Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 104 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
PsychoThriller

USA
105 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Psycho
rok: 1998
režie: Gus Van Sant
scénář: Robert Bloch (novel), Joseph Stefano (screenplay)
hrají: Vince Vaughn (Norman Bates), Anne Heche (Marion Crane), Julianne Moore (Lila Crane), Viggo Mortensen (Samuel 'Sam' Loomis), William H. Macy (Milton Arbogast), Robert Forster (Dr. Fred Simon), Philip Baker Hall (Sheriff Al Chambers), Anne Haney (Mrs. Eliza Chambers), Chad Everett (Tom Cassidy), Rance Howard (Mr. Lowery)
produkce: Brian Grazer, Gus Van Sant, James Whitaker, Dany Wolf
hudba:
keywords: motel, house, money, remake, storm, detective, stolen-money, shower, female-in-bra, nervous-guy, masturbation, murder, gash-in-the-face, newspaper, nude-woman-murdered, insanity, contemporary-setting, psychiatrist, stabbed-in-the-chest, knife, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 5838

Recenzoval JohnnyD

Přidáno: 18. červenec 2005

Robiť remaky je v súčasnosti dosť populárne. Dokonca sa často zdá, že tých remakov je viac ako nových filmov. Dochádzajú filmárom nápady, alebo nechcú riskovať v nových projektoch? Neviem, na to by sme sa mali spýtať filmových producentov, ale skôr to bude asi tá prvá možnosť. To preto, lebo každý remake, bez ohľadu na kvalitu, sa dostane do konfliktu medzi fanúšikmi originálu a nového spracovania. Tento remake je o niečo iný. Tu totiž fanúšikov remaku až tak veľa nie je (ak vôbec sú).

Dej: na 99,9% kópia pôvodného Psycha. Dokonca, ak si všimnete úvodné titulky, uvidíte, že scenár napísal Joseph Stefano, scenárista originálu z roku 1960. No ale aby sme mu nekrivdili, nenapísal, je to scenár k originálu, ktorý bol pri nakrúcaní remaku použitý. Rozdiel medzi originálom a remakom je akurát taký, že remake je farebný (plus sú tu ešte nejaké tie rozdielne scény).

Prepáčte za výraz, ale režisér je asi debil. Neprichádza mi na um, ako ho napadlo urobiť film týmto spôsobom a načo myslel, že to bude dobré. Psycho je taký kult, taká legenda, že ho proste za žiadnych okolností nemôže pretromfnúť. A aj tak sa ho rozhodol do bodky skopírovať. Dokonca kúpil aj DVD a pri nakrúcaní púšťali originál a presne ho kopírovali a to dokonca aj chyby; napr. scéna, keď jedna postava otvára dvere a nepoužije kľúč, je v remaku v takom istom prevedení. Film sa líši v pár momentoch. Najzreteľnejšie je to už v tom, že film je farebný. Hitchcockove Psycho malo skvelú atmosféru i vďaka tomu, že to bol film čiernobiely. Vo farebnej verzii miznú tie všetky nádherné scény, ktoré boli nádherné vďaka tomu, že sú čierno-biele. No a to je väčšina filmu. Ďalšie rozdiely nedokážem pochopiť. V origináli to nebolo a to pôsobí neskutočne rušivo. Príklad č. 1: v úvodnej scéne je nahý Viggo Mortensen (pravdaže je snímaný zozadu a tak aby nič nebolo vidno). Neviem načo to bolo dobré. Príklad č. 2: oveľa rušivejší je moment, keď Norman sleduje Marion ako sa sprchuje a pritom onanuje. Tak toto už úplne nechápem. Možno to bolo v originálnom scenári a do finálnej verzie sa to nedostalo, ale keď sa už režisér rozhodol záber čo záber kopírovať originál, tak načo to tam dal. Ale o tom, žeby to bolo v originálnom scenári (tak ako príklad č. 1), neviem.

V Psychu z roku 1960 boli takí skvelí herci, že mi príde odvážne vôbec robiť remake. Tým nehovorím, že v súčasnom Hollywoode nie sú herci, čo by boli schopní dobre zahrať Normana Batesa, alebo hociktorú inú postavu. Preto mi príde nepochopiteľný výber hercov. Na jednej strane tu máme nevyužitých hercov. Je to hlavne William H. Macy, ktorý nedostáva dosť príležitostí , aby predviedol, aký je to herec. Jediná možnosť by bola, ak by sa režisér rozhodol nekopírovať originál a prepísal by scenár a Macyho postava by dostala väčší priestor. Iba vtedy by mohol Macy podať plnohodnotný výkon. To isté sa týka aj Vigga Mortensena i Rity Wilson. Na druhej strane tu máme slabých hercov. Asi jediné postavy, ktoré majú väčší priestor, sú Norman Bates, Marion Crane a Lila Crane. Predstaviteľka Lily Crane, Julianne Moore, to ešte ako-tak zvláda, horšie je to však s ostatnými dvoma. Anne Heche mi príde nevýrazná a na Janet Leigh zďaleka nemá. No ale hlavný problém je Vince Vaughn. Ten mi príde vhodný na postavu Normana Batesa asi tak ako Eddie Murphy na rolu Hannibala Lectera. Nemá ani trochu z Perkinsovej elegancie a nevinnosti. Navyše sa na Perkinsa vôbec nepodobá (potom mohla Marion hrať aj nejaká brunetka). Vaughn je tu veľmi slabý a i Perkinsova fotka by to možno zahrala lepšie. Na jednej strane mu nedokážem uveriť, že je obyčajný správca motela a na druhej strane ani to, že je psychicky narušený vrah. No a to je veľmi zlé, veď keď divák nevidí postavu ale herca, tak film je nevydarený. Obzvlášť ak ide o hlavnú postavu.

Je ťažké kritizovať ostatné veci: scenár, hudbu atď. Všetko je odkopírované z Hitchcockovho filmu. Preto sa naskytá otázka: Ako môže byť tento film taký zlý? Odpoveď: tento film je asi najneoriginálnejší film, aký som v živote videl. Dokonca som sa pri ňom aj nudil! A to je čo povedať, veď originál Psycho je napínavý film i pri ďalšom pozeraní. Za to asi môžu nudní a nepresvedčiví herci a chyba vo výbere režiséra, Gusa Van Santa (Dobrý Will Hunting). Mal sa vybrať cestou zmeny filmu, aby urobil film príťažlivý aj pre divákov, ktorí videli pôvodný film. Škoda, že to nenakrútil neskôr, po remaku Planet of the Apes. Tim Burton urobil skvelú prácu, je to príklad ako robiť remaky. Burton zmenil atmosféru, prostredie, mierne dej, postavy a nakoniec i pointu. Takto sa majú robiť remaky, urobiť nový film a nie záber čo záber kopírovať. Remake Psycha je iba stratou času, to si radšej pozrite pôvodný film, je zaručene oveľa lepší a časom overený.

Top z filmu: Niektoré scenérie okolia a motelu vyzneli vo farbe celkom dobre, ale to nemení nič na fakte, že čiernobielo to bolo oveľa lepšie.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.