Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 29 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
Fright NightVampyres

USA
106 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Noc hrůzy
rok: 1985
režie: Tom Holland
scénář: Tom Holland (screenplay)
hrají: Chris Sarandon (Jerry Dandrige), William Ragsdale (Charley Brewster), Amanda Bearse (Amy Peterson), Roddy McDowall (Peter Vincent), Stephen Geoffreys ('Evil' Ed Thompson), Jonathan Stark (Billy Cole), Dorothy Fielding (Judy Brewster), Art Evans (Detective Lennox (as Art J. Evans), Stewart Stern (Cook), Nick Savage (Bouncer #1)
produkce: Jerry A. Baerwitz, Herb Jaffe
hudba: Brad Fiedel
keywords: vampire, undead, death, actor, teenager, title-appears-in-writing, vampirism, hypnosis, black-cop, horror-spoof, voyeur, cross, mother-son-relationship, fall-from-height, spoof, vampire-slayer, lifted-by-the-throat, seduction, stabbed-in-the-chest, house, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 9462

Recenzoval Jakub Ďuraško

Přidáno: 20. říjen 2002

Charley Brewster (William Ragsdale) je typický filmový teenager. Většinu času tráví se svojí nepříliš hezkou holkou Amy (Amanda Bearse) a se svým kamarádem Edem (Stephen Geoffreys). Jeho znalosti ze školy jsou značně diskutabilní, takže mohu tvrdit, že jsou mnohem horší než ty moje. A večery většinou tráví v poklidném duchu u televize při sledování horrorového pořadu Petera Vincenta (Roddy McDowall) a trávil by je tam i dál. Jenže to by nesměl zjistit, že jeho nový soused Jerry Dandridge (Chris Saradon) je upír, který po nocích vysává pohledné prostitutky a právě teď si zamanul na Amy…

Vypadá to vážně dost hrůzně, a taky že jo. Hrůzné noci jsou klasickým filmovým kusem Toma Hollanda, který tentokrát stojí i za scénářem. Film se sice odehrává v polovině let osmdesátých, ale to neznamená, že by neměl potřebnou atmosféru hrůzy a i přestože film místy sklouzává do komedie, stále má na to, aby vás děsil. Viděl jsem ho poprvé jako malý sedmy-osmiletý smrad a měl jsem z filmu dost nahnáno. Při nedávném opětovném shlédnutí nebyl výsledek o nic jiný… Vážně…

Herecké výkony u hlavních kladných představitelů - Williama Ragsdalea a Amandy Bearseové jsou poměrně trapné a nikterak úchvatné. Zaujme ale především Chris Saradon v roli hlavního záporáka, který si svého upíra Dandridge střihnul vážně s chutí. To je vidět hned na první pohled. O nic horší není ani Roddy McDowall, Stephen Geoffreys nebo Jonathan Stark jako Dandridgův přisluhovač.

Z celého štábu ale nejhůře dopadl Brad Fiedel, který opět dokázal, že prostě filmovou hudbu skládat nedokáže (viz. Hrůzný Terminátor) a přítomnost hvězdné skupiny osmdesátých let Tangerine Dream (Riskantní podnik, Legenda) mu taktéž nepomůže… Ale i bez ohledu na to jsou Hrůzné noci poctivým horrorem a tak typickým na 80. léta (viz. Vytí vlkodlaků, Americký vlkodlak v Londýně atd.)…Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.
Recenzoval chaos_device

Přidáno: 19. říjen 2002


 
Malé americké městečko. Polovina osmdesátých let. (Chtěl bych v nějakém takovém žít. Jednak je to příjemné místo pro život a jednak se podle filmů zdá že se tu každou chvíli přihodí něco strašného či nadpřirozeného - tedy pokud po něčem takovém toužíte). Charlie je obyčejný středoškolák, má obyčejnou holku. Nic zvláštního není ani na tom že spolu ti dva chodí už rok a ještě spolu k Charlieho zlosti nic neměli. Zvláštnosti se začnou dít až ve chvíli, kdy k „tomu” má konečně dojít. Zatímco Amy na něj konečně čeká v jeho posteli, Charlieho pozornost upoutá pohyb ve tmě na protějším dvoře.. ..kde právě jeho noví sousedí stěhují do sklepa rakev :)
 
Charlie není žádný pošuk (i když má rád horrory) ale tohle jej zaujme natolik že na jakýkoliv sex úplně zapomene. Amy se přirozeně urazí a jeho postel naštvaně opustí. Nutno poznamenat že toho už si Charlie všimne. Není mu to ale nic platné, příští noc tráví ve svém pokoji sám. Na hromadou Playbojů. Pronásledován vzpomínkami na minulý večer opět obrátí svůj zrak k domu sousedů.. a v patře za oknem spatří svlékající se ženu. Zaujat tímto příjemným zpestřením vytáhne zpod postele svůj dalekohled a začne šmírovat počínání dvojce naproti. Následuje šok – soused má zuby jako upír! Kvalitního sexu ani ničeho jiného se Charlie bohužel nedočká, soused (upír?) zatáhne závěsy. O den později se Charlie v novinách dočte že dívka kterou zahlédl byla nalezena mrtvá.
 
