Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 66 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
Evil EyesHorror obecně

USA
90 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Ďábelské oči
rok: 2004
režie: Mark Atkins
scénář: Naomi L. Selfman (writer)
hrají: Adam Baldwin (Jeff Stenn), Jennifer Gates (Tree Stenn), Udo Kier (George), Mark Sheppard (Peter), Kristin Lorenz (Nina (as Kristen Lorenz), Peta Johnson (Marilyn), Eric Caselton (Gramm), Lanre Idewu (Bryce), Lee Anne Moore (Mrs. Marsh), Ronald Rezac (Tree's Father (as Ron Rezac)
produkce: David Michael Latt, David Rimawi, Steven Ritchie, Sherri Strain, Rick Walker (executive producer in charge of production)
hudba:
keywords: screenwriter, color-blind, baseball, flashback, pregnancy, obsession, movie-making, rubik%27s-cube, axe, premonition, writer%27s-block
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 5075

Recenzoval Gangrena

Přidáno: 08. srpen 2005

Jeff Stenn ( Adam Baldwin) je Hollywoodský scénárista, který má momentálně trochu problémy. Jak naznačuje úvod filmu, jedná se o neshody se Stevenem z Dreamworks. Z finančních důvodů tedy přijímá nabídku producenta "George" (Udo Kier) ze společnosti True Films zadaptovat skutečný příběh režiséra a scénáristy Garryho Gramma (Eric Caselton), který jedné letní noci pozabíjel všechny členy své rodiny, co byli zrovna po ruce, a sám se zaživa upálil.

Jeff je vybaven bohatou dokumentací, což jsou hlavně výstřižky z novin, videokazety s ukázkami Grammova jediného a k tomu nedokončeného filmu a pár záběrů z jeho natáčení. Právě v jednom takovém šotu mluví režisér a pozdější vrah Gramm o síle tvůrčího ducha a o skutečnosti, že to co stvoří, se vzápětí stane skutečností i v reálném životě. Jeff se, vybaven novými poznatky o případu, se konečně pouští do psaní scénáře a brzy zjistí, že Gramm pravděpodobně nelhal. Zdá se totiž, že schopnost psaním ovlivňovat budoucnost přešla na něj. Lidem kolem se začínají stávat nehody přesně tak, jak se odehrávají v jeho rozepsaném scénáři.

Zápletka zní bezesporu zajímavě a začátek a konec filmu skutečně zajímavé jsou (konec ještě víc než začátek), problém je ovšem jeho střední část. Výchozí nápad i struktura filmu přímo vybízejí, aby se to v ději hemžilo zajímavými a zábavnými "nehodami", ne sice zrovna ve stylu Final Destination (což by se tam ani nehodilo a vzhledem k očividně hodně malému rozpočtu ani nešlo), ale přece jen trochu nápaditějšími než jsou v Evil Eyes k vidění. Už teď je tedy jasné, že na své si nepřijdou příznivci zajímavé režie ani scénáristických zvratů (a bohužel ani zajímavých dialogů) a ke všemu si moc neužijou ani milovníci gore. Poslední jmenované může alespoň částečně ukojit jedno vyvrtané oko. Bohužel musím k nelibosti tvůrců přiznat, že Fulci dokázal s očima daleko veselejší kousky.

Filmu moc nepomáhá ani jeho celkový tvar, nejen že chybí už vzpomínané zajímavé záběry, detaily a podobně (chápu, že každý režisér má jiný rukopis, ale tohle jsou věci které na filmech miluju), navíc se mi zdálo, že je celek jaksi zmateně sestříhaný. Záběry jakoby na sebe moc nenavazovaly, což by sice vzhledem k ději mohlo evokovat pocit zmatenosti hlavního hrdiny, bohužel mám pocit, že to spíš dělá z filmu nepřehledný chaos.

Herecky filmu vévodí Udo Kier, za kterého hraje tentokrát především jeho charisma. Na druhé místo řadím Jennifer Gates (zatím jediná role v její filmografii), která ztvárňuje manželku hlavního hrdiny a je přesně tak nenápadná a nezajímavá, jak po ní její role požaduje. Adam Baldwin hraje stejně jako v každém předchozím filmu a to co předvádí v tomhle (hlavně s ohledem na jeho výslednou podobu), opět sice neurazí, bohužel, postupující šílenství své postavy zdaleka nevystihl tak, aby měl divák pocit, že je přímo u toho. Jeho postava je po každém následujícím střihu sice vždycky o něco šílenější, ovšem vypadá to nepřesvědčivě, hlavně proto, že je na obrazovce skoro pořád. Spíš než jako svědek nějaké duševní regrese, jsem si připadal, jako bych jednou týdně navštívil známého a pokaždé jsem si všiml, že je zas o něco větší magor. Ovšem připouštím, že na tomhle nedostatku má podíl nejen hlavní představitel, ale hlavně režie a střih.

Celkově vzato, Evil Eyes není zas až tak zajímavým filmem, abych se k vůli němu po tak dlouhé době nečinnosti rozhodl napsat recenzi. Ten důvod je trochu jiný: Na český trh totiž tímhle titulem vstoupila nová distribuční společnost, JMP Films a podle nabídky na DVD s recenzovaným filmem nás v nejbližší době čeká várka zajímavých, nezávislých a nízkorozpočtových horrorů od Asylum Films . Objeví se např Intermedio, H.G. Wells' War of the Worlds aka Invasion, Jolly Roger : Massacre at Cutter's Cove a doufám, že spousta dalších. Evil Eyes sice není žádný zázrak, ale do budoucna se máme určitě na co těšit.

PS: Ten čtvrtý bodík je za statečnost dovážet tyhle filmy do české distribuce.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.