Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 35 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
The Sixth SenseGhosts

USA
107 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Šestý smysl
rok: 1999
režie: M. Night Shyamalan
scénář: M. Night Shyamalan (written by)
hrají: Bruce Willis (Dr. Malcolm Crowe), Haley Joel Osment (Cole Sear), Toni Collette (Lynn Sear), Olivia Williams (Anna Crowe), Trevor Morgan (Tommy Tammisimo), Donnie Wahlberg (Vincent Grey), Peter Anthony Tambakis (Darren (as Peter Tambakis), Jeffrey Zubernis (Bobby), Bruce Norris (Stanley Cunningham), Glenn Fitzgerald (Sean)
produkce: Kathleen Kennedy, Frank Marshall, Barry Mendel, Sam Mercer
hudba: James Newton Howard
keywords: child-psychologist, patient, ghost, young-boy, psychiatrist, seeing-dead-people, spirit, redemption, tragedy, filicide, suspense, toy, zoloft, psychic, misfit, able-to-see-the-dead, sixth-sense, affection, urination, blood, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 8944

Recenzoval Ivan Kučera

Přidáno: 21. srpen 2005

Malcolm Crowe (Bruce Willis – POSLEDNÝ SKAUT, FARBA NOCI) je renomovaný detský psychiater. Býva vo veľkom dome s krásnou manželkou Annou (Olivia Williamsová). Práve sa cynicky rozplývajú nad plaketou, ktorú Malcolm dostal od starostu, zaradzujúcou ho medzi veľavážených obyvateľov Philadelphie (s Annou rozmýšľa, že si ju dajú na záchod). V ten romantický večer však do ich domu vtrhne Malcolmov bývalý detský pacient, už dospelý Vincent Gray (Donnie Wahlberg, Markov brat), psychicky totálne na dne. Obviní svojho niekdajšieho doktora z profesionálneho zlyhania a vpáli doňho aj do seba projektil.

O rok neskôr. Malcolmov súkromný aj profesionálny život je v troskách. Anna sa s ním viac-menej nerozpráva, iba sa míňajú v šerých chodbách smutného domu. navyše sa zdá, že má milenca. Nuž a čo sa týka profesionálnych úspechov, tak vlastne ani žiadne nie sú. Malcolm sa utiahol sám do seba a každou bunkou svojho tela prežíva starú tragédiu. Už sa takmer neusmieva. Novú nádej do jeho ďalšieho života vnesie malý Cole Sear (11-ročný Haley Joel Osment), jedináčik žijúci v skromnom byte s utrápenou mamkou Lynn (Toni Colletteová). Cole bol vždy „čudný“, ale v poslednom čase to s ním už začína byť vážne. Zdá sa, že niekomu sa chlapec nepáči a ten niekto ho fyzicky napáda a šikanuje. Aj keď chlapec spočiatku ku Croweovi pristupuje s obavami, až strachom, postupne sa medzi nimi vytvorí pevné puto. Dokáže však realisticky založený psychiater, sklamaný životom, pomôcť chlapcovi, ktorý sa mu raz večer zdôverí s tým, že... ?

Rok 1999 bol - čo do filmov a ich kasového úspechu - neobyčajne plodný a osobne mám naňho krásne spomienky. Strýčko George sa vrátil s EPIZÓDOU I, Myrick & Sánchez nám znechutili lesné jahody ZÁHADOU BLAIR WITCH, prišlo druhé TOY STORY od Pixaru, Darabont + King sa prešli ZELENOU MÍĽOU, Fincher nakrútil anarchistický KLUB BITKÁROV, bola tu Mendesova AMERICKÁ KRÁSA, Michael Caine ako najlepší oscarový herec toho roku (za PRAVIDLÁ MUŠTÁRNE) počas ďakovnej reči podotkol, že v tejto kategórii si ho zaslúžili všetci nominovaní herci (vrátane Osmenta)... a Bruce Willis dostal nový víchor do pohasínajúcej kariéry... z neznámeho chlapca Osmenta (dovtedy ste ho mohli vidieť prevažne v seriáloch, ale hral aj syna FORRESTA GUMPA) sa stala celosvetová hviezda... a z nábožensky silne veriaceho a šťastne ženatého nenápadného Inda s americkým občianstvom, sa stal behom jedného (aj keď to rozhodne nebol jeho režijný debut!) filmu jeden z najlepšie platených režisérov / scenáristov Hollywoodu. Teenagerské vyvražďovačky začali ustupovať do tmy a ich miesto zabrali japonské šoky a na Američanov nezvyčajne inteligentné horory, spoliehajúce sa na pomaly budovanú mrazivú atmosféru, zaujímavé herecké výkony, napínavý scenár a čo najmenšie množstvo krvi.

