Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 27 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
Children of the Corn IIIStephen King

USA
92 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Kukuřičné děti: Přízrak města
rok: 1995
režie: James D.R. Hickox
scénář: Stephen King (story "Children of the Corn"), Dode B. Levenson (writer)
hrají: Daniel Cerny (Eli Porter), Ron Melendez (Joshua Porter), Jim Metzler (William Porter), Nancy Lee Grahn (Amanda Porter), Jon Clair (Malcom Elkman), Mari Morrow (Maria Elkman), Michael Ensign (Father Frank Nolan), Duke Stroud (Earl), Rif Hutton (Arnold), Garvin Funches (T-Loc)
produkce: Jim Begg (supervising producer), Gary DePew, Anthony Hickox, Donald Paul Pemrick, Thomas C. Rainone
hudba: Daniel Licht
keywords: city, cornfield, corn, lifting-person-in-air, eye-gouging, cult-favorite, killer-child, good-versus-evil, scarecrow, telekinesis, religion, splatter, boy-minister, demon, cult, sermon, giant-monster, blood, gore, arm-ripped-off, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 8839

Recenzoval Ivan Kučera

Přidáno: 15. duben 2005

Viete, kde je Galin a čo sa v ňom stalo? Tvorcovia trojky s tým automaticky počítajú; ani im nenapadne aspoň čo i len na malú chvíľku rozmýšľať, že by ste neboli detailne informovaní o kulte detí kukurice (pomerne radikálne hnutie nezletilých, úporne sa snaživce o likvidáciu chemických látok pri pestovaní poľnohospodárskych plodín), uctievajúcom tajemnú bytosť zvanú Ten, kto chodí medzi riadkami (myslia sa riadky v kukuričnom poli). Deti jeho vizionárských myšlienkam podľahli, vyvraždili celé svoje rodné nebraské mestečko Gatlin a teraz vraždia nie len každého, kto sem omylom zavíta, ale v neposlednom rade aj seba navzájom; to keď niekto dosiahne vek plnoletosti.

Na obale trojky, ktorú som si ako DVD (len s českým dabingom, žiadne titulky!) kúpil u Mido Film za 189 SK v naivnej viere, že hádam to predsa nebude úplna blbost, lebo veď priezvisko Hickox automaticky predsa ešte nemusí znamenať skazu hororového žánru, je síce hrdo vycapený titulok „natočené na motívy poviedky Stephena Kinga Children of the Corn“, ale o tom každý, kto videl nejaký horor natočený podľa knižnej predlohy tohoto bohatého Mainčana, vie, čo si má pomyslieť a ani samotný autor nechová k svojim filmovým adaptáciám (nie len tým hororovým) nijak vrelý vzťah.

Trojka sa odohráva v Gatline iba počas prológu, kedy dvaja bratia (malý Eli a odrastenejší krásny mládenec Joshua, ktorého je v poli evidentná škoda, ako model by sa uplatnil lepšie) utekajú pred opitým tatkom, ktorý sa v noci vypotáca z obytného karavanu uprostred kukuričného poľa a netvári sa tak, že by s kosou, ktorou sa oháňa kade-tade, chcel kosiť len výlučne pole. Po jeho brutálnej ježišovskej likvidácii, ktorá nám naznačí, že s tým menším nie je všetko s kostolným poriadkom (naopak, ten odrastnejší s tým zrejme nič nemá a zdá sa teda, že bude bohužiaľ hrdinom filmu), sa dej presúva do Chicaga, kde sú súrodenci adoptovaní milým párom, pričom ich nový otec sa „zhodou náhod“ živí predajom kukurice. Kým staršiemu začnú chodiť po rozume samé strašné, do pekla vedúce veci (učenie sa, basketbal so spolužiakmi, obliekanie sa do farebných tričiek a – a teraz s podržte – dokonce SEX!!!), ten menší sa stále oblieka ako debil, ehm, pardon, ako Amenita, lebo zastáva teóriu, že deti by sa mali obliekať rovnako, aby sa cítili navzájom rovnocenné. Tento malý fracek, z ktorého sú všetci poondení za ušami len čo na nich kvázi diabolsky pozrie (ach jaj, to tie nadprirodzené schopnosti), ale ja by som mu skopal riť tak, že by ľutoval, že vôbec kedy ochutnal nejaký zasmradený kukuričný klas, začne staršieho brata, ktorý, ako sa ukáže, vlastne ani možno nie je tak úplne jeho biologickým bratom, viniť z prebehnutia na druhú stranu, voči ktorej kult detí koko…ehm, detí kukurice, vedie už nejaký ten piatok vojnu. V areáli opustenej fabriky začne tento drzý hajzlík pestovat špeciálnu odrodu kukurice a začne do jej osídiel lanáriť čoraz vracej miestnych detí, ktorým televízia, sex a hlučná hudba zabila zmysel života a tak sa iba flákajú ulicami.

Ak je táto céčkarská hlúposť niečim preslávená, tak tým, že ten, o ktorom sa odteraz len hovorilo (vo filmoch aj poviedke), sa vo finále ukáže v plnej svojej obrovskej kráse. Áno, milé dámy, milí páni, Ten, ktorý chodí medzi riadkami (existuje viacero variácií na jeho pomenovanie, tak ma nekameňujte) nás vo finále skutočne poctí svojou návštevou. Tým bohužiaľ všetka chvála a nadšenie končia, lebo chce tuhý žalúdok pozerať sa na scénu, kedy táto obluda berie do tlapy uvrieskané dievča s veľkými prsiami a približuje si ju k rozďavenej tlame, pričom netvor je robený pomocou malilinkatého animatronického modelu (a to dievča je na stole v kuchyni trocha prerobenou Barbie od Matell). To už nie je technicky odfláknutá scéna, za to by sa už malo rovno zatvárať do Shawshanku. Potom je tu síce jedna pekná scénka, v ktorej hrdina rozsekne brucho tvora a vyberie z neho zakrvavevú, zaslizenú a čo ja viem čím všetkým ešte postriekanú dievčinu, ale to už je na záchranu filmu neskoro. Domnievam sa ale, že sa k tejto scéne dostanete rýchlym prevíjaním filmu dopredu, lebo na takýto brak skutočne musí byť divák veľmi zúfalý, resp. unudený. Ak jednička s Lindou Hamiltonovou naznačovala, že by z toho mohla – za určitých okolností – byť solídna krvavá sága, tak už dvojka potvrdila, že tudy ne, přátelé. Ale aspoň že sa King baví.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.