Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 49 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
ScreamMainstreamSlasher

USA
111 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Vřískot
rok: 1996
režie: Wes Craven
scénář: Kevin Williamson (written by)
hrají: Drew Barrymore (Casey), Kevin Patrick Walls (Steve), David Booth (Casey's Father), Carla Hatley (Casey's Mother), Neve Campbell (Sidney), Skeet Ulrich (Billy), Lawrence Hecht (Mr. Prescott), Courteney Cox (Gale Weathers), W. Earl Brown (Kenny), Rose McGowan (Tatum)
produkce: Stuart M. Besser (co-executive producer), Dixie J. Capp, Cathy Konrad, Marianne Maddalena, Nicholas Mastandrea
hudba: Marco Beltrami
keywords: death, mask, murder, tabloid, high-school, group, news-reporter, serial-killer, friend, teen, deputy, masked-killer, gore, horror-spoof, small-town, family-relationships, whodunit, violence, characters-killed-one-by-one, stabbing, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 10033

Recenzoval Ivan Kučera

Přidáno: 08. červen 2005

Pozor, toto je chvíľa, kedy údajne mŕtvy vrah vstáva, aby nás posledný krát vydesil!

Záľuba Wesa Cravena v režírovaní hororov má korene v jeho destve. Dodnes si živo pamätá na hororové hlásenia z 2. sv. vojny, keď mal päť rokov. A tiež si pamäti na smrť otca. Zhruba odvtedy ho zaujíma, čo sa odohráva v mysli páchateľa, ale keďže on bol vždy obeť, dokázal sa vcítiť aj do jej kože, takže v jeho filmoch, aspoň on to tvrdí, dobre funguje dobro aj zlo. Dodáva, že po dlhodobom skúmaní zistil, že máme v sebe zakódované strachy z minulosti: bojíme sa napadnutia predátormi s čeľustami a drápmi. Dodnes to zostalo v nás. V jeho filmoch za tie desaťročia, čo už natáča filmy, umrelo veľa teenagerov. Existuje niekoľko teórií, prečo je pôsobivejšie, keď vo filmoch umierajú mladí a nie starí. Mladý človek má všetko pred sebou, mohol by milovať človeka, ktorý by to potreboval alebo zachrániť milióny novým liekom. Niektoré indiánske kmene ale zase pokladajú za tragickú smrť starca, ktorý už nebude dávať mladším svoje životné skúsenosti a pravdy.

Sydney Prescottová (Neve Campbellová) je panenská stredoškoláčka. Žije v zaspatom americkom mestečku Woodsboro s otcom Neilom (Lawrence Hecht) a práve zajtra tomu bude rok, čo jej ohavný Cotton Weary (na sekundu a pol sa mihnúci cenený divadelník Liev Schreiber) znásilnil a brutálne zavraždil mamku Maureen. Na samote u lesa však dnes večer ktosi neobyčajne brutálne zavraždil ničím výnimočnú Casey Beckerovú (Drew Barrymoreová a jej kultový „vydúvajúci“ sa popcorn) a jej frajera Stevena Ortha (Kevin Patrick Walls je prvým zavraždeným v ságe, ale nikto si naňho nespomína – neskôr hral napr. zradného mladého policajta v Bladeovi). Všetko napovedá tomu, že v base čaká na trest smrti nesprávny muž. Do mestečka hneď nasledujúceho ráno prichádzajú novinári v čele s dravou žurnalistkou Gale Weathersovou (prevažne TV herečka Courteney Coxová – Monica z Friends) a jej kameramanom Kennym (W. Earl Brown hral už v Cravenovej Novej nočnej more zamestanca márnice, viac si naňho ale určite spomínate ako na retardovaného brata Cameron Dyazovej v Niečo na tej Mary je). Gale bola pri tom, keď Weary putoval do basy. Už vtedy verila, že pravý vrah medzitým veselo ďalej behá po slobode. Ak mala celý ten čas pravdu, kto sa skrýva pod desivou maskou Ghostface (za vzor masky sa pokladá obraz „The Scream“ expresionistu Mucha)? Sidneyin priateľ, po prvom milovaní večne túžiaci Billy Loomis (Skeet Ulrich – Posledný tanec, Čarodejnice), s ktorým sa spoznala počas premietania mládeži neprístupného Exorcistu? Jeho bláznivý kamarát Stuart Macher (Matthew Lillard)? Záhadný šerif Burke (Joseph Whipp hral šerifovo pomocníka v Cravenovej prvej Nočnej more na Elm Street)? Na prvý pohľad až podozrivo krehko vyzerajúca nymfomatická blondína Tatum Rileyová (Rose McGowanová)? Jej nahlúply brat a zároveň šerifov zástupca Dewey (búrlivý čudák David Arquette z hereckého klanu Arquetteovcov)? Sidneyin otec, ktorý ako na potvoru práve odišiel na služobku? Alebo nebodaj Gale?! Možno to po celý čas bola Sydney! Alebo šialený zamestnanec videopožičovne Randy Meeks (26-ročný Jamie Kennedy), ktorý ju platonicky miluje. Tipol by som aj školského upratovača Freda (Wes Craven osobne) a riaditeľa Himbryho (Henry Winkler), otvorene nenávidiaceho teenagerov, zastrašujúci ich nožnicami, ktoré nemusia strihať výlučne papier. Telefón vyzváňa a v ňom chrapčí desivý hlas (Roger L. Jackson sa k práci dostal náhodou, keď Barrymoreová nebola schopná podať kvalitný výkon „nahlucho“ a suploval vraha tak zanietene, až ho Craven angažoval na natáčanie - ale tie krabičky meniace hlas nekúpite, je to výmysel filmárov). Ozaj – aký je váš obľúbený horor? A už viete, kto vraždil v prvom Piatku 13? A ako sa volal ten film, ktorý ak si budete na videu krokovať, uvidíte penis Toma Cruisea?

