Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 34 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
Devil's RejectsExploitation

USA, Německo
107 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Vyvrženci pekla
rok: 2005
režie: Rob Zombie
scénář: Rob Zombie (characters)
hrají: Sid Haig (Captain Spaulding), Bill Moseley (Otis), Sheri Moon Zombie (Baby), William Forsythe (Sheriff Wydell), Ken Foree (Charlie Altamont), Matthew McGrory (Tiny), Leslie Easterbrook (Mother Firefly), Geoffrey Lewis (Roy Sullivan), Priscilla Barnes (Gloria Sullivan), Dave Sheridan (Officer Ray Dobson)
produkce: Peter Block, Julie Yorn, Michael Paseornek, Guy Oseary, Michael Ohoven
hudba: Tyler Bates, Terry Reid, Rob Zombie
keywords: sheriff, revenge, captain, murder, bounty-hunter, sequel, motel, corpse, road, killing, violence, death, road-trip, serial-killer, killing-spree, shootout, sadism, bare-butt, clown-makeup, nipples, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 16349

Recenzoval humanbeing

Přidáno: 13. září 2005

Pokračování vynikajícího a značně kontroverzního filmu Roba Zombieho House of 1000 Corpses (Ho1kC) si muselo na svoji premiéru v kinech počkat téměř rok. Původně jsem od Devil's Rejects očekával obyčejný rehash stejného schématu, jenže s čím dál častěji uvolňovanými informacemi, a poté ukázkami, bylo stále více zřejmé, že Zombie půjde na pokračování v jiné režii, což mohlo nejednoho fanouška Ho1kC s předstihem mírně odradit. Jak sám Rob Zombie o tomto druhém dílu říká: "Chtěl jsem to udělat po vzoru Hvězdných válek, kde je první film, na který navazuje Impérium vrací úder. I když je to úplně něco jiného, je to opravdové pokračování. Je to navázání příběhu, ne pouhý zopakovaný stejný příběh." Nutno přiznat, že má úplnou pravdu. A po vidění Devil's Rejects jsem tomu zatraceně rád.

Pár měsíců uběhlo od doby, co rodina masových vrahů Fireflyových poslala k odpočinku několik svých posledních obětí, mezi kterými byl i poručík George Wydell, bratr současného šerifa. Ten spřádá na Fireflye, v médiích proslavené jako Ďáblovy odvržence, osobní vendetu. Při obklíčení jejich domu přesilou místních policejních jednotek se dvěma členům rodiny podaří z domu prostřílet a utéct. Za jejich dopadení je Wydell schopen obětovat snad úplně všechno. Prozatimní neúspěch ho donutí najmout si Nesvatou dvojici, dva neméně brutální texaské vrahy.

Hned v úvodu je znát, že se Devil's Rejects bude významně lišit. Namísto pomale budujícího začátku signalizující slasher se autoři vytáhnou s ambiciózní akční přestřelkou, která je nasnímaná s až perfekcionistickým citem pro záběr. Teprve až policie prohledá dům, jenž obléhala, a nalezne zbytky obětí, snímek se z akčního žánru vrací zpět v pokračování Ho1kC, i když velmi netradiční. Děj už neprobíhá v domě Fireflyových a stěžejní část příběhu se víceméně zabývá útěkem tří záporných postav před policií. Přestože Otis, Baby a Spaulding mají za cíl utéct, nebrání se i na útěku provozovat svoji bývalou činnost a zbytečně tak za sebou zanechávají stopy. Možná až moc očividné, což místního šerifa dohání k šílenství.

Jednou z velikých předností filmu je účast výborných herců. Sid Haig (kapitán Spaulding), Bill Moseley (Otis) a William Forsythe (šerif Wydell) mají opravdový talent, ale i ostatní nepůsobí nijak, že by vybočovali z řady. Pokud si v Ho1kC nebyl někdo hereckými výkony tak úplně jist - třeba z důvodu, že postavy měly málo prostoru - tady si už stoprocentně obrázek o hereckých kvalitách udělá. Je tu méně charakterů, takže každý má dostatek místa ukázat jestli hrát umí. Rodina Fireflyových byla minimalizována na pouhé dva (resp. tři) členy plus vzdálený příbuzný Spaulding. Hlavními postavami už není skupina ztracených turistů, nýbrž záporné postavy z předešlého dílu. Je tedy těžké s někým sympatizovat, když ve filmu není snad kromě náhodných obětí nikdo permanentně kladný. I tímto je Devil's Rejects odlišný od svého předchůdce.

Od klasického slasheru má Devil's Rejects poměrně daleko, což má taky za následek zredukování gore. Vlastně tu skoro žádné není. Ani se není čemu divit, když tu chybí postava Dr. Satana. Namísto gore je tu však přemíra velice brutálního násilí, které vypadá, i díky hereckým výkonům, dost reálně, takže slabší povahy by mohly mít se sledováním obrovský problém. Zombie se nebrání prostřeleným hlavám z bezprostřední blízkosti, fyzickému ani psychickému (Otis se rád předvádí s cizí tváří na sobě) trápení bezbranných obětí a jinému svinstvu, které by v jiném filmu šlo zkousnout jen velice těžko. Zde je ale zřetelné, že i když vše vypadá velice reálně, režisér bere svoji práci s nadhledem. K odlehčení silných scén se občas objeví geniální humorná vložka: Spaulding slovně inzultuje prostitutku, náhle se probudí v té stejné posteli vedle své tlusté ženy. Šerif si nechá poslat pro filmového kritika, aby mu popsal profily postav z filmů bratří Marxových, odkud mají vrahové přezdívky. Provozovatelé nočního podniku si jedou na farmu koupit slepice, farmář je ale podezírá z nekalých úmyslů.

Co možná někoho potěší, někoho zase naopak ne, během filmu nehraje (i když vlastně částečně možná ano) hudba složená Robem Zombiem. Po většinu času je děj doplňován kytarovými hity ze sedmdesátých let, a to tak, že dost vkusně a každá skladba se do právě probíhající scény vždy perfektně hodí.

Devil's Rejects je pro mě unikátním a hlavně obrovským filmovým zážitkem. Režie Roba Zombieho čerpá z možností klasického celuloidu pokud ne maximum tak alespoň devadesát procent jeho možností, působí neokoukaně a značně inovátorsky. Stejně jako u předešlého Zombieho filmu se najde řada zarputilých odpůrců a fanoušků, kteří jej budou bezmezně obdivovat. Přestože je o něco méně kontroverzní a přístupnější než Ho1kC, stále je těžké odhadnout, komu tenhle snímek bude vyhovovat. Fanouškům House of 1000 Corpses pravděpodobně bude.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.