Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 90 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
The Green MileMainstreamStephen King

USA
189 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Zelená míle
rok: 1999
režie: Frank Darabont
scénář: Stephen King (novel), Frank Darabont (screenplay)
hrají: Tom Hanks (Paul Edgecomb), Michael Clarke Duncan (John Coffey), David Morse (Brutus 'Brutal' Howell), Bonnie Hunt (Jan Edgecomb), James Cromwell (Warden Hal Moores), Michael Jeter (Eduard Delacroix), Graham Greene (Arlen Bitterbuck), Doug Hutchison (Percy Wetmore), Sam Rockwell ('Wild Bill' Wharton), Barry Pepper (Dean Stanton)
produkce: Frank Darabont, David Valdes
hudba: Thomas Newman
keywords: prison-guard, prison, death-row, execution, murder, 1930s, prisoner, healing, child-murder, red-paint, nursing-home, knife, wetting-pants, poetic-justice, child-rape, wrongful-conviction, gun, bleachers, fire-hose, 30-30-rifle, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 9417

Recenzoval JohnnyD

Přidáno: 19. duben 2005

Z času na čas uvidím nejaký film, pri ktorom si želám aby nikdy neskončil. Určite sa vám to tiež stalo a dokážete si predstaviť, aký je to pocit. Naposledy sa mi to prihodilo pred vyše rokom, keď som mal možnosť pozrieť si Schindler’s List, no a dnes sa to zopakovalo; práve som videl film Green Mile.

Na začiatku filmu sa nachádzame v jednom starobinci. Sledujeme jedného starého muža. Po pár minútach muž spolu s ostatnými pozerá televíziu. Pri pohľade na jeden starý film vstane zo stoličky a odíde s plačom (kvôli účinkovaniu tohoto filmu, Top Hat z roku 1935 bol hlavný príbeh presunutý z roku 1932 do roku 1935). Za ním sa vyberie aj jedna pani. Keď sa ho opýta, čo sa stalo, muž jej začne rozprávať príbeh:

V 30. rokoch robil ako dozorca vo väznici. Nie v obyčajnej, robil vo väzení pre zločincov odsúdených na smrť a kde sa konali aj popravy. Ľudovo sa tomu hovorilo Konečná míľa, lenže oni tam mali svetlo-zelenú podlahu, tak to nazvali Zelená míľa. Jedného dňa k nim doviezli záhadného zločinca. Bol to velikánsky černoch, ktorý bol obvinený z vrážd dvoch dievčat. Obor sa volá John Coffey a ako sa zdá, lieči a robí zázraky a ... no a tu skončím, lebo tých, ktorí film videli, dej už nezaujíma a určite sú tu aj mnohí, čo film nevideli a pre tých bude lepšie viac nevedieť.

Tento film je údajne moderným spracovaním života Ježiša Krista (to som si nevymyslel, fakt)! No znie to šialene, ale niečo na tom bude: John Coffey (Jesus Christ : John Coffey; J.C. : J.C.) je milosrdná osoba, ktorá koná zázraky a oživuje a ktorá je krivo obvinená ľuďmi a odsúdená na smrť pre nesprávne rozhodnutie štátu, ktorý nechce prípad prešetrovať.

Green Mile je filmové spracovanie knihy Stephena Kinga. Nakrútiť film podľa knižnej predlohy je veľmi ťažké a obzvlášť u Kinga. Knihy sú napísané iným štýlom ako filmový scenár a preto sú filmy o dosť iné ako knihy. Z tohto filmu však cítiť knihu. Cítiť to už pri pomalom vyrozprávaní a citiť to aj pri mnohých scénach, ktoré sa zdajú zanedbateľné. Režisér a scenárista Frank Darabont sa mohol rozhodnúť (podobne ako to často robia aj iní režiséri) skresať výsledný scenár, urobiť film, ktorý by mal maximálne 2 hodiny a nakrútiť len hlavnú časť príbehu: príbeh o záhadnom väzňovi – liečiteľovi. Lenže Darabont sa rozhodol inak (vidieť to už na pomalom tempe a mnohých zdanlivo nepotrebných scénach). A rozhodol sa dobre.

