Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 127 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
Sin CityKomiks

USA
124 minut

    
trailer    web    imdb 

rok: 2005
režie: Frank Miller, Robert Rodriguez, Quentin Tarantino (special guest director)
scénář: Frank Miller (graphic novels)
hrají: Jessica Alba (Nancy Callahan), Devon Aoki (Miho), Alexis Bledel (Becky), Powers Boothe (Senator Roark), Cara D. Briggs (Hearing Panel Person (as Cara Briggs), Jude Ciccolella (Liebowitz), Jeffrey J. Dashnaw (Motorcycle Cop (as Jeff Dashnaw), Rosario Dawson (Gail), Jesse De Luna (Corporal Rivera), Benicio Del Toro (Jackie Boy)
produkce: Elizabeth Avellan, Bill Scott, Bob Weinstein, Harvey Weinstein
hudba: John Debney, Graeme Revell, Robert Rodriguez
keywords: death, corruption, suicide, revenge, hitman, stripper, vengeance, killer, violence, rotoscoping, caged-human, fishnet-stockings, lasso, fiend, generation-x, reference-to-elvis-presley, twenty-something, severed-leg, political-corruption, blood-on-camera-lens, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 8199

Recenzoval JohnnyD

Přidáno: 01. srpen 2005

Sin City - Mesto hriechu. Mohol by to byť príbeh zo súčasného Los Angeles, Prahy, či Bratislavy, ale (chvalabohu) tomu tak nie je. Sin City je filmová verzia jedného z najbrutálnejších a najkrvavejších comicsov. Toto dielo pochádza z rúk comicsového génia Franka Millera, ktorý napísal medzi inými i comicsový román Batman: The Year One, ktorý v osemdesiatych rokoch navždy zmenil Batmana a premenil ho na temného pomstiteľa, oveľa drsnejšieho a temnejšieho ako v predošlých comicsoch. Jeho comics Sin City sa stal kultom a hoci sa mnohí filmári snažili prehovoriť Millera, aby im zveril práva na nakrúcanie filmu, nikomu to comicsový mág nedovolil. Až kým neprišiel mexický režisér Robert Rodriguez (horor Fakulta, Desperado, séria Spy Kids ...). Ten mu ukázal jednu scénu, ktorú nakrútil a Millerovi netrvalo dlho, kým sa rozhodol, že mu film zverí.

„To zabitie ma neuspokojí, nie, nie, nie, ... ale to všetko než ťa zabijem ... to bude pôžitok.“

Film je rozdelený na tri kapitoly (comicsové knihy) a prológ. Jednotlivé kapitoly majú málo spoločného, ale v určitých okamihoch sa osudy postáv prepletajú a je tam aj pár rovnakých postáv. Na začiatku môžeme sledovať prológ, ktorým Rodriguez prehovoril k nakrúcaniu Millera i hercov.

Prvá kapitola má názov Drsné zbohom. Hlavná postava sa volá Marv (Mickey Rourke). Marv je značne znetvorený. Práve si užije s jednou krásnou dievčinou, lenže keď sa ráno zobudí zistí, že daná kráska je mŕtva. Keďže Marv je ešte stále v šoku z toho, že s ním, netvorom, strávila noc zadarmo, rozhodne sa vyhľadať vraha a kruto sa pomstiť.

Druhá kapitola sa volá Veľká tučná zabíjačka. Jackie (Benicio Del Toro) sa s priateľmi (v pomerne podnapitom stave) vyberie za svojou bývalou, Shellie (Brittany Murphy). Tá ho nechce pustiť dnu, ale nakoniec ho pod vlnou hrozieb pustí. Lenže v byte je aj Shelliin súčasný priateľ Dwight (Clive Owen), ktorý Jackiemu umyje hlavu v záchodovej mise. Jackie sa rozhodne stratu česti kompenzovať s jednou prostitútkou. Lenže tá ho odmietne a po tom, čo na ňu Jackie vyberie zbraň, ďalšie šľapky zabijú Jackieho a jeho priateľov. Zistia, že Jackie bol policajt a vojna medzi prostitútkami a policajtmi je na spadnutie.

