Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 41 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
The Puppet MastersScience Fiction

USA
109 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Vládci loutek
rok: 1994
režie: Stuart Orme
scénář: Robert A. Heinlein (novel), Ted Elliott (screenplay) &), Terry Rossio (screenplay) and), David S. Goyer (screenplay)
hrají: Donald Sutherland (Andrew Nivens), Eric Thal (Sam Nivens), Julie Warner (Mary Sefton), Keith David (Alex Holland), Will Patton (Dr. Graves), Richard Belzer (Jarvis), Tom Mason (President Douglas), Yaphet Kotto (Ressler), Gerry Bamman (Viscott), Sam Anderson (Culbertson)
produkce: James Axotis (field producer), Michael Engelberg, Ralph Winter
hudba: Colin Towns
keywords: alien, iowa, police-officer-killed, alien-invasion, super-strength, president, father-son-relationship, tv-station, government-agent, alien-possession, helicopter, x-rayed-skeleton, hit-with-baseball-bat, man-punching-a-woman, washington-d.c., alien-pod, anchorman, suicide, encephalitis-lethargica, group-mind, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 5659

Recenzoval JohnnyD

Přidáno: 17. říjen 2005

Ak ste niečo počuli o filme The Puppet Masters, tak je vám asi jasné, že je to sci-fi horor, ktorý má množstvo pokračovaní. Ja som o ňom počul málo, dokonca som ani nevedel, že je to sci-fi, ale keď som videl ten názov, tak mi bolo jasné, že to asi nebude strata času. A nebola.

Na Zem pristala vesmírna loď. Pár ľudí sa príde pozrieť na dané miesto. Po nich sa tam vydajú ešte ďalší ľudia, lenže nestačia dôjsť, lebo na nich tí prví bezdôvodne zaútočia. O pár dní neskôr do tohto mestečka prichádzajú vyslanci vlády USA. Tam sa už rozbehol obchod s UFO suvenírami a dokonca je (pravdaže za poplatok) sprístupnená i kozmická loď. Na pohľad nič neobvyklé, veď tak by sa to odohrávalo hocikde inde na svete. Akurát tí ľudia sú „trochu“ zvláštni. Vládny vyslanci čoskoro zistia, že to prečo sú tí ľudia takí zvláštni je preto, lebo to už nie sú oni. Ako bábky ich totiž ovládajú mimozemšťania prilepení na ich chrbtoch.

Ako som už spomínal, tento film je sci-fi. Nie je to veľkovýpravné science fiction o súboji s mimozemšťanmi, kde UFO ničí Sochu Slobody, či Biely dom a armáda všetko zachraňuje. Armáda sa tu síce vyskytuje, ale nedočkáte sa tu efektného ničenia slávnych amerických pamiatok ufónmi (pre niekoho škoda, pre niekoho chvalabohu). Naopak v tomto filme ide hlavne o pomalé odhaľovania tajomstiev votrelcov a hľadanie spôsobu ako ich zničiť. A ide tu aj o to zabaviť sa. Tento film treba brať s nadhľadom. Nepochopím ľudí, ktorí ho berú úplne vážne. Už názov filmu, The Puppet Masters (Vládcovia bábok), napovedá, že autori film nemysleli úplne vážne. Ide tu o napínavý a zábavný film. Veď už spôsob, akým hlavná hrdinka v úvode zisťuje, či je človek ufón, alebo nie je tak strelený, že to nemožno brať vážne. Nečítal som knižnú predlohu, a tak netuším, do akej miery je písaná vážne, ale film tak vôbec nepôsobí. Je to zábava od začiatku do konca.

Hlavnej role sa ujal veterán Donald Sutherland (Buffy, the Vampire Slayer). Sutherland hral v takej kope zlých filmov, že jeho prítomnosť sa nedá vopred brať ako znak kvality (tak ako prítomnosť ostatných hercov). Avšak je to stále veľmi dobrý herec, ktorý svoju rolu hrá s ľahkosťou a eleganciou a svojim hereckým prejavom len potvrdzuje, že film nie je myslený úplne vážne. Ostatní herci nijako nevynikajú, ale ani za Sutherlandom nijako výrazne nezaostávajú.

Asi najlepšia vec na tomto filme je scenár. Scenáristi dokázali diváka udržať v napätí po celý film. Najnapínavejšie sú scény, keď sa zisťuje prítomnosť votrelcov na telách ľudí a tí votrelci za ten čas odchádzajú z tela do tela a treba ich hľadať medzi podozrivými ľuďmi v miestnosti. No a tých scén je vo filme neúrekom, a tak má film riadnu dávku napätia. Avšak scenár občas zadrháva a film je miestami nudný a zdĺhavý. Ak by odstránili takých 10 nepotrebných minút, bolo by to dokonalé.

Na filme je vidieť, že vznikal s veľmi skromným rozpočtom, ale mne to nevadilo. Režisér dokázal upútať pozornosť rôznymi scénami, kde neboli potrebné žiadne špeciálne efekty, a tak často zatienil fakt, že tento film bol fakt lacný. Samotní alieni sú urobení dosť jednoducho, naschvál tak, aby nepotrebovali žiadne zložité špeciálne efekty k pohybu, avšak aj tak vyzerajú mimozemšťania reálne a na prvý pohľad na nich nebadať nízky rozpočet. Je fascinujúce, že i keď má film skromný rozpočet, tvorcom sa podarilo získať celkom dobrých hercov, kvalitný scenár, nadpriemernú hudbu a dobré masky.

Ak by som mal film k niečomu prirovnať, tak by to bol nový Dawn of the Dead. Nie je to komédia, ale keďže to obsahuje množstvo zábavných scén a celé je to brané s nadsázkou, tak tento film nie je možné brať úplne vážne. The Puppet Masters nie je geniálny film, ktorý ovplyvní mnohé ďalšie a stane sa kultom. Nie, tento film je proste film, ktorý do bodky plní svoju úlohu - zabaviť a popri tom trochu vystrašiť a dosť ponapínať diváka. Tento film je pekný príklad, že aj za málo peňazí sa dá urobiť dosť. Viac takýchto filmov.

Top z filmu: Jednoznačne úvod a spôsob, akým hlavná hrdinka zisťovala prítomnosť votrelcov na telách ľudí. To nemalo chybu. Nebudem to tu rozpisovať, pozrite si to sami.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.