Čo sa týka silnej atmosféry filmu 6THS, okrem sebavedomého a pokojného režijného Shyamalanovho vedenia(inak milovník Alfreda Hitchcocka, čo je, myslím cítiť) treba spomenúť aj kameru renomovaného Taka Fujimotoa (MLČANIE JAHNIAT) a Nightovho budúceho dvorného skladateľa Jamesa Newtona Howarda. Film sa však preslávil predovšetkým šokujúcou záverečnou pointou. Stretol som sa s dvoma druhmi názorov na ňu. Jedna skupina divákov hovorí, že počas celého filmu sa nudila a až pointa výsledný rozpačitý dojem pomerne uspokojivo napravila. Iní zase hovoria, že sa im pointa síce páčila, ale vzhľadom k tomu, že po jej poznaní sa to, čo sme doteraz videli, stavia na hlavu, hovoria, že si film možno ešte pozrú druhý krát, aby si ho užili, ale už po tretí krát ich nemá čím zaujať a dávajú od neho znudene ruky preč a rozprávajú dokonca o rozpakoch a sklamaní. Tak si vyberte, medzi ktorých patríte alebo ešte len budete patriť. Každopádne, ak pointu ešte dodnes nepoznáte (rád by som bol na vašom mieste), dajte si pozor len čo 6THS niekde čo i len niečo zašuchoce. Okrem komédie s Adamom Sandlerom 50 KRÁT A STÁLE PO PRVÝ RAZ, kde 6THS dostal takpovediac po papuli, som sa (našťastie až po jeho vzhliadnutí) dočítal o pointe dokonca z viacerých renomovaných (tlačených) filmových periodík. Za seba musím dodať, že keď som film videl v kine (s mojou pomerne veriacou mamou, ktorá mala odjakživa záľubu v „paranormálnych javoch“, ale to sem nepatrí), nemal som ani len tušenia, čo sa na konci stane. Keď počas sleodvania domáceho videa zo svadby „spadol prsteň“ a všetko sa behom niekoľkých čarovných sekúnd obrátilo naopak, iba som, prepytujem, čumel s otvorenou hubou. Na film som v najbližších mesiacoch išiel do kina ešte štyri razy. Čo ale neznamená, že by som mu bol schopný dať plné hodnotenie a že by som s čistým svedomím hovoril o akomsi revolučnom filme alebo aby som dokonca zveličoval na vety formátu „jeden z najlepších film kinematografie“. Legenda to však, myslím, je > veď sa ňou inšpirovalo aj šikmooké OKO.

