Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 80 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
Psycho IIThriller

USA
113 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Psycho II
rok: 1983
režie: Richard Franklin
scénář: Tom Holland (written by), Robert Bloch (characters created by)
hrají: Anthony Perkins (Norman Bates), Vera Miles (Lila Loomis), Meg Tilly (Mary Loomis), Robert Loggia (Dr. Bill Raymond), Dennis Franz (Warren Toomey), Hugh Gillin (Sheriff John Hunt), Claudia Bryar (Mrs. Emma Spool), Robert Alan Browne (Ralph Statler), Ben Hartigan (Judge), Lee Garlington (Myrna)
produkce: Hilton A. Green, Bernard Schwartz
hudba: Jerry Goldsmith
keywords: motel, mysterious-death, stabbed-in-the-mouth, beaten-to-death, psycho, flashback, voyeur, peep-hole, returning-character-killed-off, shower, female-frontal-nudity, blood, psycho-thriller, pubic-hair, psycho-killer, nipples, shooting, knife, psychopath, stabbing, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 5562

Recenzoval JohnnyD

Přidáno: 01. červenec 2005

Psycho, možno najlepší film aký bol kedy nakrútený. Geniálny psychothriller, ktorý sa až neuveriteľne pohráva s divákom. Brilantný kúsok. No, ale nejde mi do hlavy, načo sakra bolo dobré robiť pokračovanie? Prečo sakra ničiť tak krásnu legendu? Preboha prečo?

Myslím si, že ak by hocijaký normálny človek v hocijaký rok videl Psycho, určite by ho ani nenapadlo, že by niekto mohol chcieť urobiť pokračovanie. Z toho vyvodzujem, že tvorcovia nebudú práve najnormálnejší ľudia. Film sa začína sľubne, ale aj odstrašujúco. Na začiatku môžeme v skrátenej forme vidieť slávnu sprchovú scénu z jednotky. Na jednej strane to môže naznačovať hypotetickú kvalitu sledovaného diela, ale na druhej strane sa naskytá otázka: Prečo tvorcovia dávajú na úvod túto slávnu scénu, nemajú vlastné nápady? Túto polemiku radšej zanechajme a „vrhnime“ sa na film. Normana Batesa po niečo vyše 20 rokoch idú prepustiť z psychiatrického liečenia (!). Neviem, či je americký súdny systém na tom až tak zle, ale podľa môjho názoru, nie je možné prepustiť človeka, ktorý zabil mnoho ľudí počas svojho celého života a ktorý na tom nie je práve psychicky najlepšie (vraj sa uzdravil, hovadina, to je ako sté zmŕtvychvstanie Jasona; ale vo Friday the 13th to je úmyselná nadsázka). Niečomu takému nie som ochotný uveriť. Ale poďme ďalej, do deja vstupuje aj Lila Loomisová, príbuzná Marion Craneovej. Tá chce, aby Norman zostal vo väzení. Na prvý pohľad kladná postava, lenže ona je od úvodu predstavovaná ako osoba, ktorá pre svoj cieľ, aby Norman znova nevraždil, je schopná relatívne aj zabíjať. Norman sa vracia do svojho bývalého domu, k Bates’ Motel (!). A to mu schválil aj jeho psychiater (!), vrátiť sa na miesto kde zabíjal ľudí a ktoré mu vyvoláva spomienky na jeho matku. Zamestná sa v kaviarni, kde spozná jedno dievča, Mary, ktoré sa k nemu neskôr nasťahuje. No a neskôr vysvitne, že je to dcéra Lily.

Nečudujem sa, že film bol nakrútený až po Hitchcockovej smrti. Ak by to videl, tak by ho to asi zabilo. Naskytá sa mi otázka: Kto je za to zodpovedný? Komu to prospelo? Prichádza mi na rozum viacero odpovedí: a) nenažraní producenti chceli po smrti majstra zarobiť prachy na zabití legendy; b) Anthony Perkins sa po Psychu nemohol presadiť, lebo každý si ho pamätal ako psychopata- transvestitu, a tak sa chcel opäť predstaviť v jeho najlepšej role; c) pár filmárov chcelo urobiť poctu Hitchcockovi, a tak paradoxne potupili jeho najslávnejšie dielo. Všetky varianty mi pripadajú ako dosť reálne ako iniciátor a katalyzátor výroby filmu. A výsledok je otrasný. Niežeby sa Psycho II nedalo pozerať (čo sa nedá povedať o trojke), ale proste film je plný klišé a je to neuveriteľne viditeľný príklad absolútne nepotrebného pokračovania.

