Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 31 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
Mimic: SentinelSérie: Mimic

USA
77 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Mimic 3: Sentinel
rok: 2003
režie: J.T. Petty
scénář: Donald A. Wollheim (short story "Mimic"), J.T. Petty (written by)
hrají: Lance Henriksen (Garbageman), Karl Geary (Marvin Montrose), Alexis Dziena (Rosy Montrose), Keith Robinson (Desmond), Tudorel Filimon (Birdman (as Filimon Tudorel), Rebecca Mader (Carmen), Maria Oprescu (Ma Bell), Mircea Constantinescu (Mr. Pasture), Mircea Anca Jr. (Noah Pasture), Amanda Plummer (Simone Montrose)
produkce: W.K. Border, Vlad Paunescu, Nick Phillips, Andrew Rona, Ron Schmidt
hudba: Henning Lohner
keywords: apartment, insect, camera, death, fire, blood, severed-hand, police, child-killed-by-animal, sequel, smoking, oxygen, explosion, refrigerator, voyeurism, apartment-building, photography, brother-sister-relationship
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 6917

Recenzoval Ivan Kučera

Přidáno: 10. červenec 2005

MIMIC Guillerma del Tora sa mi pomerne páčil. Menej sa mi v ňom páčili všetky tie efekty, ktorými bola hlavne druhá polovica zamorená. Ale aj vďaka solídnej réžii, dostačujúcemu rozpočtu bratov Weinsteinovcov, pôsobivému nápadu (v rámci možností by sa snáď aj mohol v skutočnosti odohrať) a zaujímavým hercom (Mira Sorvinoová, Giancarlo Giannini…) som bol nakonec celkovo pomerne spokojný.

Podobne ako dvojku, aj MIMIC 3 SENTINEL bol od samého začiatku určený priamo pre video-distribúciu. Tomu odpovedá aj totálne mizerný rozpočet (no čo, vrcholná éra vyvražďovačiek je preč a tak už aj v Dimension Films šetria). Vraj celkom nádejný režisér J. T. Petty ho však oblafol. Nakrúcal v lacnom Rumunsku a s lacnými hercami (nie že najznámejšími tvárami, ale jedinými známymi tvárami sú Amanda Plummerová a Lance Henriksen). Dal si majzla, aby napísal len taký scenár, ktorý by nebol vyloženou hanbou tejto zatial trilógie (a snáď sa to týmto dielom pri všetkej úcte aj utne), ale zároveň aby nebol vyloženou hanbou a nemal by s predchádzajúcimi dielmi spoločný len názov o mimikrách.

Ústřednou postavou filmu je mladík, ktorý prekonal tzv. Stricklerovu chorobu (to je tá z prvého dielu). Teraz žije s ustráchanou matkou (Plummerová) na ošarpanom sídlisku a ako silný astmatik sa nepohne z bytu. Kontakt s okolitým svetom mu zaobstaráva iba na drogách sem-tam fičiaca mladšia ségra a fotoaparát. Fotí všetko a každého, čo ho „tam vonku“ zaujme. Potom si z toho robí nástenku doma v izbe. Trocha s touto úchylkou pripomíná Robina Williams v EXPRES FOTO, ale tento chlapec je na rodziel od Robina hrdinom filmu. No, hrdinom, vlastne až na akčné finále s Henriksenom páliacim z pušky, zapnutým sporákom a úkrytom v chladničke, sa ako hrdina veľmi nechová. Nemá k tomu vlastne ani príležitosť. Film netrvá ani 80 minút a dotyčný chlapec sa nemôže pohnúť z domu, takže sa v ohrození ocitne až vo finále. Jeho predĺženou rukou (spomínate na duo Washington & Jolieová v ZBERATEĽOVI KOSTÍ?) sa mu stáva ségra a jej sexy kamarádka. Tú chalan z nejakého abstraktného dôvodu (asi že je citlivý a nenadáva, ach jaj kurvafix) priťahuje, ale stále fajčí alebo chodí navoňavkovaná a on je na všetko to chemické svinstvo alergický, takže to medzi nimi nevyzerá nádejne. Tak mi v slabšej melancholickej chvíľke nedeľnej poézie napadá, či by nebolo lepšie, keby bol MIMIC 3 o strate jeho panictva. Ehm, hm, pardon, ospravedlňujem sa čitateľom Studny, to sem nepatrí.

O nejaký suprový príbeh tu ani nejde. Úvodné titulky sú nakrútené krásne „umelecky“ a sú podmaľované výbornou hudbou (Henning Lohner). Zo začiatku si film udržuje tak trošku až apokalyptický nádych ošuntelého sídliska (kamera - Alex Sterin) so skrachovanými existenciami, prežívajúcimi zo dňa na deň. Doklusá aj príjemne znepokojivá atmosféra, taká v duchu, že chrobač niečo chystá, ale bežný človek nič nevidí – o to strašnější ale asi bude moment prekvapenia. Postupne, a to už sa blížia záverečné titulky, začne mladík z okna pozorovať čudného chlapíka. Myslí si, že je to smetiar. Potom začnú miznúť ľudia. Zdá sa, že smetiarov je viacej. Na scéne sa objaví policajt. Ten chalanovi neverí ani mäkké f, ale začne spávať s jeho mamou (a nie potichu) a, ako sa ukáže, je to len obyčajný bezmocný pochôdzkár. Napokon vyjde najavo, že chrobač v kanáloch úspešne prežíva a k dispozícii je aj jeden veľmi kvalitný samec, schopný postaviť si celú kolóniu. To už sa do akcie zaplieta kultový béčkar L. Henriksen (ALIEN 3, ALIENS VS. PREDATOR) so smetiarskym imidžom ako nasratý chlap, ktorý konečne chce dostať svoje prachy a vypadnúť čo najďalej.

Pomerne dobrý dojem (ak vezmeme do úvahy, aký bol rozpočet a fakt, že sa niečo ako MIMIC vôbec stalo trilógiou) napokon dehonestujú snáď len typicky hollywoodsky tupo nasnímané vraždiace scény. Našťastie ich nie je veľa. Už mám tých prehnane hlasných zvukových efektov, zbesilého strihu, počas ktorého sa iba niečo sýto červené mihoce pred kamerou a ja neviem čo, zhruba asi tak potiaľto. Zároveň ale SENTINEL nechcem a nemám prečo hádzať do odpadu. Jeho civilná, voyeuristická komornosť - á la hororovo a béčkovejšie ladené OKNO DO DVORA od Hitchcocka - , sa mi páčila. Aj keď do nej režiséra nasilu prinútil práve nízky rozpočet. Ale čo na tom.

P.S. – Nenechajte sa oklamať propagačnými žvástami na obale DVD / VHS o neuveriteľných trikoch, maximálnej hrôze alebo „od tvorcov VRESKOTU a HELLRAISERA“.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.