Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 126 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
Nightmare on Elm Street 2: Freddy’s RevengeSérie: FreddySlasher

USA
87 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Noční můra v Elm Street 2: Freddyho pomsta
rok: 1985
režie: Jack Sholder
scénář: David Chaskin (written by), Wes Craven (characters)
hrají: Mark Patton (Jesse Walsh), Kim Myers (Lisa Webber), Robert Rusler (Ron Grady), Clu Gulager (Ken Walsh), Hope Lange (Cheryl Walsh), Marshall Bell (Coach Schneider), Melinda O. Fee (Mrs. Webber), Tom McFadden (Mr. Webber (as Thom McFadden), Sydney Walsh (Kerry), Robert Englund (Freddy Krueger)
produkce: Stephen Diener, Stanley Dudelson, Michael S. Murphey, Sara Risher, Robert Shaye
hudba: Christopher Young
keywords: freddy-krueger, teenage-boy, nightmare, murder, neighbor, dream, school, teenage-girl, surrealism, tragic-event, towel, high-school-coach, impalement, female-nudity, shower, exploding-bird, school-bus, cult-favorite, male-rear-nudity, slasher-flick, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 8872

Recenzoval JohnnyD

Přidáno: 05. leden 2005

Po úspechu prvej nočnej mory bola len otázka času, kedy vznikne ďalšia. Tá nasledovala rok po prvej. Od projektu však odišiel Wes Craven, ktorý sa vyjadril, že ďalšiu moru zrežíruje, resp. sa na nej bude podieľať (či už scenáristicky alebo produkčne), až nájde dobrý scenár. Ako ste si už určite vyvodili, ten nie je práve najlepší.

Film sa začína veľmi sľubne: Partia školákov ide na autobuse do školy, lenže šofér je (kto iný ako) Freddy, situácia sa dramatizuje. Autobus nakoniec skončí nad priepasťou a keď sa Freddy rozhodne rázne ukončiť trápenie svojich obetí, hlavný hrdina sa zobudí. Jessie (hlavný hrdina) má pravidelne nočné mory s už spomínaným krásavcom. Nepovažuje to za vážnu vec, až kým mu Freddy neprezradí svoj plán. Freddy sa rozhodol, že sa prevtelí do Jessieho a bude vraždiť skrze neho („You’ve got the body, I’ve got the brain.”). To sa pravdaže Jessiemu nepáči a s priateľkou sa rozhodnú vyhľadať nejaké informácie o Freddym. Celé to vyvrcholí vtedy, keď Jessie zistí, že v ich dome kedysi žila akási Nancy Thompson a tá mala tiež nočné mory (najtrápnejšia zápletka filmu). Celé to skomplikuje Freddy, ktorý nemieni čakať, kým sa Jessie rozhodne a urobí to za neho.

Najväčšia slabina filmu je scenár. Ten pôsobí dojmom, že ho naraz písali (resp. prepisovali) viacerí scenáristi. Najviac sa to prejavuje v scéne, keď príde Jessie do domu priateľky a hovorí jej, že už sa to s ním a s Freddym začalo a ona ho upokojuje, že je to len nočná mora. V ďalšej scéne zas ona presviedča Jessieho, že je to pravda a v Nancynom denníku bol spôsob ako zabiť Freddyho. Je to fakt chaotické. Ďalšia a zásadná chyba je, že tvorcovia ignorovali fantáziu, resp. fantáziu nočných mor a fantáziu vrážd, ktoré boli charakteristické pre prvú moru. A hlavne pre toto je tento film tak odsudzovaný. Tvorcom chýbal dotyk z realitou v tom najnevhodnejšom zmysle. V scéne, keď si Freddy strhne kožu z hlavy, je hneď pod kožou mozog (scéna „You’ve got the body, I’ve got the brain.”). Veď pod kožou je ešte lebka! Horroroví tvorcovia by mali mať anatómiu v malíčku. Nereálnosť je ďalej aj v scéne narodeninovej párty, keď teenegeri čakajú, pokiaľ rodičia zhasnú svetlá a hneď keď ich zhasnú, tak pustia nahlas rockovú hudbu, akoby si mysleli, že keď niekto večer zhasne svetlo, tak automaticky zaspí!

Ale poďme už ku kladom. Konečne sa tu prejavil Freddy v celej svojej kráse. Pokiaľ mi v prvom filme vadilo, že Freddy je len tichý prízrak, tu sa konečne rozhovoril a stojí to zato. Tiež sa objavuje častejšie, čo pri vrahoch kvalít Freddyho nemôže uškodiť. Ďalej sa mi páčil taký malý fakt, že scenár je plný stupídnych postáv (či úmyselne, alebo neúmyselne je to super). Tomu určite dopomohlo aj to, že režisér (Jack Sholder), tak ako Craven v predošlej more, zvolil taktiku neznámych hercov (Mark Patton). Vyzdvihnúť tu treba špeciálne efekty, ktoré sú na svoju dobu vynikajúce. A záver zase ako v prvom filme nemá chybu.

Film je dosť nevyrovnaný, ale rozhodne (aspoň pre mňa) nie nudný. I keď vraždy sú bez nápadu a fantázia tu nemá zastúpenie, tento diel je zábavný a tak trochu hlúpy (v dobrom slova zmysle). Ako oddychový horror určite nezaškodí, nesmiete však čakať, že vás vystraší!

Top z filmu: Najviac sa mi páčila scéna, ktorá sa vzťahuje už na tu spomínanú hlúposť postáv. Na narodeninovej párty začne vyčíňať Freddy a nikto odtiaľ nemôže odísť. Všetci sa zhromaždia pri plote a Freddy sa po úvodnom masakrovaní pred nimi zastaví. Z radu vystúpi jeden mladík a poznamená : „Nebojte sa, my vám neublížime. Pomôžeme vám.“ Nato ho Freddy napichne na svoju slávnu rukavicu, odhodí preč a povie „Pomôž si sám, ty hajzel.“

PS: I vy neznášate tie zápletky á lá zhodou okolností bývam v dome, kde niekto zmasakroval rodinu a teraz ide po mne?Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.