Psycho kedysi inšpirovalo Johna Carpentera k nakrúteniu Halloweenu, prvého filmu žánru slasher (veď aj postava dr. Sama Loomisa je pomenovaná po postave z Psycha). V Psychu II sa začína Psycho, psychologický thriller, pomaly meniť na slasher, sú tam napríklad decká, ktoré si prišli do Batesovho domu zahúliť trávu a zasexovať a Norman Bates sa začína pomaly premieňať na postavu typu Freddyho Kruegera (všetko to vrcholí v nasledujúcich dieloch). Psychológia pomaly ustupuje a obmedzuje sa na dementný koniec s odhalením „pravého pôvodu Normana“. Pokiaľ v originálnom Psychu bol celý čas „jasný“ vrah a Hitchcock to nakoniec uzemnil šokujúcou pointou, tu sa nám (podobne ako v mnohých slasheroch) objavujú rôzne varianty toho, kto by mohol byť vrah a je to pravdepodobne jediný pôvodca akéhosi napätia. Čo viac, autori sa nám snažia predsunúť čo najoriginálnejšie vraždy. To všetko vrcholí v úsmevne trápnej scéne, navyše plnej klišé a účelovosti. V stručnosti: Osoba A volá Normanovi z nejakého hotela, Norman si myslí, že je to jeho matka. Osoba B „zhodou okolností“ prezlečená za jeho matku s nožom v ruke odpočúva jeho hovor na druhom poschodí a kričí Normanovi, že to nie je jeho matka. O pár sekúnd osoba B položí slúchadlo a za ňou sa objaví „teleportovaná“ osoba A. Osoba B ju nešťastnou náhodou jemne bodne do srdce a zhodí so schodov. A čo je vrchol, osoba A tak nešťastne padne, že spadne tupou časťou noža na zábradlie pri schodoch a nôž sa hlboko zasunie do tela. A hľa, máme originálnu vraždu. :-) Neuveriteľná tuposť scenáristu (ktorým je mimochodom režisér hororu Child’s Play).

Úlohu Normana Batesa si zopakoval Anthony Perkins. V Psychu podal skvelý výkon, ale paradoxne kvôli tomu ho ďalej nechceli obsadzovať. Ľudia v ňom stále videli psychopata. Preto sa nečudujem, že Perkins neodmietol úlohu v druhom dieli (ak nebol iniciátorom nakrúcania Psycha II!). Prevažnú časť filmu Perkins podáva solídny výkon, určite si uvedomoval, že taká príležitosť už asi nepríde. Hlavne v prvej polovici filmu je fakt dobrý, ale s pribúdajúcim časom (a šialenosťou Normana) sa Perkins presúva do role tuctového psychopata. Pre mňa osobne bola postava Normana Batesa veľmi špecifická a rozdielna od ostatných postáv filmových vrahov. Na mňa pôsobil tak, že ma privádzal na myšlienky typu: „Chudák, Norman, on za to nemôže, to jeho tyranská matka, on len trpí.“ Ale v tomto dieli sa jeho postava začína meniť na človeka, ktorého osud je mi úplne ľahostajný. A to je zlé, keďže Hitchcock v Psychu práve takýmito myšlienkami manipuloval divákom a to bol jeho cieľ. Ako sám majster povedal: „Je to môj najnádhernejší zážitok s pohrávaním s divákmi. V Psychu som publikum mal tak v moci, ako by som hral na varhany.“

Čo sa týka ostatných vecí: Réžia je viac menej priemerná a hudba nezaujímavá a nudná (čo je škoda, kvôli menu skladateľa a tiež aj kvôli kvalite hudby v jednotke). Herci podávajú priemerné výkony a horšia je akurát Vera Miles, ale to je hlavne kvôli blbo napísanej, paranoidnej postave Lily Loomisovej. Vraždy sú podpriemerné, autori sa snažia ich urobiť originálne, ale vyznieva to trápne a navyše pôsobia veľmi staro (možno ešte staršie ako v Psychu), čo pravdaže môže byť aj zámer tvorcov (priblížiť sa originálu), ktorý im podľa môjho názoru nevyšiel. Scenár je dosť slabý a snaží sa vtieravo napínať a prekrúca fakty z jednotky (a tým ju aj potupuje). No a ten koniec ma fakt dorazil, otrasné (myslím pointa).

Záverečný verdikt: Film nie je extra zlý. Je oveľa horší ako Psycho, ale je určite lepší ako otrasný Perkinsom režírovaný film Psycho III, súhrnný Psycho IV a trápny remake z roku 1998. No, ale teraz dám odporúčanie dvom typom ľudí, ktorí tento film ešte nevideli: 1) ak ste nevideli originál Psycho, tak si ho rýchlo pozrite a tomuto filmu (ako aj ďalším pokračovaniam a remaku) sa vyhnite; 2) ak ste videli Psycho, taktiež sa vyhnite pokračovaniam a remaku a nekazte si zážitok z brilantného Psycha.

Top z filmu: No tá spomínaná vražda s nožom, ktorá skončila nešťastným pádom a úplným zabodnutím noža. Niežeby to bolo skvelé, ale dlho som sa tak nezasmial, bolo to fakt otrasné (nenapísal to Ed Wood? :-)).

PS: No a čo sa týka hodnotenia, filmu som dal hodnotenie 4/10 i keď mám sto chutí dať 1/10. Ale to nemôžem, lebo som videl mnoho oveľa horších filmov (hmm, čo by som potom dal trojke, musel by som ísť do mínusov :-)), ale nedá mi ešte raz povedať, nekazte si zbytočne zážitok z Psycha a nepozerajte Psycho II, ďalšie pokračovania ani remake a odignorujte ich, tak ako tvorcovia Psycha II odignorovali fanúšikov Psycha.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.