Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 43 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
Man-ThingKomiks

USA, Austrálie
97 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Man Thing
rok: 2005
režie: Brett Leonard
scénář: Steve Gerber (character), Hans Rodionoff (written by)
hrají: Matthew Le Nevez (Sheriff Kyle Williams), Rachael Taylor (Teri Elizabeth Richards), Jack Thompson (Frederic Schist), Rawiri Paratene (Pete Horn), Alex O'Loughlin (Deputy Eric Fraser), Steve Bastoni (Rene LaRoque), Robert Mammone (Mike Ploog), Patrick Thompson (Jake Schist (as Pat Thompson), William Zappa (Steve Gerber), John Batchelor (Wayne Thibadeaux)
produkce: Avi Arad, Michelle Russell, Hans Rodionoff, Christopher Petzel, Stan Lee
hudba: Roger Mason
keywords: swamp, swamp-monster, shotgun, marvel-comics, male-rear-nudity, monster, marvel-entertainment, native-american, sex, breasts, reverse-footage, based-on-comic-book, impalement, based-on-comic, male-nudity, female-nudity, topless, character-name-in-title
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 7683

Recenzoval Ivan Kučera

Přidáno: 25. srpen 2005

V močiaroch niečo je. A číha.

Do zapadnutého kraja močiarov (bažín) a aligátorov prichádza nový mladý šerif Kyle (obstojnému Matthewovi Le Nevezovi kazí dobrý image akurát tak to, že neváha dobrú pol hodinu pred koncom slizkému gaunerovi povedať, že naňho asi zavolá FBI). Kyle tu má nahradiť toho, ktorý pred dobrým mesiacom bez stopy zmizol (predtým sa ale ešte stihol pre niečo zblázniť). K dispozícii má ešte mladšieho zástupcu, ktorý sa rád a často zosypáva nie mimo služby, ale počas nej. Už behom pár hodín sa spoznáva s dvoma skupinami miestneho obyvateľstva. Tými, ktorých reprezentuje technický boháč Schist (Jack Thompson)so svojim synáčikom, ktorí sú veľkými rybami v malo rybníku. Druhých zastupuje prsnatá blondína Teri (Rachael Taylorová), žiadajúca stopnúť bezcharakterné nivočenie miestnej prírody pre účely zbohatnutia niektorých jedincov, voziacich sa tu na Hummeroch. To by ale nebolo to najhoršie, žabomyšie vojny (aj keď táto zrejme každou chvíľkou exploduje) sú všade. Problémom sa ukazuje byť podozrivo (na také malé mesto) veľké množstvo nezvestných ľudí, ktorých majú len ťažko na zodpovednosti aligátory. Miestne indiánske legendy hovoria čosi o bytosti z bažín. Tá sa poľa všetkého mstí za ťažbu ropy.

Zrazu, ani neviem ako, som v požičovni zahliadol vizuálne pekný zelený obal nového filmu, ktorý u nás išiel priamo do požičovní a jeho príbeh vychádzal zo slávnej komixovej stajne Marvel, ktorá porodila už takých borcov, ako sú SPIDER-MAN, FANTASTICKÁ ŠTVORKA alebo X-MEN. V časopisoch sa o filme objavila len kratučká recenzia s nízkym hodnotením, ale veď to poznáte – najlepšie je spraviť si vlastný názor. Aj keď som tušil, že to neskončí dobre, navnadil som sa trailerom s krásnou výpravou. A neznechutilo ma ani vedenie, že celé je to v réžii chlapíka, ktorý kedysi dávno nakrútil svojho času kultového TRÁVNIKÁRA Brett Leonard a šéfom výroby je Stan Lee a producentom Avi Arad, veľké zvieratá Marvel Comics.

Príbeh sa odvíja v ľahko odhadnuteľných, dávno inými frajermi vychodených šľapajach o šerifovi, ktorý sa hodinu pozerá na pribúdajúce mŕtvoly a vo zvyšných tridsiatich minútach sa vyberie na lov. Komixovú predlohu nepoznám, takže som si zo začiatku myslel, že film bude o vedcovi, ktorý sa vzbúril proti svojmu zamestnávateľovi (ten dajme tomu nebral ohľad na prírodu) a ten svojho eticky smiešne založeného podriadeného zlikvidoval. To sa však podarilo, chlapík priamo neumrel, ale „prerodil“ sa v inú bytosť. Asi ako Poison Ivy z BATMAN A ROBIN, ale o tom filme som radšej nemal začínať. Ale nič také, žiadna komixová premena bežného chlapíka na hrdinského mutanta. Ale zistíme, že hrdinom je šerif. A ešte že tak, veď osobe z názvu dnešného filmu nerobí problém vraždiť aj sexu chtivé mladé páry. Od šerifovho prvého nástupu na scénu máme jasno aspoň tom, že je síce Yankee, ale niečo znesie, má tuhý žalúdok a nemieni zatýkať mládež len preto, že protestuje voči experimentom na prírode. Takže on a netvor nebudú klasickí nepriatelia, aj keď je to vlastne fuk, lebo...

