Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 81 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
The ExorcistSatan

USA
122 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Vymítač ďábla
rok: 1973
režie: William Friedkin
scénář: William Peter Blatty (novel)
hrají: Ellen Burstyn (Chris MacNeil), Max von Sydow (Father Merrin), Lee J. Cobb (Lt. Kinderman), Kitty Winn (Sharon), Jack MacGowran (Burke Dennings), Jason Miller (Father Karras), Linda Blair (Regan), Reverend William O'Malley (Father Dyer (as Reverend William O'Malley S.J.), Barton Heyman (Dr. Klein), Peter Masterson (Dr. Barringer - Clinic Director (as Pete Masterson)
produkce: William Peter Blatty, Noel Marshall, David Salven
hudba: Steve Boeddeker (2000)
keywords: priest, washington-d.c., faith, actress, psychiatrist, attic, teenager, demon, doctor, iraq, georgetown-university, exorcism, exorcist, contemporary-setting, mother-daughter-relationship, reference-to-napoleon, self-mutilation, young-girl, crisis-of-conscience, death, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 10855

Recenzoval myst

Přidáno: 16. červenec 2005

Posadnutosť diablom bol dôvod upálenia mnohých nevinných obetí v stredoveku. Inkvizičné kladivo čarodejníc tvrdo trestalo akékoľvek prejavy diabla v tele nevinnej obete. Aj keď nie vždy racionálne vysvetlené. Psychológia a medicína nebola na úrovni dokázania omylu a psychickej poruchy posadnutej obete, ak vôbec na neakej úrovni bola – za všetkým sú sily zla a zlo treba zničiť akýmkoľvek spôsobom. Hlavne ak postihne nevinných. Medzi alternatívy ktoré mohli dotičnému pomôcť bolo a je exorcizmus. O podobnom prípade hovorí aj príbeh filmu Williama Friedkina - The Exorcist. V dobe svojej premiéry (1973) spôsobil veľký rozruch – zdesenie pre slabé nátury a obdiv u fanúšikov kvalitných hororových snímkov.

U mladej dvanásťročnej Regan sa prejavujú náhle zmeny správania. Nejde o psychickú poruchu alebo nádor v mozgovej dutine ako sa domnievajú doktori, ale o posadnutie démonom. Následuje séria vyšetrení, avšak bez žiadnych výsledkov. Diagnóza je nejasná aj po agresívnom až démonickom útoku na doktora. Je jasné že s mladou Regan nieje niečo v poriadku – hlava sa jej dokáže otočit okolo krku o 360 stupňov (celkom slušný efekt), dokáže nabrať neuveriteľnú silu, levitovat s posteľou vo vzduchu a rozprávať hrubým neľudským hlasom odzadu. Dokonca aj neznámym jazykom. Vo svojom slovníku nemá miesto pre slušné slová. Dokonca aj pohľad na jej tvár spôsobuje nevoľnosť aj silnejším povahám.

Reginina matka Elen sa neustále snaží svojej dcéri pomôcť. Postupom času stráca dôveru v medicínu a obracia sa pre pomoc u cirkvi. Cíti, že to nieje ta pravá pomoc pre Regan, že ďalším a ďaľším vyšetrením čoraz viac trpí. Na scénu nastupuje exorcista Karras, ktorý ako by nestačilo prežíva v tomto období traumu so svojou chorou matkou. Stav Regan sa neustále zhoršuje a už aj mne sa stáva postupom času nesypmatická – a to dokážem prehltnúť všeličo. Zlo ovláda Regan čoraz viac a viac a není divu, že nakoniec končí priviazaná k posteli vo svojej vlastnej izbe. Nadáva, útočí, nikdo nevie čo príde ďalej. Je to stále horšie a horšie. Naviše Karrasovi umiera matka a pribúdajú nevyjasnené vraždy. Dej samozrejme vrcholí samotným výháňaním a ako to celé dopadne to Vám samozrejme neprezradím.

Spracovanie je podľa mna na dobu vzniku dokonalé. Dom a izba v ktorej sa nachádza chorá Regan je zárukou dokonalej atmosféry. Maska zdegenerovanej Regan sa podľa môjho názoru vydarila.Zmienim sa aj o tvz. podprahových snímkoch ktoré režisér v tomto filme využil. Biela nemá tvár démona ktorý ovláda nemohúcu Regan sa niekoľkokrát ukáže počas záverečného obradu a v stonine sekundy aj mizne. Myslím, že ho môžeme spatriť aj v Karrasovom sne, keď sa mu sníva o svojej mŕtvej matke. Zaujímavé spestrenie. Hudobný motív očaril a nesie sa celým filmom, podtrhuje celú atmosféru a do filmu dokonale sedí. Mimochodom je to moja obľúbená melódia.

Film ma šokoval a príjemne zamrazil. Stiesnená atmosféra, provokačné výroky posadnutej Regan sú proste nezabudnuteľná klasika. Herecké výkony hodnotím pozitívne, obsadenie nemá žiadne slabé miesta. K scéne s krucifixom nemám čo dodať... to už je trošku hrubšieho zrna. Nedivím sa že v niektorých krajinách bol film cenzurovaný aj keď litre krvi v tomto filme určite nenájdete.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.