Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 37 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
HellboyHellboyKomiks

USA
122 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Hellboy
rok: 2004
režie: Guillermo del Toro
scénář: Guillermo del Toro (screen story) and), Peter Briggs (screen story), Mike Mignola (comic books)
hrají: Ron Perlman (Hellboy), John Hurt (Trevor "Broom" Bruttenholm), Selma Blair (Liz Sherman), Rupert Evans (John Myers), Karel Roden (Grigori Rasputin), Jeffrey Tambor (Tom Manning), Doug Jones (Abe Sapien), Brian Steele (Sammael), Ladislav Beran (Karl Ruprecht Kroenen), Biddy Hodson (Ilsa Haupstein (as Bridget Hodson)
produkce: Lawrence Gordon, Lloyd Levin, Mike Mignola (co-executive producer), Patrick J. Palmer, Mike Richardson
hudba: Marco Beltrami
keywords: nazi, demon, superhero, occult, assassin, love-triangle, milk, stabbed-to-death, severed-tongue, telepathy, torso-cut-in-half, wwii, cigar-smoking, throat-slitting, no-opening-credits, pay-phone, shot-in-the-shoulder, title-appears-in-writing, soul, cover-up, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 8847

Recenzoval Ivan Kučera

Přidáno: 12. duben 2005

Ako si mám nájsť babu, keď jazdím smetiarskym autom?!

Hellboya, natočeného na motívy kultového komixu Mika Mignolu, nosil mäsiasky režisér Guillermo del Toro ( Mimic, Devil ) v hlave celé roky. Že to myslí skutočne vážne, potvrdil však až Bladeom 2, o ktorom si osobne dodnes nemyslím veľa dobrého, ale už viem, prečo ho natočil. Jednak ho možno bavil sadistický scenár, ani to nepopieram, ale hlavne si chcel overiť spoluprácu s hercom Ronom Perlmanom (ktorý mu inak hral už aj v Cronos) a Mignolom, ktorý na upírej dvojke pracoval ako „vizuálny konzultant“.

Spolupráca klapla na jedničku a tržba nebola najnižšia, takže dostali všetci traja možnosť previesť slávny komix na filmové plátno. A treba povedať, že Mignola sa bál zbytočne o to, aby čo najskôr vypršali práva na sfilmovanie, aby už nikdy potom nebol taký sprostý, aby ich predal a teda už by neexistovala možnosť, že by vznikol klasicky tupý americký filmový komix.

Ja som ohňuvzdorný. Ty nie!

Príbeh začína na konci druhej svetovej vojny, kedy bol Hitler natoľko zúfalý, že si chcel pomocou Rusa Rasputina privolať na pomoc temné mocnosti Ogdru Jahad, akési gigantické tvory - dočasne uväznené v ešte gigantickejších nádobách-, ktoré keby boli vyslobodené, podmanili by si celý svet. Šialený nápad je však v poslednej chvíli zastavený americkým komandom, úzko spolupracujúcim s uťápnutým mladučkým profesorom Bruttenholmom. Dačo však predsa len prenikne do nášho sveta. Vyzerá to ako malá červená opička, až na to, že okrem červeného chvosta má aj čertovské rohy, jednu päsť z kameňa a miluje čokoládové tyčinky. Evidentne to prišlo z pekla, ale je to ešte malilinkaté ťuťko.muťko, preto sa profesor – mimochodem, pracujúci pre Úrad na šetrenie paranormálnych javov (ktorý ako odpoveď na Hitlerovu hrozbu založil prezident Roosevelt) – rozhodne, že bytosť nechá žiť a bude sa o ňu svedomite starať a vychovávať ju pre dobro…

O veľa rokov neskôr. Zo stvorenia vyrástla červená ozruta, ktorá si rohy píli cirkulárkou a okrem čoko-tyčinek miluje aj mačiatka a tajne Liz Shermanovú, niekdajšiu kolegyňu z Úradu pre paranormálne javy, inak pyrokinetičku, ktorá sa dobrovoľne lieči v ústave. Jeho jedinými spolupracovníkmi sú (okrem niekoľkých typicky nemožných agentov FBI, ktorého šéf Manning kvalitne kryje existenciu Hellboya, aj keď ho nemá práve dva krát v láske) už riadne zostarnutý profesor, ktorého volá otec, vodný empatický živočích Abe Sapien, milujúci skazené slepačie vajcia a teraz už aj mladý agent John Myers, ktorý je najatý, aby Helboyovi – ako sa volá táto stvora mužského pohlavia, na ľudský vek už stará, na ten čertovský však práve najťažšou pubertou prechádzajúca - robil kamaráta, bodyguarda, bútľavú vŕbu a kuchára. Lenže práve v tej chvíli dávne zlo ožije, Ogdru Jahad sa znova nervózne mrvia v obrovských klietkach a svet bude pravdepodobne zničený.

Hellboy je skvelý komixový film. Patrične temný, početné úmrtia, beštia, ktorá sa s každým ďalším úmrtím množí (a vyzerá ako hocičo z Mužov v čiernom), hrozí zánik sveta, osudové lásky umierajú… a predsa je to pravdepobne najrozkošnejší komixový film, aký kedy vznikol. Nie je nechcene smiešny, nechce stáť iba na vysokom počte uchádzajúcich špeciálnych efektov a akciu používa len aby sa trochu odviazal. Dostatočne odviazaný je ale paradoxne nie len pri demoličných scénach, kedy je zničená napr. podzemná stanica, ale aj keď sa nič nedeje. Ron Perlman, geniálne zamaskovaný renomovaným Rickom Bakerom, bol tak dobrou voľbou, že prisahámbohu, vládal by som sa na toho chlapa dve hodiny kukať bez toho, aby v príbehu išlo o dajaké zničenie sveta, alebo čoho. Je to kráľ pohodičkárov, ktorý sa ale zároveň tvári ako niekto, kto nemá rád ľudí a tento svet, ale zároveň ani zďaleka nedosahuje taký snobizmus, ako napr. Blade (a možno aj ako Wolverine, ktorý bol do príchodu čerta mojím najobľúbenejším filmovým komixovým hrdinom), ktorý v ľudstve videl len stádo a svoj boj proti upírom nebral ako poslanie, ale riešenie si osobných mindrákov. Hellboy trúsi cynické hlášky, ale cítime, že to nemyslí úplne vážne, ale len sa hrá na tvrďasa (pred babou, ktorú má rád), ale inak je to jeden veľký (nielen váhou a výškou) dobrák.

Červená znamená stop!

Nech tu teda ide o akokoľvek hrozné veci, v prvom rade je to neskutočne poctivá, miestami takmer až rozprávkovo magická atmosféra. S hrdinami súcitíme, vieme sa naladiť na ich vlnovú dĺžku, veď snáď každý občas tajne miloval a cítil sa ako loser. Del Toro dokazuje, že jeho doterajšie filmy boli predovšetkým o učení sa filmárskej technike, inak je to ale veľký komediant (v najlepšom zmysle slova!), viď. nádherná scéna špehovania rande. Tento nezdopovedný milovník cigár si ma skrátka získal svojou úprimnosťou, originalitou a dojemnosťou.

P. S. - Tak čo, kedy zomrel Hitler?Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.