Tretia kapitola nesie názov Ten žltý parchant. Hartigan (Bruce Willis) je asi najpoctivejší policajt v Sin City. Je dokonca tak poctivý, že si dovolí vystúpiť proti senátorovmu synovi. Ten je pedofil a práve uniesol malú Nancy. Hartigan neváha, gangstra juniora pekne potrestá a zachráni Nancy. Lenže to sa senátorovi nepáči a pošle ho do väzenia za to, čo vykonal jeho milovaný synáčik. Celú tú dobu mu prichádzali do väzenia listy od Nancy, ktoré ho udržovali pri živote. Tá sa dlho skrývala, ale záhadný (a smradľavý) Žltý parchant ju našiel a hodlá ju zabiť, to ale čerstvo prepustený Hartigan nemieni nechať tak.

„Zoberiem mu jeho zbrane ... obidve.“

Sin City je o dosť odlišný comics od comicsov, ktoré môžeme na plátnach našich kín vídať bežne. Preto, ak by som mal nejako „nezasiahnutým“ divákom predstaviť Sin City, povedal by som, že je to kríženec Tarantinových snímkov (obzvlášť Kill Bill) a atmosferických Burtonových filmov. Od Tarantina má drsnosť a brutalitu (a niekedy i čierny humor, pokiaľ sa dokážete smiať ak niekto vyberá pištoľ zo svojej čerstvo odseknutej ruky) a od Burtona temnú atmosféru, hlavne scéna v lese pripomína atmosféru Sleepy Hollow. Pokiaľ vám nesedí jedno alebo druhé, tento film asi nebude pre vás. Film je dielom režisérskeho dua Robert Rodriguez a Frank Miller, ktorým v jednej scéne pomohol Quentin Tarantino ako hosťujúci režisér. Frankovi Millerovi sa do projektu veľmi nechcelo nielen z toho dôvodu, že comics je ťažko sfilmovateľný, ale aj preto, že s Hollywoodom má zlé skúsenosti. Napísal napríklad scenár k filmu RoboCop 3 (vrelo odporúčam všetkým fanúšikom lacných béčkových brakov). Je však dobré, že sa rozhodol takto, lebo teraz sa fanúšikovia comicsu nemôžu sťažovať na to, že to nebolo nakrútené tak, ako to myslel Miller a dokonca ani na to, že to nie je tak ako to bolo v comicse. Film totiž (takmer) do bodky kopíruje comics. Obzvlášť zábavný moment musel byť vtedy, keď získavali hercov. Herci márne prosili scenár, ten totiž neexistuje, miesto scenára po pľaci pobehovali s comicsom v ruke. To, že Sin City „kopíruje“ comics, navyše dodáva filmu neopakovateľnú atmosféru. Film je čierno-biely a keď sa vyskytne nejaká iná farba, tak je jasná a tvorí kontrast s okolím. Preto je Sin City jeden z obrazovo najkrajších filmov aké som kedy videl.

