Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 46 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
Phantasm IV: OblivionSérie: Phantasm

USA
90 minut

    
trailer    web    imdb 

rok: 1998
režie: Don Coscarelli
scénář: Don Coscarelli (written by)
hrají: A. Michael Baldwin (Mike), Reggie Bannister (Reggie), Bill Thornbury (Jody), Heidi Marnhout (Jennifer), Bob Ivy (Demon Trooper), Angus Scrimm (The Tall Man / Dr. Jebediah Morningside), Christopher L. Stone (Music & Dwarf Creatures (voice) (as Christopher Stone), Chloe Kay (Background Player), Sylvia Flammer (Background Player), David Gasster (Background Player)
produkce: A. Michael Baldwin, Don Coscarelli
hudba: Reggie Bannister, Steve Morrell, Fred Myrow, Malcolm Seagrave, Christopher L. Stone
keywords: tall-man, undead, mausoleum, person-on-fire, roman-numeral-in-title, hearse, dwarf, good-versus-evil, sequel, demon, cemetery, part-of-tetralogy, fourth-in-tetralogy, killer-sphere, fourth-part, hanging, embalming, grave-robbing, flashback-sequence, number-in-title, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 8728

Recenzoval humanbeing

Přidáno: 19. říjen 2005

Phantasm čtyřka začíná tam, kde třetí díl skončil. Reggie se zázračně dostává z průšvihu, do kterého se dostal v samém závěru Phantasmu III, Mike se s doprovodem svého bratra Jodyho vypravuje do pouště, aby utekl Dlouhánovi. Přisluhovači Tall Mana jsou mu však v patách. Mike zjišťuje, že jeho schopnosti už jsou dostatečně vyvinuté na to, aby mohl vyvolat teleportační bránu, skrze kterou může cestovat časoprostorem. V boji s Tall Manem mu jde opět na pomoc Reggie, kterého i přes Mikeův nesouhlas přemluví Jody v podobě létající koule.

Po dvou akčních dílech, jenž se částečně odchýlily od původního záměru originálu zakládající si na ponuré až plíživé atmosféře s víceméně narativním způsobem vyprávění, se Oblivion vrací ke stylu prvního filmu. Ta tam je akční dynamická struktura dílů dva a tři. Phantasm IV je očividně pojat jako závěrečný díl série a tudíž se snaží zavděčit spíše fanouškům původního Phantasmu. Abyste pochopili o co tu jde, potřebujete vidět minimálně první díl (nejlépe všechny). V Lord of the Dead si Coscarelli vytvořil potřebnou půdu pro řadu událostí. Přímo tu navazuje podpříběh s koulí a Mikeovou hlavou, Reggie je z počátku vyveden z rovnováhy z důsledku závěru předchozí části a divák je s Tall Manovým řáděním, čili vyhlazováním menších měst, už dobře obeznámen.

Jedním z kladů Phantasmu IV je zodpovězení několika otázek. Je tu ukázáno jak se mohl Tall Man dostat na fotografii z devatenáctého století a že před ním bydlel na Morningside vynálezce Jebediah, který může za Tall Manovu existenci. Další z kladů je v propojení nepoužitých záběrů z prvního dílu Phantasmu a děje Oblivionu, což je na tomhle dílu vůbec to nejlepší, protože souvislosti se záběry, které si jsou dvacet let vzdálené, jsou natolik perfektní až se člověku zdá, že si režisér vše plánoval ještě při natáčení jedničky.

Po Lord of the Dead chtěl Don Coscarelli původně zfilmovat finančněji poněkud náročnější závěrečný díl odehrávající se v postapokalyptické budoucnosti roku 2012 podle scénáře, který napsal společně s Rogerem Avarym. Na film s pracovním názvem Phantasm's End naneštěstí nenašel dostatek peněz, a tak jeho vznik čeká až do dnešní doby. Oblivion tedy není původně zamýšlený závěr série, je to jen jeho finančně o hodně levnější (prozatimní) verze natočená jen za 650 tisíc dolarů.

Hodnotit Phantasm IV není zrovna jednoduché. V rámci série se jedná o velmi netradiční díl, čehož je důkazem i ohlas fanoušků. Ti jej hodnotí buď plným počtem nebo jej považují za nejhorší díl z celé série. Mně osobně se napřed líbil jen z části, po nějakém tom dnu jsem ale na něj změnil názor a teď se mi líbí jen s několika výhradami. Především jeho první část neubíhá až tak svižně, jak by měla a zajímavější děj se objeví až v poslední třetině filmu.

Remake: Letos dostal Coscarelli nabídku na prodej práv pro remake Phantasmu od společnosti New Line Cinema. Dobrá zpráva je, že prý nepůjde přímo o klasický remake jako spíše o reimaginaci a nastartování nové série, která by se měla ubírat jiným směrem než ta nám dobře známá. Zároveň by měla vyhovovat jak mainstreamovému publiku, tak hardcore phanům. Coscarelli se na něm údajně bude podílet pouze jako producent a v hereckém obsazení by se měl objevit jak Angus Scrimm, bez něhož by si Phantasm nedokázal představit snad nikdo, tak i Reggie Bannister. New Line už zakoupila práva na původní znělku, jíž by v novém Phantasmu měl hrát rovnou celý orchestr.
update 26.10.05: podle posledního vyjádření Dona Coscarelliho z remaku sešlo. Nevyvrátil však možnost vzniku nového Phantasmu, ať už pokračování nebo remaku do budoucna...Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.