Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 88 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
TremorsHorror Comedy

USA
96 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Chvění
rok: 1990
režie: Ron Underwood
scénář: S.S. Wilson (screenplay) &), Brent Maddock (screenplay), Ron Underwood (story)
hrají: Kevin Bacon (Valentine McKee), Fred Ward (Earl Bassett), Finn Carter (Rhonda LeBeck), Michael Gross (Burt Gummer), Reba McEntire (Heather Gummer), Robert Jayne (Melvin Plug (as Bobby Jacoby), Charlotte Stewart (Nancy Sterngood), Tony Genaro (Miguel), Ariana Richards (Mindy Sterngood), Richard Marcus (Nestor)
produkce: Ellen Collett, Gale Anne Hurd, Brent Maddock, Ginny Nugent, S.S. Wilson
hudba: Ernest Troost
keywords: graboids, monster, desert, seismologist, nevada, corpse, explosive, jackhammer, siege, profanity, man-eaten-by-monster, tractor, bomb, rock-paper-scissors, diner, rooftop, scream, binoculars, horse, eaten-alive, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 7895

Recenzoval Maniak Marcel

Přidáno: 11. červen 2005

Prvýkrát som sa s týmto filmom stretol ešte ako maloletý horor-fan na PRO7, kde ho dávali neskoro v noci. V televíznom programe bol označený ako horor. Neskôr som sa s ním stretol v nemenovanom časaku , kde bol označený už ako sci-fi comedy a v požičovni bol zase v regály Horor. Mne osobne pripomína tento film dobrodružný horor. Viem, že existujú ešte tri ďalšie diely, ktoré videl môj brat na akejsi maďarskej televíznej stanici (tuším RTL- Klub) . Zmena tam nastala v príšerách, ako aj v hercoch (česť výnimkám) . Ale poďme už k deju.

Dvaja nájomný robotníci Val (Kevin Bacon) a Eearl (Fred Ward) pracujú v mestečku Perfection (počet obyvateľov: 14) ako údržbári , t.j. pasenie dobytka, naťahovanie ostnatého drôtu, prečerpávanie fekálií atď. Jedného dňa sa rozhodnú , že odídu do Bixby (60 km od Perfection) s cieľom vykonania lepšie práce, ktorá nie je pre „inteligentných chlapov“. Cestou do mestečka sa stretávajú s mladou študentkou seizmológie (veda o zemetrasení) Rhondou (Finn Carter), ktorá sa ich pýta , či niekto nablízku nerobí nejaké vrty. Jej prístroje ukazujú divné záznamy ohľadom vibrácií v zemi. Val a Earl sa tomu iba zasmejú do miestneho pbnchodu na pivo (walter Chang´s Market) . Vydávajú sa na odchod do Bixby. Ten im však nevyjde, pretože cestou narazia na starého ožrana Edgara (Sunshine Parker) . Ten je už mŕtvy a sedí na elektrickom stožiari s winschestrovkou. Miestny doktor určí diagnózu: dehydratácia. Medzi tým „niečo“ zožerie starého Freda (Michael Dan Wagner) v jeho vlastnej záhrade pri okopávaní zeleniny. Podobne dopadne aj jeho črieda oviec v košiari. Val a Earl „filozofujúc“ o Edgarovej smrti nájdu mŕtvolu starého Freda (nájdu z neho iba hlavu v zemi zakrytú jeho klobúkom) a roztrhané ovce. Vracajú sa do mestečka oznámiť Fredovu smrť, pričom stretávajú dvoch cestných robotníkov a varujú ich pred „úplne šialenom vrahovi“, ktorý reže ľuďom hlavy.

Obaja robotníci však umierajú hneď po tom, čo jeden z nich zbíjačkou zavŕta do „niečoho“ pod asfaltom. Valovi a Earlovi sa do mesta Bixby nepodarí dostať – hneď za Perfection Valley je cesta zavalená ( miesto, kde pracovali cestári- po nich ostanú len ich prilby plné mozgov) a pri opakovanom návrate si odnesú malý suvenír – „rohatého hada“. V noci zomierajú ďalší dvaja ľudia – doktor Jim (Conrad Bachmann) so svojou ženou Megan (Bibi Besch). Obaja skončia pod zemou (Megan obzvlášť) . Celá prvá tretine filmu ma rýchly spád a na jej konci sa nám zabijak ukáže v plnej kráse – veľký tlstý červ (jeden zo štyroch) pohybujúci sa veľkou rýchlosťou. Spôsob jeho usmrtenia sa vo filme ešte raz zopakuje (aj keď v trochu inej podobe). Od tejto chvíle sa začína boj ľudí s červami (inak dosť inteligentné tvory reagujúce na otrasy pôdy) . Mestečko je okupované a záchrana malej Mindy (Ariana Richard´s ) je jedným z vrcholov filmu. Trochu prehnane vyznieva smrť druhého červa – na ňom militantní manželia Burt a Heather „vyskúšajú“ svoj arzenál strelných zbraní. Boj sa postupne presúva do polohy mysliacich ľudí a mysliacich červov. Situácia sa neustále opakuje – ľudia majú plán- červy naletia, jeden z nich zomrie, ostatný sa poučí. Finále treba vidieť (jedna z najkrajších scén- plachtenie vzduchom nášho posledného červa). Všetko končí (SPOILER)až príliš sladkým happy-endom(/SPOILER).

V slovenskej republike sa tento film objavil pod názvom Chvenie (stretol som sa tiež s názvom – Země raketových červů, čo dosť krkolomný názov). Film zaujme skvelými efektmi a dobrými hláškami, ale nájde sa tam aj zopár „chybiek“ . Napríklad: odkiaľ sa vzali drevené tyče ? Len tak z čista-jasna pri skalách, práve tam , kde červ nahnal Rhondu, Vala a Earla? Všimnite si Rhondine nohy v scéne, kde sa zapletie do ostnatého drôtu. Keď bude utekať do Marketu , bude ich mať úplne nedotknuté. V Markete ich bude mať opäť poškriabané a krvavé. Film ma vcelku zaujal, podobné „Monsters“ som nikde inde predtým nevidel. Červov vytvoril tuším sám Stan Winston. Ďalšie časti si približujú viac komédií – chodiace či lietajúce potvorky. DVD verzia sa objavila na maďarskom trhu a obsahuje trailer, produkčný notes, info o hercoch a režisérovi a film o filme (Podrobný dokument z natáčania + triky ).Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.