Místní policejní detektiv je samozřejmě rád že se našel svědek ochotný poskytnou nějaké informace k dvěma nedávným vraždám. Je však nucen radikálně změnit názor ve chvíli kdy kluk který ho zavolal začne blábolit nesmysly o tom že jeho sousedi jsou vampíři. Ještě že je pan Dandrige slušný člověk, celou věc v klidu vysvětlil a nehodlal z ní dělat aféru..
 
V málokterém filmu jsem viděl tak věrohodně napsané a zahrané postavy. Charlie bezpečně ví že jeho historce o vampírech nikdo věřit nebude a tak policajty zavolá pouze s tím že jednu z obětí zahlédl minulou noc v sousedově domě. Bohužel, při osobní konfrontaci se sousedem (upírem?) nezvládne své emoce a na detektiva vychrlí co si myslí že viděl: upírské zuby a rakev nesenou do sklepa. Soused na toto obvinění reaguje s ďábelským klidem a sebedůvěrou a tak se není co divit že detektiv Charlieho podezření smete ze stolu a s omluvou se s Dandrigem rozloučí. Chudák Charlie v tu chvíli zjistí že od policie pomoc čekat nemůže.
 
Dál vám to prozrazovat nebudu. To čím si mě film získal je výborný scénář a dialogy. Nehledejte v tom nějaké brilantní rozhovory a nečekaná překvapení, síla příběhu je v tom že je mimořádně věrohodný (tedy kromě faktu že ve filmu vystupují vampíři). A to mi chybí u 90% takzvaných Áčkových filmů v kině či televizi. Film tak nabízí zážitek, který je u filmů vzácný,tím více u amerických horrorů.
 
Například následující situace: po selhání policie je Charlie ochotný požádat o pomoc kohokoliv. Jako fanoušek televizní hororové one-man show Fright Night (odtud název celého filmu) se obrátí na lovce vampírů Petera Vincenta. V tu chvíli jsem čekal že ho lovec vampírů s pochopením příjme a společně se vydají poslat souseda nazpátek do pekla. Očekávali byste ale takový vývoj i ve skutečnosti? Těžko. A stejně tak se nenastane ani v tomhle filmu! Představitel Petera Vincenta je stárnoucí herec. Když ho na parkovišti před televizním studiem doslova přepadne hystericky blábolící Charlie, zaškatulkuje si ho jako blázna a snaží se ho co nejrychleji zbavit. Dokonce udělá i to co je pro každého herce tabu – začne shazovat svoji postavu, naléhá na Charlieho ať si uvědomí že je to jenom komerční show (přiznávám, lehká nevěryhodnost zde je - pokud zrovna nežijete blízko LA, těžko si můžete po škole odskočit do ateliérů promluvit si s oblíbeným hercem, byť by to byl napůl neznámý stařík z třetiřadé televizní show). Když vidí že se Charlie očividně doopravdy věří na existenci upírů, nechce s ním mít nic společného.
 
Zlo. Zlo si v této recenzi zaslouží samostatnou zmínku. Zlo má v podání Chrise Sarandona daleko do šablonovitých "postav" jako je Jason nebo Michael Myers. V některých chvílích je Chris téměř stejně ďábelský jako nedostižný Al Pacino v Dáblovu advokátu. Zlo je v tomto filmu věrohodná a komplikovaná postava. Dokáže pochybovat a má obyčejné lidské slabosti. Nechce zabíjet za každou cenu. Ne proto že by znalo slitování, ale prostě chápe, že když zabijete souseda, tak vám nezbude nic jiného než prchat před policií. A být neustále na útěku je nepohodlné i pro upíra. Zlo také v tomto filmu nepodvádí. Ve snímcích jako je Pátek třináctého není nic neobvyklého když zlá postava překoná všechny myslitelné (zamčené dveře) i nemyslitelné (několikanásobná smrt) překážky bez toho že by se to filmaři vůbec snažili nějak vysvětlit. Postava je prostě "tak zlá že ji nic nezastaví". Zde ne. Zlo (scénárista) bude muset své problémy překonat se stejným úsilím jako obyčejní lidé. Chrise Sarandona mimochodem určitě budete znát z první Dětské hry - hrál tam hlavní roli (policajta, ne Chuckyho :).
 