Lebo scenár. U toho nemá zmysel namáhať sa. Ak je príšera skutočne taká mocná a nezraniteľná (ak ju prestrelíte brokovnicou, rana behom pár sekúnd wolverinovsky „zarastie“), prečo proste raz v noci nenabehla do mestečka a celé ho tam za hodinku dve nevyvraždila? Veď jej nezáleží na obetiach a vraždí šamanov aj mladých ľudí, ktorí chcú od života jediné. Alebo, ak je v nej predsa len nejaké dobro a ide jej len o to, aby príroda kvitla a nie aby horela, potom dočerta prečo proste nezničí ropnú spoločnosť a bol by svätý pokoj? Mimochodom, dúfam, že máte radi ako Arnie v PREDÁTOROVI prežije atómový výbuch, lebo niečo také, akurát že tu sa hrdinovia proste potopia pod vodu, sa stane aj tu.

Nuž, každopádne treba povedať, že výprava tajomných nočných močarísk je skutočne prenádherná, aj keď občas trochu bijú do oči „interiérové“ pasáže z nich a výsleodk má predsa len dos´t ďaleko k odpudivým adaptáciám DC Comics (SUPERTAJNÁ ZBRAŇ s basketbalistom XYZ, CATWOMAN) a sem-tam uvidíte odhalené ženské prsia aj špliechanec krvi. Výsledok sa mi zdal o čosi zábavnejší, ako KRVAVÁ VODA (to s tým L. D. Phillipsom)a určite viac ako MODRÝ DÉMON (to s tým liliputánom).

Navyše, musím povedať, že mám rád filmy, ktoré sa odohrávajú v močiaroch (VRAŽEDNÉ ALIBI, DIVOKÉ HRY). Už menej mám rád tie, čo obsahujú vážne mienené posolstvá o súčasnom (a nie len súčasnom) bezútešnom stave Matky prírody. Mínusom je aj to, že MAN-THING obsahuje málo napínavých scén, o akcii a trikoch nehovoriac. Ale okrem spomenutej atmosféry dusných močiarov ma zaujali aj časté návštevy pitevní s detailnými zábermi na skúmané telo (väčšinou pozostatky tela).

Vo filme, ktorý sa pohybuje medzi serióznym ekologickým hororom a jemne parodickou láskou v starších, béčkarských kúskoch, je celá paleta výrazných vedľajších postáv. Prefajčený patológ; bratia Thibodeauxovci pôsobiaci dojmom o čosi inteligentnejších rodinných príslušníkov tých milých chlapíkov z PACHU KRVI. Ďalej je tu po močiaroch stále behajúci a každým hľadaný holohlavý chlapík, o ktorom sa hovorí nielen to, že je vrah ale aj že je vlkolak a ktorý sa v civilnej podobe (nevravím ale, že dôjde aj na nejakú inú) podobá na Arnolda Voosloa(MÚMIA SA VRACIA). Nechýbajú ani iné povinné prvky tohto druhu filmov - čudácky fotograf, Indián, ktorý všetko vie ale rozpráva v hádankách.

A samotná obluda? V prvej polovici z nej uvidíme akurát tak machom potiahnutú labu, ako sa ovíja okolo konára, ku koncu ju zopár krát aj zahliadneme. Rozpočet bol ale malý, takže žiadne prehnane detailné vyžívanie sa v oblude nekoná. A to je možno aj dobre, veď pôsobivejšie je to, čo nevidíme. Inak by som ale muža-vec prirovnal ku Kothogovi v RELIC; ani tam sa v tých pár vzácnych okamihoch, kedy bola obluda vidieť v celej kráse, sa nedala presne a dopodrobna popísať. Ak by sa dala táto nejako popísať, tak – a teraz nečítajte, ak nechcete – by som napísal, že hlavná príšera sa podobá na enta šuknutého chobotnicou.

Neviem, možno som mal pri pozeraní len dobrú, nerýpavú náladu, tak či tak som sa bavil. Pohoda. Trochu mi to pripomínalo ďalšiu celovečernú časť z dielne Stana Winstona a jeho spoločnosti Creature Features (BYTOSŤ Z HLBÍN s Guginoovou napríklad).Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.