Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 37 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
The ThingJohn CarpenterScience Fiction

USA
109 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Věc
rok: 1982
režie: John Carpenter
scénář: John W. Campbell Jr. (story "Who Goes There?"), Bill Lancaster (screenplay)
hrají: Kurt Russell (R.J. MacReady), Wilford Brimley (Dr. Blair (as A. Wilford Brimley), T.K. Carter (Nauls), David Clennon (Palmer), Keith David (Childs), Richard Dysart (Dr. Copper), Charles Hallahan (Vance Norris), Peter Maloney (George Bennings), Richard Masur (Clark), Donald Moffat (Garry)
produkce: Stuart Cohen, David Foster, Larry J. Franco, Wilbur Stark, Lawrence Turman
hudba: Ennio Morricone
keywords: dog, helicopter, alien, american, scientist, paranoia, norwegian, pilot, antarctica, doctor, surrealism, ice, trust, transformation, tunnel, horror-movie-remake, computer-chess, blood-test, violence, mutation, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 13493

Recenzoval tombac

Přidáno: 17. duben 2005

Jelikož mě chytla psavá nálada a zjistil jseem, že zde na Studně chybí recenze výborného sci-fi horroru Věc (The Thing), rozhodl jsem se to napravit a sesmolit recenzičku na tuto klasiku.

Věc byla natočena roku 1982 na Aljašce Johnem Carpenterem (Halloween, Vládce temnot, Útěk z NY) jako remake sci-fi The Thing From Another World z roku 1951, jež vznikla na motivy povídky "Who goes there?" od Johna W. Campbella (napsal ji pod pseudonymem Don A. Stuart a byla poprvé vydána roku 1938). Věc je příběh pracovníků výzkumné stanice, kteří sbírají fyzická a vědecká data o Antarktidě a uprostřed ledových pustin, daleko od civilizace, svedou nerovnocenný souboj s inteligentním a smrtícím tvorem z vesmíru.

Rok 1982, jednoho zimního dne v Antarktidě. Nad ledovou plání se ozývá zvuk vrtulníku. Na pláni běží husky. Muž s puškou psa lokalizuje a zahájí naň palbu. Střelba z létícího vrtulníku je však nepřesná, takže přijdou na řadu granáty. Umdlévající pes se dostane ke stanici. Výzkumníci uslyší výbuchy a vyhrnou se ven. Pes vbíhá mezi ně. Vrtulník přistává a zdánlivě šílený Nor se pokouší vrhnout granát na psa. Ten mu však padá do sněhu a helikoptéra se ztrácí v obrovské explozi. Nor stačí utéct a za svého nesrozumitelného řevu střílet na psa, přičemž postřelí do nohy jednoho z výzkumníků. To nemá dělat, velitel stanice má přesnou mušku, a tak Nor padá do sněhu s dírou v hlavě.

"Hergot, první tejden zimy!"

Pilot MacReady (Kurt Russell) se snaží přijít podivnému chování Nora na kloub a spolu s jedním kolegou vyletí na průzkum nedaleké norské základny. Ta ukrývá sekeru zaseknutou do stěny, podřezanou mrtvolu, ledový kvádr, z kterého bylo cosi vysekáno a zbytky jakéhosi zpáleného tvora. Toho naloží a přepraví na stanici, kde zahájí doktor jeho pitvu. Po pár scénách počne pejsek zlobit a je zavřen mezi ostatní polární miláčky do kotce. Tam se mu vúbec nelíbí, tak se začne přeměńovat v hnusnou slizkou kreaturu. Psa, jenž se snaží uniknout, potříká jakousi žíravinou. Dalšího prošpikuje dlouhými chapadly. Přitom z něho vylézají groteskní hlavy nebohých psů. Chovatel zalarmuje ostatní výzkumníky a zrůda je upálena plamenometem. Pak dojde k další pitvě.

"Organismus, který se snaží napodobovat jiné formy života, napadá je, vstřebá je, utváří vlastní buńky podobné jejich a snaží se vytvářet jejich imitace."

Milá pitvaná příšerka je jen zdánlivě mrtvá, takže bude brzy ve výzkumní stanici veselo. Potvora napadne člověka a změní se v jeho identickou kopií. Chová se naprosto normálně a taky není blbá. Ba naopak, poškodí vrtulník a bagr a tím odstřihne výzkumníky od možnosti úniku. Vychytrale přiloží polínka do ohně nepokojů v kolektivu výzkumníků, načež každý začne podezírat každého. Nikdo neví, kdo z nich je nakažený, neví to ani divák. Atmosféra houstne a řady výzkumníků počnou řídnout.

"Jestli nás dostane všechny,nebude už mít nepřátele, nikoho, kdo by ji zabil. A pak má vyhráno."

Dámy a pánové, seznamte se s jedním z nejrafinovanějších horrorových monster, Jeho Hrůznou Vznešeností Věcí! A filmem, na její počest též nazvaným Věc. Výtečným filmem, který já osobně považuji spolu s Vetřelcem a Vetřelci za nejlepší sci-fi horror. Stoprocentní klasikou, jejíž zhlédnutí je povinností pro každého správného fanouška sci-fi a horroru.

A proč je ta Věc tak dobrá? Inu, milý neználku, oplývá propracocaným dějem, napětím a atmosférou hustou jak babiččina bramboračka. To, že se Věc přeměňuje v dokonalou kopii člověka a nikdo neví,od koho přijde další smrtící útok, je prostě geniální nápad, který filmu ohromně přidává na dramatičnosti a napětí. Co by to bylo filmu platné, kdyby herci nebyli dobří! Ti nejsou dobří, jsou výborní! Vévodí jim Kurt Russell ve své životní roli pilota MacReadyho. Různé podoby Věci jsou též výtečné, doslova se budete otřásat před obrazovkou hnusem. Žádné digitální triky, poctivá ruční práce! O jejich vysoké kvalitě svědčí to, že na jejich vzhledu spolupracoval Stan Winston.K režii Johna Carpentera nemám co dodat, je skvělá. Stejně tak hudba Ennia Morriconeho, jež účinně dotváří depresivní atmosféru. Vůbec celému filmu nemůžu nic vytknout. Jasná desítka!!

A nejlepší scéna? Nad tím jsem dlouho váhal. Nakonec jsem zvolil dvě. První je scéna, kdy MacReady dělá pomocí ohřátého drátu všem krevní testy. Jeden z nich je Věc. Napětí by se v tu chvíli dalo krájet. A druhá je depresivní konec filmu. Přímo z něho sálá bezvýchodnost situace.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.