Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 34 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
Buffy the Vampire SlayerVampyres

USA
86 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Buffy, zabíječka upírů
rok: 1992
režie: Fran Rubel Kuzui
scénář: Joss Whedon (written by)
hrají: Kristy Swanson (Buffy), Donald Sutherland (Merrick), Paul Reubens (Amilyn), Rutger Hauer (Lothos), Luke Perry (Pike), Michele Abrams (Jennifer), Hilary Swank (Kimberly), Paris Vaughan (Nicole 'Nicki'), David Arquette (Benny), Randall Batinkoff (Jeffrey)
produkce: Carol Baum, Alex Butler, Sandy Gallin, Fran Rubel Kuzui, Kaz Kuzui
hudba: Carter Burwell
keywords: vampire, chosen-one, cheerleading, mission, cheerleader, basketball, school, cult-favorite, cemetery, double-life, satire, teenager, biker, revenge, reference-to-the-young-republicans, dance, female-vampire, lifting-person-in-air, psychotronic, student-mentor-relationship, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 6753

Recenzoval JohnnyD

Přidáno: 17. říjen 2005

V úvode recenzie by som sa chcel poďakovať osudu, že mi dovolil pozrieť si najprv seriál Buffy, the Vampire Slayer a nie film. Ak by sa to stalo naopak, tak by som si asi nikdy nepozrel jeden z najlepších seriálov, aké som kedy videl a asi nikdy by som sa platonicky nezamiloval do Sarah Michelle Gellar. :-) Ešte raz vďaka.

A teraz už poďme k recenzii. Buffy (Kristy Swanson) je mladá teenegerka, ktorá trávi voľný čas nakupovaním s kamarátkami a trénovaním s roztlieskavačkami. Jedného dňa ju navštívi záhadný muž, Merrick (Donald Sutherland), ktorý jej oznámi, že bola predurčená na to, aby zabíjala upírov. Ona mu pravdaže neverí, že upíri existujú, ale čoskoro sa o tom presvedčí na vlastnej koži. Napokon ju začne trénovať a pripravovať na boj s jedným fakt veľmi zlým upírom (Rutger Hauer).

Tento film som pozeral v čase, keď som mal už nejaké tie diely Buffy odpozerané a bol som už jej fanúšik. Z mnohých zdrojov som sa dozvedel, že film je slabší ako seriál, ale aj tak som čakal, že na také 4/10 to bude. „Veď, keď to má približne rovnaký dej ako seriál, tak až také strašné to byť nemôže“, hovoril som si a mýlil som sa. To, čo som dostal, som nečakal ani v tých najhorších snoch.

Asi to najhoršie na tomto filme je jeho atmosféra (i keď atmosféru pokladať za to najhoršie je v tejto silnej konkurencii odvážne, ale niečím začať treba). Celé to páchne za štúdiom a lacnými béčkami. Nie je tu žiadna hororová atmosféra a asi jediné, čo malo v tomto filme vyvolávať strach mal byť poletujúci Rutger Hauer. Dobre, už pohľad na Hauera u mňa vyvoláva strach, žalúdočne problémy a nutkanie odvrátiť oči od obrazovky, ale o to tu neide. Možno si niekto hovorí: „Načo mu je strach v hororovej komédii?“ S tým viac-menej súhlasím, ale keď to porovnám so seriálom, tak ten strach mi tam chýba. Nehovorím, že seriál je neviem ako strašidelný, ale autori si uvedomujú, že nakrúcajú HOROROVO - komediálny seriál a že to musí mať ako-takú hororovú atmosféru a temno. Tvorcovia filmu asi nevidia rozdiel medzi hororovou komédiou a halloweenskou rodinnou blbovinkou pre americkú televíziu. Navyše film je veľmi lacný. Napríklad pri scénach, keď Buffy zabodne kôl do upíra, si ani neužijete efektné rozprášenie upírov. No a nie je tu ani bohovský hudobný motív so seriálu!

