Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 32 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
Yi boh lai beng dukAsijské filmySplatter

Hong Kong
98 minut

    
trailer    web    imdb 

anglicky: Ebola Syndrome
rok: 1996
režie: Herman Yau
scénář: Ting Chau (writer)
hrají: Anthony Wong Chau-Sang (Kai San), Yeung Ming Wan (Yeung), Fui-On Shing (Annoyed Husband), Wong Tsui-ling, Miu-Ying Chan (Har), Meng Lo (The Boss), Edward Corbett, Lori Shannon, Michael Tam, Bobby Yip (Short Ugly Triad)
produkce: Jing Wong
hudba:
keywords: restaurant, virus, meat, south-africa, africa, ebola-virus, murder, rape, police, killing, bed, money, village, psychotronic, bad-breath, oral-sex, ice-cream, dark-humor, search, mutilation, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 12243

Recenzoval evilmind

Přidáno: 24. srpen 2002

Ebola. Vražedný virus napadající všechny orgány lidského těla během několika dnů, virus tak nakažlivý, že i dlouhodobý pobyt na předmětech, kterých se dotkly jeho oběti, nijak nesnižuje jeho vražedné schopnosti. Virus, který vyvolává takové onemocnění, že pohřební rituály s jeho oběťmi jsou zrušeny a těla jsou předávána pouze týmům pro likvidaci mrtvol.

Na to, jak dlouho jsem tenhle film sháněl, poháněn zvědavostí jak vypadá strašidelně popisovaný virus v představách úchylných hongkongských filmařů, jsem byl nakonec opravdu hodně zklamán. Při sledování filmu jsem získal dojem, že buď autoři začali točit o Ebole, a když viděli jaká to je bez speciálních efektů sračka, tak ještě přidali "tradičnější" shock příběh. A nebo to bylo naopak. Každopádně až asi do poloviny filmu není po smrtícím viru ani stopy.

Příběh se zpočátku podobá jako vejce vejci jinému filmu Hermana Yau, The Untold Story - v afektu vraždící kuchař Kai, plno brutálního násilí a brutálního sexu (na coveru najdete nezbytnou nálepku Cat3). No, ten sex je vlastně spíš srandovní, ale po podobné zkušenosti z jiných filmů si nejsem docela jist, jestli se v Asii takhle doopravdy nerozmnožují... :-). Vrah se po činu přesune do Jižní Afriky, kde v čínské restauraci dál hraje hodného chlapíka s kuchařským talentem. Vydrží to celých deset let. Občas si ho sice vyhoní hostům do jídla, ale to nelze odsuzovat bez znalosti toho, co se dost možná děje i v našich restauracích. Věčná nadrženost se nakonec kuchaři stane osudnou, když při nákupu prasat v epidemií zasažené vesnici Zulů přefikne umírající domorodku. Jako dítě štěstěny obratem vyhrává v loterii se šancí jedna k deseti milionům - po krátké nemoci se stává pouhým imunním bacilonosičem eboly!

Zápletka pak pokračuje přesně ve stylu Untold Story rozemletím jeho zaměstnavatelů do hamburgeru (poučení - nedávejte si hamburgry v čínské restauraci, normálně se tam přece nepodávaji), a nuceným návratem hlavního hrdiny do Hong Kongu, kde vesele bacilonosí. Zde konečně dochází na očekáváné vyobrazení umírání na Ebolu, ale bohužel se není na co těšit - krom pitvy jedné z obětí se veškeré "speciální efekty" omezují na parodii na záchvat padoucnice, a sem tam trochu toho zvracení. Po první hodině se klidně můžete přestat dívat, protože nic zajímavého už opravdu neuvidíte.

Ebola Syndrome je standardní film žánru, kterému se v HongKongu občas říká spíš "terror". Takové filmy jsou typické tím, že se nesnaží diváka polekat či dokonce vyděsit. Zobrazení extrémního násilí, páchaného šílenými vícenásobnými vrahy, ovšem nakonec především u Evropanů zaboduje úplně stejně, jako evropské či americké horrory. Film má trochu děsivější pověst, ale ve skutečnosti je tu jen standardní asijská úroveň krve, násilí i sexu. Anthony Wong v hlavní roli ovšem dává postavě Kaie přesně tu míru uvěritelnosti, ze které vás bude mrazit v zádech. Ale jak jsem už řekl - konec bohužel nestojí za nic.

Nejlepší scéna: Těžko vybírat, vyjímečně se mi líbily všechny humorné scény (dokonce i ty s policajtama, tradiční to slabinou HK filmů). Ale kdybych měl zvolit jediný okamžik, byl by to zřejmě ten s rozemletím celé rodiny restauratéra. A možná i to znásilnění předtím. Fuj to se stydím.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.