Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 35 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
Hide and SeekThriller

USA, Německo
101 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Hra na schovávanou
rok: 2005
režie: John Polson
scénář: Ari Schlossberg (written by)
hrají: Robert De Niro (David Callaway), Dakota Fanning (Emily Callaway), Famke Janssen (Katherine), Elisabeth Shue (Elizabeth), Amy Irving (Alison Callaway), Dylan Baker (Sheriff Hafferty), Melissa Leo (Laura), Robert John Burke (Steven), Molly Grant Kallins (Amy), David Chandler (Mr. Haskins)
produkce: Joseph M. Caracciolo Jr., Barry Josephson, Dana Robin, John P. Rogers
hudba: John Ottman
keywords: suicide, imaginary-friend, widower, doctor, doll, police-investigation, tension, small-town, death-of-wife, murder, shooting, police-officer-killed, forest, volkswagen-beetle, closet, unfaithful-wife, three-word-title, smothered-to-death, psycho-thriller, flashlight, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 7823

Recenzoval Ivan Kučera

Přidáno: 14. září 2005

John Polson nakrútil staromódny thrillerový psycho horor aj o tom - alebo iba o tom!? -, že najťažšie sa diagnostikujú najbližší. Obsadil doňho slávneho Roberta De Nira a talentovaný detský zázrak menom Dakota Fanningová.

Manželka sympatického psychológa Callewaya (Robert De Niro – ANGEL HEART) spáchala samovraždu vo vani a tak sa tatko s otrasenou dcérkou (Dakota Fanningová) presťahujú do veľkého rodinného domu u lesa, kde je mimo sezónu vždy pusto (samozrejme je práve mimo sezónu). Len občas sa zjaví podozrievavý šerif (Dylan Baker) alebo čudácky susedia, ktorým nedávno umrel potomok. Neďaleko stojí mestečko a v ňom pekná Elizabeth (Shueová – Verhoevenov MUŽ BEZ TIEŇA). Tiež žije sama iba s dcérkou a ku Callewayovi ju to ťahá a aj jeho to ťahá k tejto zmyselnej blondíne. Zdá sa teda, že rozhodnutie presťahovať sa, bolo dobré. Calleway verí, že samota a pokoj prospejú jeho vynervovanej dcérke. Lenže tá si už čoskoro vybáji nového priateľa. Hovorí mu Charlie a vraj je s ním kopec srandy. Tatko je presvedčený, že dotyčný je výplodom jej mozgu, ktorý sa dodnes nespamätal zo straty mamy. Lenže čo ak... viem, je to bláznivé, ale... ale čo ak sa po nociach v dome skutočne pohybuje akýsi Charlie?? No nepominuli by ste sa z toho na zdravom rozume?!

Isteže pominuli, čo by nie! Takéto zvrhlé narušovanie súkromia je nepríjemné a nikto nevie, kde až to môže skončiť. Prvá polovica filmu, kedy sme strašení letmými náznakmi a strašidelnou výpravou, funguje výborne, aj keď sa nad jej staromódnosťou niektorí z nás pousmejú (v dobrom). Čaká nás kvalitne budovaná hustá atmosféra, aj keď varená iba z náznakov, tieňov, vŕzgania dverí či nefungujúceho osvetlenia. Bojíme sa, máme pocit ohrozenia, lebo nevieme, o čo vlastne ide.

John Polson mal námet na príjemne komorný a skromný hororček, zaujímavé herecké obsadenie (dotované ešte Famke Janssenovou vo vedľajšej úlohe) a zaujímavý scenár, spoliehajúci na to, že režisér dokáže docieliť, aby v jeho réžii fungovali staré dobré hororové klišé, ešte z dávnych čias, kedy nás filmári desili strachom z neznáma. Dovtedy je ale H&S predstavenie, ktoré je plíživé, pomalé, tajomné, sychravé, pochmúrne, strašidelné. O atmosféru sa postarali hlavne Wolského kamera, Ottmanova hudba a skromná ale presná výprava. Výsledkom je pomerne solídna hororová slohová práca na tému „Na samote u lesa“.

No a tie problémy? Ak upustíme od toho, že De Niro má už asi najlepšie roky za sebou a malá Dakota (dcéra Toma Cruisea vo VOJNE SVETOV) niektorým divákom pripadá otravná, je tu ešte niečo horšie. V druhej polovici sa kvalita podľa očakávaní zlomí a na rad príde šokujúce rozuzlenie, nasledované dlhou a nudnou akčnou scénou v dome a v jaskyni. Prekvapenie je prekvapivé, o to pokoj, o jeho kvalite a výslednom dopade na celkový dovtedajší (celkom dobrý) dojem z H&S, sa nedokážem a ani nechcem priamočiaro vyjadrovať, aby som vám nepokazil prekvapenie. Každopádne, toto šokujúce rozuzlenie som videl už najmenej v dvoch ešte pomerne čerstvých filmoch a ich názvy sú „zrkadlovo“ napísané v P.S. Existuje zhruba päť-šesť verzií, ako sa film skončí, ale myslím, že zo všetkého najlepšie bude, ak budete čakať, že posledná pol hodinka nestojí za veľa, zmierite sa s týmto vedomím - a nemali by ste byť vyložene znechutení ani sklamaní. Na DVD sú aj alternatívne konce, ale nejedná sa o zmenené rozuzlenie, ale skôr o trošku iné doplnenie.

Škoda rozuzlenia, ale aj tak som pozretie H&S neľutoval a celkom som sa bavil. Mne sa to páčilo o dosť viacej, ako žánrovo a de nirovsky spriaznený GODSEND. Nič-menej ak máte radi príbehy o bubákoch v stavaných skriniach, skúste Stephena Kinga (úvod „Cuja“ alebo poviedka „Bubák“ zo zbierky Night Shift) alebo si nájdite jeden, myslím že nemecký, thriller o návštevníkovi zo skrine. Nepoznám originálny názov, už dávnejšie som ho videl v televízii neskoro večer a bol som vystrašený. Viem, že televízia, ale už neviem či slovenská alebo česká, ho uviedla pod podobným názvom, ako ten kvázi erotický thriller so Sharon Stoneovou a Williamom Baldwinom - „Ten, kto sa pozerá“ resp. „Niekto sa pozerá“.

P.S. – voráktib bulK & onko énmojaTPokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.