Vo filme hrá mnoho skvelých hercov. Asi najznámejší je Tom Hanks, ktorého myslím netreba veľmi predstavovať. Ten si zahral postavu mladého Paula Edgecomba (pôvodne mal hrať aj starého, ale tvorcovia neboli spokojní s make-upom, preto ho zahral Dabby Greer). Vo filme si zahrali aj skúsení herci ako James Cromwell (L.A. Confidential), či David Morse čoby Brutus "Brutal" Howell. Obzvlášť zaujímavou postavou je svinský bastard Percy Wetmore, ktorého bravúrne zahral Doug Hutchinson (tj. každou minútou si viac želáte, aby zomrel a dostane to ešte horšie ako ste čakali), to isté sa dá povedať aj o postave Sama Rockwella, Divokého Billa Whartona. Pre zaujímavosť, Hutchinsonova postava má vo filme neuveriteľne piskľavé topánky, sám Hutchinson povedal, že to boli asi najhlučnejšie topánky, aké kedy počul. :-) Zo známejších hercov vo filme ešte hrá Barry Pepper (Saving Private Ryan), Michael Jeter a Bonnie Hunt. Všetkých však zatienil jeden (dovtedy neznámy) herec, Michael Clarke Duncan. Tento čierny obor nepodal skvelý herecký výkon, on podal brilantný herecký výkon! Dokázal spojiť svoju mohutnú postavu s hereckou nadanosťou a zahral svoju postavu proste úžasne. Mnohí takýto svalnatí herci sa predstavujú v akčných filmoch a keď sa dostanú do iného žánru, tak nedokážu zo seba vytiahnuť ani minimálny výkon (Sly, Arnie, Jean-Claude, Steven ... veď ich všetci poznáme). Komu máme byť za neho vďační? No okrem jeho rodičov musíme ďakovať Harrymu Knowlesovi. Nebol to Frank Darabont, kto objavil Duncana. Knowles (slávny americký recenzent a jeden z najvplyvnejších ľudí Hollywoodu) na svojich stránkach AitItCool po prečítaní scenára ku Green Mile napísal, že na rolu Johna Coffeyho by sa hodil neznámy Michael Clarke Duncan. Pravdaže tvorcovia filmu Knowlesa poslúchli a môžu byť spokojní, že to tak dopadlo.

Frank Darabont je dobrý režisér. Nie, Frank Darabont je skvelý režisér! Darabont sa kedysi podieľal aj na výrobe filmu Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors, no na vrchol slávy ho dostal jeho režisérsky debut z roku 1994 Shawshank Redemption (IMDb Top 250 - #3!!!; skóre 8.9), pokračoval tiež veľmi úspešným Green Mile (IMDb Top 250 - #132; skóre 8.0) a v roku 2001 nakrútil taktiež skvelú retro-drámu The Majestic v hlavnej úlohe s Jimom Carreym, ktorý bohužiaľ u nás vyšiel iba na videu. Green Mile je zrežírovaný veľmi nápadito. Vo filme sú použité rôzne filtre na zvýraznenie prostredia a času, s kamerou volí rôzne veľmi zaujímavé zábery a polohy (ale nič šialené). Zaujímavé je, že David Morse je od Duncana len o malý kúsok menší a kameramani to dokázali nakrútiť tak, že si to počas filmu ani raz neuvedomíme! No a pravdaže výber hercov je taktiež skvelý. Hudba Thomasa Newmana je tiež veľmi dobrá. Väčšinou ladí s časom a prostredím, no ale taktiež aj s dejom: v jednej napínavej scéne z pohodovej hudby na obyčajnej gitare sa vyvinulo niečo ako psychadelia, pravdaže to s dejom náramne ladilo a výsledok bol vynikajúci. Sakra, čo mám tomu filmu vytknúť, veď všetko bolo super!

Ako som povedal, sfilmovať Kinga (a všeobecne knihu) je ťažké. Popálili sa mnohí a mnohí sa žiaľ ani nepoučili (tým pozdravujem tvorcov série Children of the Corn :-)). V tomto filme je tú knihu cítiť! A to sa o veľkej väčšine filmov nedá povedať. Jedným z problémov je aj to, že pri fantazijných a horrorových knihách autori vyberú len nadprirodzenú a horrorovú časť a na ostatné zabúdajú. Tu je jasne cítiť aj ľudskosť, život a reálnosť, a tak sa tento fantazijný príbeh stáva ľahko uveriteľný. Som veľmi rád, že som objavil ďalší film, kde si napriek jeho gigantickej minutáži želám, aby nikdy neskončil. A vám, ktorí ste film nevideli odkazujem: Choďte do videopožičovne a pozrite si tento skvost, takýchto filmov veľa nie je! No a ešte niečo, podľa poslucháčov Capital FM z Londýna je tento film na piatom mieste filmov, ktoré musíte vidieť (originálny názov ankety je Must See Movie)! Ešte váhate, či tento film vidieť?

Top z filmu: Michael Clarke Duncan. Jednoznačne on bol to najlepšie na filme. Jednoducho geniálne zahrané. Čo sa týka najlepšej scény, tak tu to vypisovať nebudem, lebo by som mohol ukrivdiť mnohým ďalším a sám si neviem vybrať.

„Volám sa John Coffey, ako ten nápoj, len sa to inak píše.“Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.