miesto činu nasadia nemocničné návleky na nohy. Hm!

Na alieniu ságu to rozhodne nemá (odkazuje to na ňu nie len Winstonom a Hurdovou, ale aj všeobecnosťami – spriaznená hudba, temne klaustrofobická výprava, odporný netvor), ale som až s jemnou slzou v oku dojatý nad tým, že si film pre mňa aj po toľkých rokoch, počas ktorých som ho ani raz nevidel, uchoval nostalgické čaro, čo nie je objektívne, objektívne je ale povedať, že je to veľmi dobrý akčný horor, ktorý by vás nemal sklamať. Rozhodne ho nepovažujem za nejaké béčko alebo, nedajbože, hlúposť. Ale ako hovorí Evilmind – netreba to brať zase až tak vážne.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.