A když jsem u herců - představitel Charlieho je pro mě neznámý. Překvapením večera je ovšem jeho holka May. Nehraje ji nikdo jiný než představitelka Mercy z kultovního Ženatý se závazky! Musím jí vzdát poklonu, v roli Amy je to normální sedmnáctka - a přitom o pouhé 4 roky později začala hrát v Married with Children vdanou ženu středních let. Sami se budete divit jak rychle vyspěla. A mimochodem - ne že by toho postelová scéna příliš odhalovala, ale s tím jejím poprsím to asi nebude tak hrozné jak nám Al Bunda pořád tvrdí :)
 
Výborný zážitek z filmu umocňuje kvalitní hudba. V některých chvílích jsem litoval že nemám domácí kino. Triky a masky jsou až na jednu dvě výjimky zvládnuty perfektně. Fright Night mě obrovsky překvapila - i když dokonalý film to není. Ke konci bohužel trochu sklouzne do obvyklých klišé. To se ale stává poměrně často, vymyslet k dobrému filmu dobrý konec nebývá jednoduché. Fright Night si určitě zaslouží vaší pozornost! 7/10Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.
Recenzoval Ivan Kučera

Přidáno: 02. srpen 2008

Čo by ste urobili, kebyže sa do vášho blízkeho susedstva nasťahuje charizmatický pán, ktorý sa páči vašej slobodnej mame a ktorý je v skutočnosti tak trochu upír? Ste si istí?

Hororová komédia amerického režiséra Toma Hollanda rozpráva prostredníctvom netradičného scenára tradičný upírsky krvavý horor. Nesympatický mladík Charlie Brewster (William Ragsdale) je tak trochu čudák a na tejto jeho povesti mu nepridá ani jeho presvedčenie, ktorým sa doma ani v škole nijako zvlášť netají a ktorým nie je nič menšie, ako že jeho nový sused, sympatický pán Jerry (Chris Sarandon), je... upír! V zaspatom mestečku sa odrazu hromadia mŕtvoly, ale napriek tomu školákovi nikto neverí. Pomoc nakoniec nájde až u - ešte bláznivejšieho - kamaráta, potencionálnej frajerky a prestarnutého otrasného hororového herca Petra Vincenta (Roddy McDowall). Začína nekonečná hrôzostrašná noc...

HRÔZOSTRAŠNEJ NOCI sa skôr nepodarilo vyhrať súboj s časom a hoci výborné strašidelné masky dodnes nezostarli, samotná snímka patrí dnes medzi polozabudnuté, v tom horšom (a pravdivejšom) prípade medzi zabudnuté. Nie snáď, že by bol režisér amatér, ktorý by sa bál krvi a nie snáď, že by herci boli vyložene hrozní a nie, že by svižný scenár nedokázal prekvapiť (úprimne, čakali by ste v upírskom horore vlkolaka?), ale celé to šliape skôr na pol plynu a niečo ako keby tomu celému chýbalo. Solídna hororová atmosféra nádherne kričiaca „aha, som 80. roky!“, sa prelína s nezmyselne odľahčenou rovinou „MTV rozprávania pre mladých divákov“. Krv sa strieda s humorom, ktorý teoreticky JE vtipný, ale prakticky do snímky nepasuje. Ale možno je problém iba vo mne, pretože česť vyloženým výnimkám (CHVENIE) sa netajím svojim chladným konzervatívnym vzťahom k čudnej žánrovej kombinácii hororová komédia (IZOLÁCIA či CHUCKYHO SEMENO napríklad). Rád viem, na čom som – či sa mám smiať alebo báť, a teda nemám rád, ak sa tieto pocity (ne)plynulo striedajú na preskakovanie v jednom jedinom filme. Ak ste na tom inak, asi by ste si namiesto môjho skromného hodnotenia mali primyslieť skôr rovných 80%.

Režisér Holland snímkou debutoval, preslávila ho však až tá neskoršia, nostalgické hororové béčko DETSKÁ HRA (ale zaujal aj adaptáciami diela Stephena Kinga, napríklad LANGOLIERMI). Dal dohromady zaujímavý herecký tím. Kým mládež nemá šancu a titulný hrdina nie je nesympatický, Chris Sarandon je nečakane dobrou voľbou pre aristokratického vampíra, ktorý sa zmodernizoval, najlepší je však Roddy McDowall, ktorý za svoj život stvárnil desiatky postáv, ale slávnym sa stal len ako opičiak Cornelius zo série PLANÉTA OPÍC a ktorý sa v dnešnom filme ani nesnaží tváriť, že vzdáva žánrovú poklonu hororovej legende menom... ale veď vy viete ktorej.

Snímka sa snaží byť tradičným hororom a zároveň sa na starodávne žánrové klišé (cesnak, náboženské predmety, upír nemôže do budovy vstúpiť bez pozvania majiteľa) pozerá z trošku iného, takmer parodického uhla. Napriek atmosfére, hercom a maskám sa však jedná skôr o priemer, ktorý je určený skôr nostalgickým divákom, ktorí na ňom vyrastali.

P.S. V roku 1989 nakrútil Tommy Lee Wallace (HALLOWEEN III) voľné pokračovanie s rovnakými postavami.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.