Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 28 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
From Dusk Till DawnVampyres

USA
108 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Od soumraku do úsvitu
rok: 1996
režie: Robert Rodriguez
scénář: Robert Kurtzman (story), Quentin Tarantino (screenplay)
hrají: Harvey Keitel (Jacob Fuller), George Clooney (Seth Gecko), Quentin Tarantino (Richard Gecko), Juliette Lewis (Kate Fuller), Ernest Liu (Scott Fuller), Salma Hayek (Satanico Pandemonium), Cheech Marin (Border Guard / Chet Pussy / Carlos), Danny Trejo (Razor Charlie), Tom Savini (Sex Machine), Fred Williamson (Frost)
produkce: Elizabeth Avellan, Lawrence Bender, John Esposito, Paul Hellerman, Robert Kurtzman
hudba: Graeme Revell
keywords: brother, fugitive, mexico, vampire, on-the-run, biker, hell, hostage, pool-cue, recreational-vehicle, knife-in-hand, priest, torso-cut-in-half, pool-of-blood, seduction, strip-club, actor-playing-multiple-roles, preacher, convenience-store, bitten-in-the-throat, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 9126

Recenzoval myst

Přidáno: 10. srpen 2005

Mám rád filmy ktoré majú spád, mám rád filmy ktoré sa dokážu otočiť o 360 stupňov, mám rád filmy o upíroch a mám rád filmy s čiernym humorom. Scenár od Quentina Tarantina kombinuje gangstersky ladený film a upírsky horor. Nejde to dokopy? Alebo ak áno - čo z toho môže vzísť? Ak netušíte a neviete tak čítajte ďalej. O tom všetkom je film Od súmraku do úsvitu.

Príbeh je asi taký, že zaujímavá dvojka kriminálnych bratov sa snaží so svojím lupom prejsť z americkej strany hraníc do štátu Mexiko. Cieľ ich cesty je uniknúť spravodlivosti a stretnúť sa v jednej z mnohých motelo-barov so svojimi kumpánmi. Cesta však nie je jednoduchá a tak zhodou okolností unášajú karavan s rodinkou bývalého kňaza, ktorý stratil vieru (po smrti svojej manželky), aby im pomohol neškodne prekročiť hranicu. Po prekročení hraníc s Mexikom cestujú priamo k bare Od súmraku do úsvitu. Lenže to nie je obyčajný bar, je to bar, v ktorom sa obsluha po nociach mení na besniacich upírov a hoduje si na svojich zákazníkoch, ktorí tu náhodou pristavili a chceli sa trošku zabaviť. Predstava meniacej sa obsluhy baru na krvilačných upírov je zaujímavý nápad. Len si to predstavme... Ale späť k filmu. Pomaly sa blíži súmrak a hlavní hrdinovia sa nenechajú len tak vycucnúť. Kto to mohol len tušiť?

Keď som sa na film prvýkrát pozeral, netušil som, čo ma v druhej polovici filmu čaká. Zaujal ma príbeh a jednoducho dobre napísaný scénar. To sa ale o druhej polovici povedať nedá. Rozhodne som nečakal upilované brokovnice, kríže a svätenú vodu. Nečakal som bar plný upírov a krvavú sekanicu, ktorá neskôr nasledovala. Príbeh pokulháva prevažne v druhej polovici, kde už nie je čo rozvinúť a čaká na nás jasné finále s jasným koncom. Smrť niektorých protagonistov sa dala včas očakávať a v neposlednom rade aj ich premena na upírov. Trošku ma zarazilo, že náhodou natrafili práve na kňaza, ktorý stratil vieru v Boha - trošku gýčovité keď si pomyslím, že neskôr sa opäť vráti k viere a dokonca mení vodu na svätenú. Nanešťastie šialené prestrelky s postupným "vyľudňovaním" baru dokážu pobaviť a udržiavajú zbesilé tempo až do konca.

Jednu z hlavných úloh pološialeného násilníka s až príliš živými sexuálnymi predstavami si zahral Quentino Tarantino a jeho "umierneného rozumného brata" George Clooney. To, že nie sú žiadny dobráci je jasné hneď z úvodu (po vražde chyžnej v jednom moteli) a úlohy im vkusne sedia. Blyskne sa aj Salma Hayek alias sexi barová tanečnica - upírka a zopár známych tvárí, ktoré sa v následnej mele už nemajú ako prejaviť. Keď sa už zmieňujem o barovom personále, nesmiem zabudnúť spomenúť kapelu vystupujúcu v tomto bare, ktorá rozhodne pobaví (nechajte sa prekvapiť ich originálnymi nástrojmi a skvelým repertoárom). Keď som pri tých zvláštnych nástrojoch, veľmi ma pobavila výstroj jedného motorkára, ktorý sa spolu s hlavnými postavami objavil v nesprávny čas na nesprávnom mieste. To treba vidieť.

Masky upírov na niektoré výnimky vyzerali celkom slušne, aj keď o dokonalosti sa v tomto prípade hovoriť nedá. Niektoré masky vyzerajú skoro ako ľudia, niektoré mi skôr pripomínali vlkolakov - je to ale môj osobný názor. Keď spomeniem, že film ma humorný nádych, dá sa to odpustiť. Čo sa týka systému zabíjania upírov, ide o upírsku klasiku. Zabíja ich svatená voda, kríže, slnečný paprsok a samozrejme kolik zabodnutý priamo do srdca - žiadna originalita a nové nápady. Hudba je našťastie kvalitná a rozhodne do filmu pasuje (už spomínaná kapelka).

Snímok Od súmraku úsvitu má spád. Báť sa pri ňom nebudete, ale o to tu ani nejde. Nečakajte ani tajomnú a ponurú atmosféru z upírskeho prostredia. Nečakajte vysvetlenie prečo sa tu vzali, odkiaľ sa tu vzali a aký je ich hlbší zmysel. Jednoducho ak máte chuť na rýchlu jazdu, hlavne v druhej polovici filmu, tak nie je dôvod (už len kvôli hlasnému hereckému obsadeniu) si Od súmraku do úsvitu nepozrieť.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.