Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 48 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
Psycho IV: The BeginningThriller

USA
96 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Psycho IV: Začátek
rok: 1990
režie: Mick Garris
scénář: Robert Bloch (character), Joseph Stefano (written by)
hrají: Anthony Perkins (Norman Bates), Henry Thomas (Young Norman Bates), Olivia Hussey (Norma Bates), CCH Pounder (Fran Ambrose), Warren Frost (Dr. Leo Richmond), Donna Mitchell (Connie Bates), Thomas Schuster (Chet Rudolph), Sharen Camille (Holly), Bobbi Evors (Gloria), John Landis (Mike Calveccio)
produkce: Hilton A. Green, Les Mayfield, George Zaloom
hudba: Graeme Revell
keywords: prequel, villain-played-by-lead-actor, fourth-part, mother, schizophrenia, based-on-ed-gein, motel, psychopath, house, voyeurism, incestuous-desire, childhood-trauma, paranoia, child%27s-point-of-view, maniac, split-personality, matricide, murder, flashback, neurotic, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 6956

Recenzoval JohnnyD

Přidáno: 18. červenec 2005

V roku 1960 nakrútil legendárny Alfred Hitchcock ešte legendárnejší film Psycho. O dvadsaťtri rokov neskôr, po majstrovej smrti, bolo nakrútené nezmyselné pokračovanie Psycho II, ktoré potupilo obe legendy. Tri roky nato Anthony Perkins, predstaviteľ Normana Batesa, zrežíroval vyslovene odporný sequel Psycho III, ktorý je len voľným pokračovaním (už pomaly ani nemá príbeh) a nebezpečne (a viditeľne) sa približuje k žánru slasher. No a aby toho nebolo dosť, tak v roku 1990 Mick Garris nakrútil začiatok a zároveň koniec série. To celé potom pokračuje v roku 1998 s remakom originálu, ale to je už iný príbeh.

V miestnej rádiostanici je relácia, ktorej téma má názov matkovražda. Do relácie zavolá akýsi muž, ktorý sa predstaví ako Ed. Keďže medzi hosťami v štúdiu je aj pár psychiatrov, jeden v ňom rozpozná svojho dávneho pacienta, Normana Batesa. Ten teraz žije s priateľkou, ktorú spoznal na psychiatrii (nebojte sa, nebola pacient) a vedie usporiadaný život. Poslucháčom rozpovie svoj príbeh, čo ho viedlo k matkovražde a pravdaže aj k iným vraždám.

Preboha, prečo to všetko neukončili po dementnej trojke? I tak ju každý uvedomelý fanúšik Psycha ignoruje, tak ako ostatné pokračovania. Na druhej strane, Psycho IV mal z pokračovaní Psycha najväčší potenciál, aby bol dobrým filmom. Totiž, väčšina príbehu sa odohráva v minulosti, ktorú už poznáme, a tak tvorcovia nemôžu nezmyselne meniť príbeh, ako to robili v predošlých pokračovaniach. Avšak. Nuž aj tu sa vyskytli problémy. Za všetkým zlým stojí trápna televízna produkcia a priblblá réžia Micka Garrisa. Jedno bije pravou päsťou do oka a druhé ľavou. A obe rovnako bolia.

Je ťažké povedať, čo je na filme zreteľnejšie. Je to televízia alebo debilná réžia? Je to ako hádať sa, či je väčší prečin proti ľudskosti Batman & Robin alebo RoboCop 3. Ale začnime trebárs réžiou. Najzásadnejšou chybou je nepochopenie postavy Normana Batesa. Už to nie je ten Norman z jednotky, ktorý bol zmätený z toho, čo „matka“ urobila a čoho bol viditeľnou obeťou. Norman tu je prezentovaný ako tuctový vrah zo slasherov, čo započal už Perkins vo svojom vlastnom Psychu III. Bates je snímaný v neuveriteľnom osvetlení, uhloch a polohách. Tie grimasy, ktoré nám predstavoval Perkins by možno nespravil ani Jim Carrey. Neviem, čo tým chceli Garris a Perkins dokázať. Chceli, aby bol Bates vnímaný ako FAKT mentálne narušený, alebo rovno ako debil? Toto je už len obyčajná karikatúra Normana Batesa, či rovno paródia na tohto slávneho psychopata. Škoda, zomrela legenda.

Scenár je dosť zlý. Tu sa premieta viditeľná lacnosť filmu. Asi nemali na zaplatenie poriadneho scenáristu, a tak to dali napísať nejakému nadržanému idiotovi. Scenár je podpriemerný a aj trochu perverzný a úchylný. Sústredí sa na vraždy a čo sa týka psychológie Normana a Normy, tak tam je to hlavne o sexuálnom vzťahu medzi Normanom a miestnymi dievčatami a náhodnými návštevníčkami motela a dokonca i medzi (!!!) Normanom a matkou! Navyše pôsobí dosť chaoticky, keďže v jednej scéne je matka už v pomerne dosť vyschnutom stave a v ďalšej scéne ešte pobehuje po dome ako zmyslov zbavená. A sme tu opäť. Postavy vs. réžia a scenár. Norma Bates je tu vykreslená ako 100-krát narušenejšia ako Norman, väčšinou pobehuje po dome, zastaví sa, nakričí na syna, potom ho upokojí a povie, že ho má rada a nato ho v nervoch zavrie do šatníka. No a tak potom vyzerá aj herecký prejav predstaviteľky Normy. Nehovorím, že by Norma nemala byť psychicky narušená, veď to je povedané už v origináli z 1960, ale čo je veľa, to je veľa.

Celé to páchne televíznym štúdiom. Osvetlenie, kamera, herci i scenár. Všetko to vyzerá neuveriteľne lacno. Či je to štúdio rádiostanice, dom Normana, alebo Bates’ Motel, kulisy sú otrasné a vyzerajú ako niečo medzi divadlom a béčkami z 50. rokov. Všetko je podporené čudným osvetlením. No a za to, pravdaže, môže režisér a produkcia.

Na druhej strane je tu pár originálnych vrážd, niektoré scény z Normanovho detstva neuškodia (ešte raz, niektoré) a hlavne film sa nesnaží nejako výrazne meniť históriu série (oproti Psychu II a III). Je to lepšie ako Psycho III a remake, ale na druhej strane horšie ako Psycho a prvé pokračovanie. No i tak nevidím žiadny dôvod, aby ste tento film pozerali (takisto ako ostatné pokračovania a remake). Plus jedná dobrá rada nad zlato: ak máte chuť na Psycho, tak si ešte raz pozrite originál a na ostatok sa vykašlite.

Top z filmu: Celkom dobrá bola scéna, keď Norman zabil jednu ženu tak, že (ak sa nemýlim) ju zavrel do kufra auta a to auto potopil v jazere. Pravdaže, celú akciu sprevádzali krik a zvuky z kufru auta.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.