Zárodok Vreskotu sa zrodil za búrlivej noci, keď pozeral Kevin Williamson doma dokument o sériových vrahoch a v jednej z miestností niečo buchlo. Vybral sa preskúmať to – s kamarátom na telefóne. Dotyčný ho „povzbudzoval“ hláškami typu „Freddy je za tebou a podreže ti krk“. Iná verzia sa odlišuje akurát v tom, že Kevin toto blízke stretnutie tretieho druhu zažil počas šichty, keď si privyrábal ako nočný vartáš. Tak ako túto noc, prežil napokon aj ďalšie. Nepríjemný zážitok ho však inšpiroval k napísaniu scenára s pracovným názvom „Scary Movie“. Bolo to o strachu pred maskovanými zabijakmi a mobilmi (čím dej zmodernizoval). Za tri dni bol scenár hotový, za dva týždne predaný Miramaxu, resp. jeho pobočke Dimension Films, produkujúcej drsnejšie filmy. Producenti-bratia Bob a Harvey Weinsteinovci najali režisérskeho dinosaura (a strihača a šéfa výroby a herca a producenta a spisovateľa) Wesleyho Cravena (Hory majú oči, Shocker), rodáka z Ohia. Ten vrátil scenár plný červenej farby. Nebol poliaty krvou, len počmáraný fixkami - Craven, učiteľ písania a filozofie na univerzite Johna Hopkinsa v Baltimore, totiž nemohol zniesť pohľad na toľko gramatických chýb. Scenár sa mu ale páčil a za pár mesiacov sa začalo točiť. Problémy boli len s miestom natáčania. Pôvodne sa malo točiť v Santa Rosa High School v CA, ale vedenie školy natáčanie hororu o vraždení mladých ľudí stoplo. Craven k tomu podotkol len toľkoto: „Nechutné. V Biblii je sto krát viac krvavostí“ .

Aj keď sa zdá, že Williamson k úspechu prišiel ako slepé kzra k zrnu, pravda je inde. Pôvodne chcel byť novinárom, ale napokon študoval divadlo a film s herectvom. Ani snaha byť hercom však nebola korunovaná úspechom; prinajlepšom hral roličky na hranici podprahového záberu. Ale svitalo na lepšie časy. Stal sa asistentom seriálového režiséra Parisa Barclayho, počas voľna písal scenár „Killing Mrs. Tingle“ a napokon ho predal (a v druhej polovici 90. rokov ním neúspešne režijne debutoval pod diplomatickejším názvom Teaching Mrs. Tingle). Naštvaný Barclay ho následne urazene poslal k vode. Kevin, ktorý v príliš útlom veku videl príliš dospelácky horor Johna Carpentera Halloween (a dodnes hovorí, že to preňho bol jeho Občan Kane), si ale už vystačil sám. Teda aspoň nasledujúci rok, počas ktorého žil z honoráru. Lenže mesiace utekali a postupne sa dostal do štádia, kedy nemal ani na farbu do tlačiarne.