OK, poďme ďalej. Scenár. Námet o tom, že akási teenegerka bude zabíjať upírov, lebo jej to nadelil osud, je podľa mňa v princípe hovadina. Film sa to nijako nesnaží rozvíjať, narozdiel od seriálu, kde sa tá celá mytológia dopodrobna vysvetľuje. Niekto si asi hovorí: „Ale veď to je film, nemali tam toľko času na vysvetľovanie ako v seriáli!“ Pravdaže, ale nechať to v takomto holom stave mi príde ako prejav neschopnosti a lenivosti. Autori sa nijako nestarajú o vysvetlenie aspoň minimálnych problémov a myslím, že ani samotná Buffy v tom nemala jasno, čo do riti je vlastne zač. Čo ešte musím povedať k scenáru, je fakt, že film Buffy, the Vampire Slayer bol robený ako komédia. A mimoriadne trápna komédia. Obzvlášť primitívny humor prináša David Arquette a jeho kamoš. Ale o tom tu veľa hovoriť nebudem, lebo počas filmu som sa ani raz nezasmial a ani jeden vtip som si nezapamätal (spomínam si akurát na to, že vrchol trápnosti bol v scéne v bare, s už spomínanými kamošmi).

Hlavnú úlohu si zahrala Kristy Swanson. Je to priemerná a celkom pekná herečka, ale na Sarah Michelle jednoducho nemá. Myslím, že Sarah Michelle Gellar bola pre tú rolu narodená a bola podľa môjho názoru veľmi prirodzená, čo sa Kristy Swanson netýka (ale nebuďme na ňu taký zlí, pri takom scenári by asi ani Sarah nepodala dobrý výkon a zostala by nám tam iba ako krásna ozdoba filmu, čo by mimochodom mne možno aj stačilo, ale to sem nepatrí :-)). Ďalej tu sú ešte vtedy malé hviezdičky ako Hillary Swank (Million Dollar Baby, Insomnia) v role Buffyinej kamošky, David Arquette (séria Scream) čoby mladý upír a Luke Perry (Beverly Hills 902 10) ako „drsný“ rocker. Väčšia rola sa ušla Donaldovi Sutherlandovi (The Puppet Masters), ktorý je tu asi najlepší herec. Hlavného upíra si zahral Rutger Hauer. Hauer tu skĺzol k trápnej karikatúre upíra a myslím, že aj fotka Belu Lugosiho by to zahrala lepšie. Hauer poletuje po okolí, hlása drsné hlášky, tvári sa ako ten najzákernejší a najstrašnejší výtvor z hlbín pekla a pritom nie je o nič strašidelnejší ako priemerný duch v animovanom seriály Scooby-Doo. Myslím si, že Hauer je presne ten typ herca, z ktorého si robia srandu v komédiách a paródiách. Otrasný herec, ktorú svoju rolu preháňa a posiela film hlbšie a hlbšie do béčkových vôd. Nenachádzam nič dobré na Hauerovi a ani na tomto filme.

Hodnotenie: Ako ste si určite všimli, pri hodnotení som nepridával body za to, že vďaka tomuto filmu tu máme oveľa lepší seriál (ktorému by som dal presne opačné hodnotenie). Pomocou tohto filmu stratil seriál určite mnoho nádejných fanúšikov a aj tak tento film nepriniesol nič iné ako názov a námet, ktorý by sa dal zapísať na menej ako dva riadky. Hodnotenie je také, aké je. Je také preto, lebo film na mňa natoľko zapôsobil, bez ohľadu na sympatie, či antipatie vo vzťahu k seriálu.

Top z filmu: Všetky scény s Benom Affleckom. Tím, čo film videli, je jasné, na čo narážam a tím, čo film nevideli, to neodporúčam zisťovať.

PS: Autor scenára k filmu a zároveň aj autor seriálu, Joss Wheadon, bol z výsledku úplne mimo. Réžia zničila väčšinu vtipov a herci neboli o nič lepší. Obzvlášť si dialógy upravoval Donald Sutherland, ktorého Joss Whedon odvtedy neznáša. Ešte že sa potom Whedon rozhodol všetko začať odznova a podľa seba. Chvalabohu.

PS2: Odporúčam si pozrieť súvisiaci odkaz, ktorý môžete nájsť dole, pod recenziou. Týka sa viac seriálu, ale je taký skvelý, že mi je ľúto nedať na neho odkaz.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.