Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 41 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
Seed of ChuckyHorror ComedyPuppets

Rumunsko, USA, VB
87 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Chuckyho sémě
rok: 2004
režie: Don Mancini
scénář: Don Mancini (written by)
hrají: Brad Dourif (Chucky (voice), Jennifer Tilly (Tiffany / Herself), Billy Boyd (Glen / Glenda (voice), Redman (Himself), Hannah Spearritt (Joan), John Waters (Pete Peters), Keith-Lee Castle (Psychs), Steve West (Stan (as Steve Lawton), Tony Gardner (Himself), Jason Flemyng (Santa)
produkce: David Kirschner, Guy J. Louthan, Laura Moskowitz, Vlad Paunescu, Corey Sienega
hudba: Pino Donaggio
keywords: chucky, actress, killer-doll, gore, fifth-part, shower, rat, topless-female-nudity, vomit, twelve-step-program, ventriloquist, reference-to-fangoria, candy-bar, darkroom, cemetery, scream, evil, john-waters, obscene-finger-gesture, face-slap, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 8244

Recenzoval Ivan Kučera

Přidáno: 28. srpen 2005

Slávna vraždiaca panenka Chucky sa vrátila - tento krát v réžii svojho „duchovného otca“ Dona Manciniho. Bohužiaľ (pre niekoho našťastie) ten sa rozhodol nenadväzovať na horor prvých dvoch častí, ale na absurdný čierny humor štvorky.

Je trochu komplikované rozprávať o tomto filme. Ide totiž o to, že ak ste nevideli štvorku (CHUCKYHO NEVESTA), a – čo je ešte horšie – neviete, čo je to „Chucky“, potom budem pri rozprávaní deja pätky (údajne – a ja v to dúfam – poslednej časti ságy) ma pokladať za blázna. Takže poďme na to. V štvorke bol Chucky (a jeho plastiková frajerka Tiffany) viac-menej „definitívne“ zlikvidovaní. Chýry o ich vraždiacich praktikách sa dostali do celého sveta a v Hollywoode sa rozhodli ich životné peripetie sfilmovať, v hlavných úlohách s kedysi na Oscara nominovanou (za allenovku VÝSTRELY NA BROADWAYI) Jennifer Tillyovou a Jasonom Flemyngom. Všetko by bolo v pohode, keby... a teraz sa držte... keby sa neukázalo, že na konci štvorky Tiffany skutočne porodila. Tá vec – s neujasneným pohlavím – sa volá Glen (prípadne Glenda, ale pre účely tejto recenzie sa zhodnime na tom, že sa jedná o chlapca a narozprával ho tenkým hláskom Billy Boyd alias hobit Pipin z PÁNA PRSTEŇOV). Vtedy ho na cintoríne našiel chlapík, ktorý ho teraz má zavretého v klietke a vyberie ho von iba pred vystúpením, aby zarobil peniaze na svojom „bruchomluvectve“. Keď ale malý Glen uvidí v televízii dokument zo zákulisia práve nakrúcaného hororu o dvoch vraždiacich panenkách, pochopí (hlavne kvôli tomu, že aj on má na ruke vytetovaná „Made in Japony“), že konečne našiel svojich milovaných rodičov. Vyberie sa teda do Hollywoodu, kde Chuckyho aj Tiffany takpovediac omylom zase privedie k životu. Tí dvaja stále nestratili nič zo svojich vraždiacich chúťok a stále ich poháňa túžba prevteliť sa do ľudského tela. A tak si k tomu vyberú – ochotní brodiť sa kalužami krvi – práve Tillyovú a režiséra Redmana. Lenže teraz navyše majú na krku aj potomka, ktorý stále nevie pochopiť, že vraždenie je zmyslom ich života.

Máte pravdu, CHUCKYHO SEMENO (dlho pred premiérou sa diskutovalo, či bude mať distribútor odvahu preložiť ho doslovne) nie je "normálny" film. Kto videl štvorku (alebo napr. crossover FREDDY VS. JASON), nemal by byť zarazený. Ak sa mu štvorka páčila, dokonca bude nadšený a bude ma nenávidieť za moje úbohé hodnotenie. Takže aby som to vysvetlil. Vyrastal som na hororových prvých dvoch dieloch, v ktorých Chucky (s hlasom Brada Dourifa – doktor zo STRÁŽCU MŔTVYCH) prenasledoval malého Andyho. Prenasledoval ho aj v trojke, to ale bola akurát tak jedna ohromne priemerná nuda. Zo štvorky som bol sklamaný, lebo režisér Ronny Yu (resp. scenárista) do nej vložil množstvo čierneho humoru. Bábiky tu napríklad sexovali, aby som uviedol najvýstižnejší príklad. Tajne som dúfal, že keď sa režijných oprát päťky chopí zakladateľ Chuckyho, Don Mancini, vráti ságe temnú hororovú atmosféru, ale už prvé náznaky zápletky o tom, ako synáčik dvoch bábik ide do Hollywoodu, jasne hovorili o tom, že takto veru „normálny“ horor nevyzerá.

A skutočne, výsledok je bohužiaľ (pre mňa) presne taký, aký som dúfal, že nebude. Hororová atmosféra je absolútne preč a namiesto toho je tu len kŕčovitá snaha o humor „hollywoodskeho razenia“. Znamená to napríklad, že v jednej scéne Chucky a syn šoférujú Hummer a vytlačia z cesty Britney Spearsovú, ktorá zíde do priekopy a jej auto (spolu s ňou) exploduje – čo je pomerne vtipné, ale nehodí sa to do hororu o dvoch vraždiacich bábikách (resp. troch, ale veď uvidíte). Inak je film o čosi vtipnejší ako VRESKOT 3, ktorý sa tiež odohrával v Hollywoode a splynula v ňom „skutočná realita“ s „hollywoodskou“. V dnešnom filme sa teda napríklad mihne ozajstný Jason Flemyng (ako Jason Flemyng a tiež jedna z obetí vo filme o Chuckym). Jennifer Tillyová, svojho času skutočne nominovaná na Oscara, už narozprávala bábiku Tiffany v štvorke. Narozprávala ju aj v päťke, pričom ale zároveň aj hrá „samú seba“.

Samotný scenár je zábavný (teda ako pre koho) ale hlúpy. Ako Glen poslal sám seba na dobierku? Kto ho naučil čítať a rozprávať po japonsky? A to v Hollywoode nakrúcajú s bábikami, ktoré pred rokmi spáchali sériu brutálnych vrážd a nie iba s ich napodobeninami? Mohli by sme pokračovať, ale bola by to smiešna snaha. Povedzme, že keby s päťkou nemal nič spoločné nikto z tvorcov a jednalo by sa o paródiu, bol by som nadšený, ale vidieť, čo so ságou robí jej vlastný otec, celovečerne režijne debutujúci Mancini (ale nakrútil už pár epizód „Príbehov z hrobky").Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.