Williamson Vreskot inovoval tým, že ho priblížil dnešnému pubiku zmyslom pre humor. Nebol to druh humoru, ktorý by robil vraždiace mašiny sympatickejšie (Williamson úprimne nenávidel 90. roky, kedy sa z Myersa, Englunda a Voorheesa stali zábavné figúrky). Inovácia bola napr. v rôznych citáciach (o tých až o chvíľu) a v odľahčení napínavej akčnej scény napr. tým, že obeť nielenže po vrahovi hodila kvetináč, ale aj ho ním dokonca trafila – a bola to veru riadna šupa! U Williamsona si skrátka nemôžete byť istí tým, kto umrie a kto prežije. Aj keď, vec sa má tak, že v teen-hororoch nezvykne prežiť veľa postáv, že? Aj on bol rád, keď sa záverečných titulkov dožilo čo najmenej postáv, ale zároveň nebol úplnou sviňou a jeho obete sa chovajú pomerne hrdinsky. Nepredávajú svoju kožu za lacný peniaz.

Režisérovi sa podaril husársky kúsok v obsadení Drew Barrymoreovej (E. T. Mimozemšťan). Výrazný úspech dosiahla až po Vreskote, ale napriek tomu bola toho času jeidná z hereckého vreskotovského obsadenia, ktorá aspoň trochu mala štatút hviezdy. Práve jej meno na plagátoch hovorilo o tom, kto bude hrdinkou „Scary Movie“, teraz už vlastne Scream. A sprosto a pritom krásne nás oklamalo! Zrovnávanie s predčasnou likvidáciou Janet Leighovej je odvážne, ale nie úplne od veci.

Medzi ďalšie vypečené vtipy, pri ktorých hororový veterán krochkal šťastím, bolo, že Billy lezie do frajerkynej izby ako Johnny Depp v Nočnej more, o ktorej prvej časti Barrymoreová počas rozhovoru s vrahom podotokne, že jednotka bola dobrá, ale ostatné nestáli za nič. Ruka v ruke s tým kráča to, ako nás tvorcovia úmyselne vedú na falošné chodníčky ukazovaním falešných stôp (napr. topánky na školských záchodoch a následný veľavravný záber na šerifove topánky, bezcitne zašľapujúce ohorok cigarety).

To by ale nefungovalo bez dobrých a nie veľmi známych hercov. Voľba na ústrednú hrdinku padla na nežné ale odolné plecia kanadskej baletky a TV herečky (Catwalk, Party of Five) Neve Campbellovej, ktorá sa bála hororov a predsa sa jej ako jedinej za desaťročia podarilo docieliť, že ju ťažko o konzervatívne hororové publikum bolo ochotné akceptovať ako novú kráľovnú hororu. Craven: „Neve je dokonalá hororová herečka. Je zraniteľná, sympatická, chcete ju osobne chrániť. Zároveň je ale aj fit, ukážková akčná hrdinka.“

Vreskot získal cenu MTV za najlepší film, tri ceny Academy of Science fiction, horor and fantasy Films jako najlepší horor, herečka a scenár, ďalej napr. spomeňme cenu International Horror Guid za najlepší film a Ascap Film & TV Awards ako najziskovejší film v porovnaní rozpočet - tržby (stál 15 miliónov a len v USA išiel cez stovku). Patrí sa však dodať, že bežný divák bude zaskočený sadizmom filmu a nebude sa mu na ňom zdať zhola nič vtipné, výnimočné. Ale Vreskot je určený žánrovému divákovi. Bežný divák ocení možno akurát tak uchádzajúcu technickú stránku filmarčiny; kameru mal na starosti Mark Irwin, hudbu Marco Beltrami, produkujú Cary Woods, Cathy Konradová, bratia Weinsteinovci a Marianne Maddalenaová. Herci sa pohybujú vo výprave Brucea Alana Millera a seká, pardon, strihá Patrick Lussier.

Trochu komplikované je to s bodycountom. Ak vezmeme do úvahy, že sa nepočítajú vrahovia a tí, ktorí umreli mimo filmu (v tomto prípade Maureen), je počet zabitých v takomto SPOILERoidnom poradí: Steven Orth, Casey Beckerová, riaditeľ, Tatum, Kenny.

