Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 24 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
Land of the DeadZombie

Kanada, Francie, USA
93 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Země mrtvých
rok: 2005
režie: George A. Romero
scénář: George A. Romero (written by)
hrají: Simon Baker (Riley), John Leguizamo (Cholo), Dennis Hopper (Kaufman), Asia Argento (Slack), Robert Joy (Charlie), Eugene Clark (Big Daddy), Joanne Boland (Pretty Boy), Tony Nappo (Foxy), Jennifer Baxter (Number 9), Boyd Banks (Butcher)
produkce: Steve Barnett, Lynwood Spinks, David Resnick, Ryan Kavanaugh, Dennis E. Jones
hudba: Reinhold Heil, Johnny Klimek
keywords: skyscraper, truck, river, mercenary, limousine, rescue, shot-through-the-mouth, rat, suicide, electrocution, greed, jail, piercing-ripped-out, sadistic-violence, drawbridge, severed-hand, auto-theft, violence, shot-in-the-leg, skateboard, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 12414

Recenzoval Anarvin

Přidáno: 15. srpen 2005

George A. Romero svým dílem definoval žánr zombie hororu. Jeho počiny Night of living dead, Dawn of the dead a Day of the dead jsou považovány za korunní klenoty mezi snímky o nemrtvých. Po posledním filmu se Romero na dlouhý čas odmlčel. A přišli jiní tvůrci. S vlastními nápady, remaky, parodiemi. Po dvaceti letech se mistr rozhodl vrátit prostřednictvím snímku Land of the dead, který měl být jakýmsi završením série, zpět na trůn. A jak to všechno dopadlo?

Po úspěchu zombie filmů z poslední doby dostal Romero slušný rozpočet a volnou ruku, mohl se tedy pustit tedy do díla ve velkém stylu. Bere nás s sebou do časů, kdy už prakticky celou Zemi ovládají zombie, lidé jsou na ně zvyklí v podstatě jako na přirozenou součást svého života a snaží se protloukat jak se dá. Příběh nás zavádí do Fiddler's Green - velkého obchodního centra, bloku domů pod vedením boháče Kaufmana (Dennis Hopper). Nahoře ve věži (mrakodrapu) žije vrstva vyvolených, těch co jdou ruku v ruce se šéfem. Ti si žijí v přepychu a tváří se jako by se nic nedělo, jakoby všechno bylo v pořádku. Na úpatí věže ale bují realita post apokalyptického světa. Špína, chudoba, nemoci, beznaděj. Jediným důvodem, proč zůstat, je bezpečí. Centrum je obehnáno elektrickým plotem, ruiny kolem sledují ve dne v noci žoldáci. Jejich další povinností jsou také nájezdy do okolí, kde se snaží doplňovat zásoby a "udržovat stavy". Nejvýraznějšími postavami jednotek jsou velitel Riley (Simon Baker) a kovbojíček Cholo (John Leguizamo), který si výpravy do zamořeného území užívá jak myslivec sezónu. Riley je (jak jinak než) rovný chlap, kdežto Cholo je vyčůraný hajzlík, kterému jde jen o vlastní kůži. Proto se vůbec neštítí paktovat s Kauffmanem (který sice věru zajišťuje přežití lidí, ale to je taky asi tak všechno). Jenže jednoho dne si mladík začne moc vyskakovat a šéf se rozhodne, že už ho nepotřebuje. Cholo místo poslušného odchodu do věčných lovišť ukradne spolu s nohsledy obrněný vůz s raketami a začne věži vyhrožovat. Ani jeho velitel nemá sladký osud. Pro své čestné chování v baru se odebere přímo do chládku. Kaufman odmítne Cholemu vyhovět, místo toho vytáhne Rayliho z vězení a pro obrněný vůz ho pošle. V tu chvíli ale ještě nikdo netuší, že nemrtví jsou čím dál učenlivější a učenlivější a brzy zaútočí v plné síle na komplex....