„Tí sa do kufru nikdy nevojdú, nie takto.“

Vo filme sa predstaví plejáda fakt úžasných hercov (ale je škoda, že mnohí majú vo filme málo priestoru). Určite najlepším je Mickey Rourke a jeho nezabudnuteľný Marv, ktorý tak trochu vzhľadom pripomína Rona Perlmana vo filme Hellboy. Rodriguez urobil to, čo často robí jeho priateľ Quentin Tarantino. Rourke už bol prakticky stratený (ex-) herec a mexický diabol ho znovu objavil a veľkolepo predstavil svetu. V ďalších hlavných úlohách sa predstavili Clive Owen v role Dwighta, ktorý je asi najkladnejšia mužská postava (čo je vo vesmíre s názvom Sin City veľmi, veľmi relatívny pojem) a Bruce Willis v role (!) dôchodcu Hartigana. Willis hrá skvelo, ale asi nikto mu nezožerie, že ma dosť cez šesťdesiat. Už v jednej z úvodných scén mu parťák hovorí: „Chceš si to teraz pokaziť? Ideš do dôchodku a ťaháš na šesťdesiatku.“ No a ostatok sa odohráva o deväť rokov neskôr. Z ďalších rolí sú dôležití a taktiež skvelí Benicio Del Toro (Traffic, Strach a hnus v Las Vegas), Jessica Alba, Nick Stahl, Elijah Wood (Lord of the Rings), Michael Madsen (Kill Bill vol. 2), Rosario Dawson, Jamie King, Michael Clarke Duncan (Green Mile), Brittany Murphy, Josh Hartnett (Halloween H20), či Alexis Bledel (Gilmore Girls). Dokonca aj samotný autor comicsu a spolurežisér, Frank Miller, si zahral jednu cameo rolu. Jediný, koho fakt nemusím je Rutger Hauer. V poslednom čase som videl pár filmov s týmto hercom a v každom hral Hauer tak isto, pomaly mám dojem, že Hauer už ani nevie zahrať nič iné. Našťastie sa vo filme mihne iba na pár minút.

„A teraz zomrie v mene jednej mŕtvej šľapky.“

Hudbu zložil režisér a kameraman Robert Rodriguez spolu s ďalšími dvoma skladateľmi. Hudba je nadpriemerná, trochu podobná nabúchaným soundtrackom Dannyho Elfmana, ale chýba tomu nejaký výraznejší motív. Navyše mohla byť trochu viac orchestrálna a menej elektronická, ale stále je to soundtrack nadpriemerný a do tohto filmu sa fakt hodí. Keď som už trochu kritický musím spomenúť vec, ktorá mi vo filme vadila najviac, (pravdaže okrem Hauera :-). Postavy vo filme majú pomerne málo rozpracované charaktery a to hlavne preto, lebo film zobrazuje iba veľmi krátky časový úsek ich života a za tú dobu nemáme šancu zistiť charakter postavy a už vôbec nemôžeme byť svedkami zmeny charakteru. Asi jediná výnimka je postava Hartigana v podaní Bruce Willisa, lebo u neho máme možnosť nahliadnuť aj trochu do minulosti.

Každopádne môžem Sin City vrelo odporúčať, obzvlášť tu na STUDNA.NET. Navyše sa môžeme tešiť na ďalší diel, ktorý pripravuje rovnaký tým. No a možno sa tam už viac prejavia charaktery, túžby, odhodlania a dôvody rozhodnutí, ktoré vykonali postavy.

„Poslať senátora Roarka za mreže? Jasné. A možno až urobím tento zázrak, tak pôjdem a trochu prefackujem Boha.“

Top z filmu: Najlepšia na tomto filme je určite vizuálna stránka filmu. Toto je určite jeden z vrcholov filmového priemyslu. Bohovský bol ten mierne úchylný čierny humor, na ktorý musíte byť taktiež trochu „úchylný“. Čiže ak ste sa smiali, keď v Pulp Fiction v aute odstrelili gangstrovi hlavu, alebo keď v Kill Bill vol. 1 Nevesta masakruje čínsku mafiu, tak vám tento humor určite sadne. Najlepšia postava je Marv a páči sa mi na ňom hlavne to, že nikdy nestratil svoju eleganciu a česť. Veď spomeňte si, aké boli jeho posledné slová a za akých okolností ich povedal :-). Zo scén bola najlepšia asi tá s tým holohlavým gangstrom, ktorému vôbec nevadila bolesť, tí čo film videli, budú určite vedieť o čo ide.

PS: Ten bod dole nech vás neznervózňuje. Po dopozeraní by som určite dal 10/10, ale teraz s odstupom času (o deň neskôr :-)), po prehodnotení a po uležaní filmu v hlave dávam 9/10. V pohode si ten bod navyše pripočítajte. Sin City sa fakt oplatí vidieť.

„Uvedom si, že im nemusíme doniesť každej kúsok mozgu, Brian.“Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.