Ivan "tron" KučeraPokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.
Recenzoval asar210997

Přidáno: 03. březen 2011

Když se zdálo, že slashery na dobro upadnout do zapomnění, přišel Kevin Williamson s geniálním scénářem, o který se rval celý Hollywood. A co víc, byl svěřen jednomu z největších hororových režisérů všech dob – Wesu Cravenovi (např. Noční můra v Elm Street, Noční let, Lidé pod schody…). A když se do hlavních rolí obsadí vynikající herci (Neve Campbell, Courteney Cox, David Arquette, Skeet Ulrich…), složí se skvělý sountrack a vytvoří se děsivý kostým Ghostface, vznikne jeden z nejdůležitějších a nejlepších článků hororového žánru – Scream.

Již podle zdařilého začátku, ve kterém se představí Drew Barrymore, divák může poznat pokřivenou mentalitu maskovaného zabijáka, který není jako ostatní (Jason Voorhees, Freddy Krueger, Michael Mayers…), protože je to obyčejný člověk – nemotorný, nezkušený a s mnohými slabinami. Nedokáže ani jedním mocným stiskem rozdrtit něčí hlavu, ale místo toho dokáže svou oběť vykuchat kudlou a zavěsit jí na stromě s vnitřnostmi venku. A to působí mnohem děsivěji, protože se to může stát realitou.

V rozhovorech většina tvůrců uvádí, že Scream je „děsivým hororem, odkazujícím na jiné horory“. Když mi bylo pět let, byl pro mě Ghostface děsivým vrahounem, který na mě, v mých myšlenkách, číhal v každém temném koutě a uličce. Ale dnes bez jakékoliv výčitky svědomí uvádím, že Scream je „lehkým slasherem, zábavným, nikoliv však děsivým“. To mi však nebrání být oddaným fanouškem celé série – ať už hororové či komediální. Scream totiž není jenom oficiální horor/thriller/mysteriózní, ale také neoficiální černá komedie, jejíž prvky se projevily hlavně v prvních dvou dílech. Děj filmu se odehrává v poklidném městečku jménem Woodsboro, kde se – krom znásilnění a vraždy Maureen R. Prescott – nestalo nikdy nic zajímavého. To se však mění okolo desáté hodiny v noci, 363 dní po vraždě matky Sidney Prescott. Ghostface totiž vychází za svou (SPOILER) druhou (/SPOILER) veselou zabijačkou. Druhý den je ve městě rozruch a mnoho reportérů a novinářů obléhají ulice. Mezi nimi je také Gale Weathers, která píše knihu o vraždě Maureen. Podezřelých je hodně a vyloučených z podezřelých málo. Je jasné, že vražd ještě hodně přibude.

Většina herců – nebo možná všichni herci -, zvládli své úlohy výborně, dali do toho všechno co dokázali a vyzněli přesvědčivě a přirozeně. Postavy jsou sympatické a – jak uvádí Skeet Ulrich – trojrozměrné. U každé postavy jsou kladné, ale i záporné stránky, nejsou ani dokonalé, ale ani ne úplní zloduši – jak už to ve většině filmů bývá. Když jsem již věděl, kdo je vrahem, stejně jsem k němu choval nějaké sympatie.

Kevin Williamson se sám přiznal, že ho netěší celkový počet přeživších. Lépe řečeno, je to vysoké číslo – na hororové poměry. Ale i tak je ve Scream vysoké napětí, a (SPOILER) nebýt neschopnosti vrahů, neskončil by film HAPPY ENDEM (/SPOILER). Ale i přes to mi vadila jedna věc, a to, že Ghostface pobíhá bez povšimnutí po městě v kostýmu a dokonce i v obchodu! Těžko říct, jestli to tvůrci nedomysleli nebo to mysleli jako vtip… Vraždy jsou (ne)překvapivě docela originální, kde jinde můžete vidět rozdrcení pohyblivými dveřmi nebo uškvaření televizí? Nemluvě o ubodání deštníkem. Prostě je Scream zlatým vrcholem hororu 20. století 90. let. Zvraty jsou – jako všechno ostatní – skvělé. Miluji Scream a těším se na čtvrtý díl. Všechno v něm funguje suprově a nemusí se při něm myslet. Plný počet hvězdiček (99,99%)!Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.