Ak by sa 6THS niečo dalo objektívne vytknúť, bolo by to priveľké množstvo pomerne nudných dialógov. Je pravda, že niektoré hlášky stihli skultovnieť (ale nenapíšem ich , bol by to spoiler). Je pravda, že Willis aj Osment mnohé zachraňujú a to predovšetkým svojou charizmou a spoločnými scénami. Tie sú pretkané vzájomnou, veľmi sympatickou chémiou (Willis ostatne vždy rád spolupracoval s detskými hercami – na rozdiel od NORTH a MERCURY bol ale 6THS jeho v tomto smere prvým skutočne úspešným filmom). Títo herci dokážu pomerne ťažkopádne dialógy tak akosi poľudštiť. Tak či tak niektoré dialógy miestami skutočne až fyzicky bolia. Aspoň mňa to bolelo už v kine, keď som film videl v origináli s titulkami. Bolelo ma to aj keď som ho videl so slovenským a tuším už aj českým dabingom. Hlavne (inak schopná) Austrálčanka Toni Colletteová je, pri všetkej úcte k Akadémii, ktorá ju nominovala na Oscara v kategórii „najlepší ženský herecký výkon v podpornej úlohe“, miestami vyložene otravná, hysterická a protivná. Treba však povedať, že už vo svojom druhom filme (VYVOLENÝ) sa Shyamalan neskutočne veľa doučil a tento jeho film obsahuje až zarážajúco nízky výskyt hovoreného slova. Zrejme nikto, kto si 6THS nechal ujsť z akýchkoľvek dôvodov počas premiéry vo svojom kine a videl ho iba s dabingom na VHS, nedajbože v televízii s reklamami, si naozaj len ťažko dokáže tento jemne gotický horor vychutnať. Ale je to vôbec horor? Po vzhliadnutí mi pripomínal „drámu medzi nebom a zemou“ a nie avizovaný horor. Ale niekoľko pasáží, kedy Cole „prijíma návštevy“, určite stojí za to. Vzhľadom k záverečnej pointe ich ale po opätovnom vzhliadnutí uvidíte v inom svetle. Povedzme, že menej nebezpečnom. Snáď nespoilerujem...

Film vznikol v produkcii štúdia Hollywood Pictures. Shyamalanovi kryli chrbát spielbergovci Kathleen Kennedyová a Frank Marshall. Ale zrejme nekvalitne, lebo po úspechu 6THS, kedy si už M. Night nemusel dávať pozor na ústa, sa vyjadril v tom smere, že táto spolupráca nebola vyložene skvelá. Jeho budúci projekt už vznikol v produkcii Disneyho dospelej“ divízie Touchstone.

Herecké výkony sú umiernené a veľmi fajn! Kritika bola počas premiéry filmu nadšená prevažne z Willisovho pokojného výkonu zrelého muža, ale objektívne sa patrí dodať, že bola nadšená hlavne preto, že si ho pamätala, ako so zakrvácaným tielkom skáče po streche mrakodrapu zo série DIE HARD. Osment je sústredený a divákovi sa s ním ľahko a dobre drží krok. Z ďalších postáv spomeňme malého Trevora Morgana (neskôr JURSKÝ PARK III alebo dráma – mimochodom vynikajúca, odporúčam! – TICHÁ PLÁŽ) ako Coleovho namysleného pseudo kamaráta z reklamy menom Tommy Tammisimo, Brucea Norrisa v úlohe Coleovho učiteľa (toho, čo ako dieťa koktal) Cunninghama a Mischu Bartonovú ako Kyru („Daj si polievočku, moja malá“ – „Chutí čudne“ – „Len jedz, potom sa môžeš ísť hrať von“).

Aj keď od premiéry v roku 1999 už Shyamalan tak trošku stratil na silnom mene, jeho filmy sú stále pomerne netypické a očakávané. Aj v ďalších svojich filmoch po 6THS preukázal vzácnu a krásnu schopnosť až „spielbergovsky“ ľahko spolupracovať s hravým detským elementom, jeho filmy mali nečakané konce, hrnuli sa mu do nich slávni herci a vo výraznom cameu sa v nich - ako „podpis“ - mihol aj on osobne. Aj keď nepoužíva CGI efekty, rozpočty sa často vyšplhali na sumu cca šesťdesiat miliónov $. Aj v jeho nasledujúcom filme (VYVOLENÝ) hral Willis + Samuel L. Jackson. Originálny pohlaď na mimozemskú inváziu ponúkli ZNAMENIA s Gibsonom a baseballistom Phoenixom. OSADA mala vynikajúci štart, ale postupne prevládli kontroverzné, rozpačité a miestami až neznášanlivé kritiky. Teraz Shyamalan ohlásil film s Paulom Giamattiom a Bryce Dallas Howardovou , ktorá si zahrá morskú pannu v bazéne.

P.S. – M. Night Shyamalan si zahral úlohu doktora Hilla, presvedčeného, že Coleova matka svojho syna týra.

P.S. 2 – 6THS bol nominovaný na šesť Oscarov (film, réžia, Osment, Colletteová, strih, scenár) a napokon nezískal ani jedného.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.