Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 90 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
Nightmare on Elm Street 3: Dream WarriorsSérie: FreddySlasher

USA
96 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Noční můra v Elm Street 3: Bojovníci ze sna
rok: 1987
režie: Chuck Russell
scénář: Chuck Russell (screenplay), Frank Darabont (screenplay) and), Bruce Wagner (screenplay) and), Wes Craven (characters)
hrají: Heather Langenkamp (Nancy Thompson), Craig Wasson (Neil Gordon), Patricia Arquette (Kristen Parker), Robert Englund (Freddy Krueger), Ken Sagoes (Kincaid), Rodney Eastman (Joey), Jennifer Rubin (Taryn White), Bradley Gregg (Phillip), Ira Heiden (Will Stanton), Laurence Fishburne (Max (as Larry Fishburne)
produkce: Wes Craven, Stephen Diener, Niki Marvin, Sara Risher, Robert Shaye
hudba: Angelo Badalamenti
keywords: gore, teenkill, auto-salvage-yard, crucifix, thong, one-liner, ghost, electronic-music-score, holy-water, origin-story, female-nudity, bare-breasts, slit-wrist, slasher, sequel, disfigurement, hell, punk-girl, sleepwalking, death, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 9774

Recenzoval JohnnyD

Přidáno: 05. leden 2005

Aj keď druhá nočná mora u fanúšikov prepadla, začali sa prípravy tretej. Hlavný prínos tohto dielu je návrat Wesa Cravena k sérii. Už v úvodných titulkoch tvorcovia vyberú esá z rukáva- svoje mená, mená ľudí, ktorí na filme spolupracovali (či pred, alebo za kamerou). Návrat k horroru a štandardu Nočnej mory z Elm Street sa vydaril. Fantázia a nočné mory sú späť.

„Sleep. Those little slices of Death. How I loathe them.“ Týmto výrokom Edgara Alana Poea sa začína film. Príbeh sa začína nočnou morou, ktorú má Kristen. Matka neverí, že jej dcéra má nočné mory a tak sa ju rozhodne zatvoriť do ústavu. Tam sa stretávame z ďalšími obeťami Freddyho nočných mor. Ako výpomoc do ústavu prichádza stará známa z prvého dielu, Nancy Thompson (Heather Langenkamp). Dozvedáme sa, že dej sa odohráva 6 rokov po prvom filme a že Nancy sa rozhodla pomáhať druhým, ktorí majú „bližší kontakt“ s Freddym. Nancy zisťuje, že Kristen má schopnosť „vťahovať“ druhých ľudí do svojich snov, čo si aj na vlastnej koži odskúša. Do príbehu sa vracia aj Nancyn otec, čoby ožran, ktorý pozná spôsob ako zničiť Freddyho. Takmer celý film sa odohráva v psychiatrickom ústave.

Opäť návrat k štandardu prvej mory. Prejavuje sa to hlavne v tom, čo vyprchalo po 7 minútach druhého filmu. Fantázia nočných môr! Ruka v ruke s tým ide aj originálnosť vrážd. Aká by bola Nočná mora v Elm Street, jeden z prvých fantasy slasherov, bez fantázie (dvojku držala nad vodou zábavnosť)? Čo to má za príčinu? Určite team tvorcov. Ako som spomínal, na začiatku nás omráčia mená tvorcov. Návrat Wesa Cravena a jeho podiel na scenári naznačuje kvalitu filmu. Pre mňa najväčším prekvapením je účasť Franka Darabonta. Ak niekomu toto meno nič nehovorí, tak si spomeňte na film Vykúpenie z väznice Shawshank a ak vám ani to nič nehovorí, tak si pozrite zoznam najlepších filmov všetkých čias na IMDb a v popredí stojí tento film.

Režisér filmu je človek. ktorý to s efektmi a fantáziou vie - Chuck Russell (alebo aj Charles Russell). Pamätáte si jeho film The Mask, kde použil na tú dobu geniálne efekty a film bol plný fantázie? Určite áno. Russell je skvelý režisér a nečudo, že Wes Craven mu prenechal réžiu a sám „iba“ napísal časť scenára a ujal sa výroby filmu. Herecká časť štábu je rovnako kvalitná ako technická. Jednoznačne tu vyniká skvelá Patricia Arquette v roli Kristen. Oceniť treba aj návrat Heather Langenkamp, ktorá v druhom dieli nevystupovala. Matrixovských fanúšikov určite poteší rola Larryho Fishburna (Larry Fishburn = Laurence „Morpheus“ Fishburn). Malú rolu si zahrala aj Zsa Zsa Gabor.

Najväčšie plus je pre mňa atmosféra nočných môr. Dream Warriors si zobral to najlepšie z prvého a druhého dielu. Z Freddy’s Revenge má hlavne postavu Freddyho. Nie je to ten prízrak z prvého filmu, ale je to Freddy so všetkým, s čím ho máme radi. Nechýba tu čierny humor, skvelé hlášky a originálne vraždy (napríklad vražda á la bábkové divadlo). Film je po druhom viac menej zábavnom dieli opäť návratom k horroru. Vo filme sú tradične (na svoju dobu) skvelé efekty. Ale nahnevali ma dve veci ohľadom zápletky. Čo v horroroch neznášam, je osudovosť (SPOILER)„Freddyho matku pretiahli najväčší zločinci USA, jasne že je aj Freddy zlý.“(SPOILER) a náboženské motívy, keď sa navzájom s dejom vylučujú (SPOILER)„Zničíte ho iba tak ak ho pochováte do posvätenej zeme.“(SPOILER) A hlavne preto som stiahol filmu jednu celú hviezdičku, ale ak vám to v horroroch nevadí, tak si ju kľudne pripočítajte. Každopádne každý horrorový fanúšik by si to nemal nechať újsť. Skvelá zábava a horror v jednom, tak ako sa na Nočnú moru v Elm Street patrí.

Top z filmu: Najviac sa mi páčila scéna, keď Freddy zabil tú budúcu „herečku“. Z televízora sa vytiahli ruky a hlava, chytili ju a hlava povedala: „Budeš hviezda v televízii. V hlavnom vysielacom čase!“ Potom Freddyho ruky jej hlavou rozbili obrazovku televízora. Veľmi originálne.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.