Toliko k příběhu. Scénář filmu není nikterak světoborný, to by od zombíků ostatně nikdo ani nečekal, bohužel však musím konstatovat, že většina filmu je jedno velké klišé a často snadno odhadnete, co se bude dít za pár minut. Říkáte si, že nevadí, že vám zombíci všechno vynahradí? Inu chyba lávky. Není tomu tak. Mě osobně nemrtví většinu filmu připadali jako nenápaditá šedivá masa, která se prostě převalí přes lidi a je konec. Nečekejte větší množství zajímavých smrtí, vtípků, či čehokoliv neotřelého. Zobíci se prostě táhnou ulicí a zabíjí lidi co jim přijdou pod ruku. Jediným zajímavým nápadem kolem nemrtvých tak zůstává jejich nově nabitá schopnost rychle se učit (dočkáte se zombíků střílejících, oheň užívajících, či pod vodou chodících) a jejich extrémně chytrý (a tuhý) hlavní kápo. A navíc zas tak často nemrtvé v akci neuvidíte, velkou část filmu je dělí od potravy funkční ochranný systém lidí. Opravdového masakru (který, jak už jsem podotkl, ničím nevyčnívá z průměru) se tak dočkáte až na konci filmu. Pro mě byla nejzajímavější částí filmu zhruba první třetina, Kdy se seznamujeme se světem Land of the dead. Vidíme, jak se lidé snaží žít dál, obstarat si nejnutnější věci v okolní pustině. Zajímavé jsou jak nájezdy žoldáků mezi neschopné zombies, tak ukázky ze života prostých lidí i smetánky ve věži, která se uprostřed všeho toho chaosu láduje a čučí na telku a vám se z nich bude zaručeně zvedat kufr. Jenže pak se zajímavý pohled na post apokalyptický svět zvrhne klasický film o tom, jak jediný kdo může zastavit nebezpečného vyděrače, je jeho bývalý parťák...

Technická stránka věci je absolutně bez problémů. Zombíci vypadají, chodí i skuhrají krásně. Herecké výkony filmu absolutně postačují. Hudba i zvukové efekty jsou v pořádku, kamera i střih standardní.

Možná to vypadá, že celou dobu na film házím akorát špínu, ale přesto si myslím, že stojí za shlédnutí. Minimálně už kvůli učenlivým zombies, poměrně uvěřitelnému obrázku post apokalyptické společnosti a sem tam nějakému tomu okamžiku se slušnou atmosférou. Je možné, že vyznavačům Romera se bude snímek líbit, ale pro mě (a jistě nejen pro mě) zůstává zombie filmem číslo jedna Dawn of the dead z minulého roku.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.
Recenzoval Filip Štoček

Přidáno: 24. červenec 2007

Film Země mrtvých, alias Land of the Dead, je jen další skládankou do obskurdního puzzle krále zombie hororů Georga A. Romera. Noc mrtvých, Den mrtvých, Úsvit mrtvých, to vše vyšlo z pera tohoto navýsost originálního režiséra, jehož styl vyprávění filmu já, prostý pozorovatel zombie hororů, nikdy nepochopím.

Děj se točí kolem těch bandiček lidí, kteří hledají bezpečí za hradbami opevněných měst. Jedno takové řídí ze svého obřího mrakodrapu zlotřilý Kaufman (v podání Denise Hoppera), který hrstu lidí rozdělil na ty, co žijí v Mrakodrapu (to jsou často ti vlivní), a ty špinavce tam dole (to jsou všichni ostatní). Jednoho dne však emzáci pod vedením nejchytřejší zombie, kterou jste kdy viděli, vniknou do města. Krvavá show může začít!

Jelikož je film zombie hororem, což je žánr, kde mrtví ožívají, nebo se z nich stávají hnusné, věčně naštvané sprintující bestie (pozn.autor.), už samotný základ je dosti vtipný a strnulý a je jen těžko uvěřitelné, že se zrovna tento styl lidem líbí. Když tedy odečtu tyto fakta od zhotoveného produktu, zůstane mi jen cosi neuvěřitelně plytkého a s neuvěřitelnou nelogičností a neoriginalitou, což je u Romera dosti překvapující (Noc Mrtvých patří mezi mé oblibené filmy tohoto žánru a sluší se říci, že u tohoto filmu je znát, že Romero měl kdysi talent) nevzhledně splácané dílo. Žádný aspekt, který by mohl filmu přidat nějaké to plus, se nikde nenachází a vůbec je pošetilost ho v tomto filmu hledat. Už jen nápad, že by mrtvoly dostaly rozum, je dosti dětinský a Romero to tak i podává. Ve výsledku totiž tyto ,,chytré bestie'' podávají tak trapné výkony, že se ani nehodí to nazvat herectví. Romero prostě vzal kohokoliv z okolí, naplácal ho vazelínou a nechal chudáka, ať dělá co umí. I scénář se často zakoktává a trapní. Romero vlastně honí až mnoho zajíců a v jednu chvíli si nevíte rady, na čem vlastně jste. Celkově film působí dosti zmatečně a dokonce i trapně. Postavy jen tak chodí, plkají drsné žvásty, činí dobré skutky a předvádí chování hodné samurajské cti. Kameraman, zřejmě nováček, se snad ze strachu neodvážil s kamerou ani na vteřinku zaexprimentovat, takže k tomu všemu tu jsou omšelé, fádní a všední záběry, hodící se to televizní kriminálky. Co se však Romerovi upřít nedá, je jeho smysl pro Gore, jehož odkaz byl sem-tam znát.

Perla na závěr: Staříka George se nezbavíme. Už natočil nový film s názvem Diary of the Dead (!) a pouští se do dalšího filmu. On si nedá pokoj.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.