Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 33 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
The WisherHorror obecně

Kanada, USA
83 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Děsivá hrůza
rok: 2002
režie: Gavin Wilding
scénář: Ellen Cook (screenplay)
hrají: Ron Silver (Campbell), Liane Balaban (Mary), Drew Lachey (Brad), Siri Baruc (Debbie), Billy Morton (Earl), Wendy Anderson (Kelly Ryan), Iain MacLean (Jake Ryan), Ariel Bastian (Beth Ryan), Jared Van Snellenberg (Shane Underwood), Andrea Runge (Kara Genero)
produkce: Robert E. Baruc, Carmen Bonnici, Mark L. Lester, Mark Reid, Gavin Wilding
hudba: Chris Ainscough
keywords: nightmare, wish-fulfillment, subliminal-message, thong, sex, internet-caf%E9, bra-less, topless-female-nudity, canada, female-nudity, swimming-pool, white-panties, sleepwalking, film-within-a-film, death, police, bare-breasts, wishmaster, wish, nudity, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 7223

Recenzoval Ivan Kučera

Přidáno: 20. březen 2005

V prvom rade k názvu. Originálny názov znie THE WISHER. Bacha, aby sa vám nestalo, že si ho zmýlite s kiksom THE WATCHER, kde hrá Keanu Reeves sériového vraha - a vlastne je to fuk, kvalita oboch filmov je zhruba rovnaká, t. j. nulová. Na Slovensku sa s dnešným recenzovaným kúskom možno stretnete pod názvom DESIVÁ TÚŽBA, v Čechách zase DESIVÁ HRůZA, pričom ale český prekladateľ film, ktorý hrdinovia pozerajú v kine a okolo ktorého sa točí v podstate celá zápletka, prekladajú DESIVÁ TÚŽBA, pričom ale v origináli sa film, ktorý pozerajú v kine, volá The Wisher; stačí nakuknúť do prekladateľského slovníka, aby ste zistili, že distribútor doňho nenakukol.

The Wisher je teda názov filmu, na ktorý sa vyberie hrdinka filmu, panna Mary, milovníčka hororov, ktoré si sťahujez netu, čo je vo filme povedané s takou samozrejmosťou, ako by sa nejednalo o nič protizákonné. Rodičia z toho nie sú nadšení. Čuduj sa svete, z toho pozerania hororov, nie z nelegálneho sťahovania. Ale to by asi boli aj vaši, keby že dlho do noci pozeráte krváky a potom námesační blúdite ulicami mesta a zdajú sa vám desivé nočné mory, v ktorých vám fotrík zožerie krvácajúcu tortu pred vašim zrakom. Všetko sa však ešte zhorší, keď Mary v kine uvidí nový hit, horor The Wisher, z ktorého bohužiaľ aj ukážku uvidíme a kde chlapík oboznamuje dvoch krásavcov s dávnou legendou o nymfách v stromoch. Ak o nich niečo viete, nemusím nič bližšie písať, ak neviete ani zarezať, je to fuk, aj tak to nie je pre pochopenie filmu potrebné (nepochopíte ho ani tak ani onak).

Skrátka, raz išiel drevorubač lesom, objavil sa Wisher a chlapík si želal (už viete, čo znamená slovo wish?) mať najvyšší dom v dedine. Škodoradostný Wisher to zariadil po svojom - dedinu, okrem jedného domu, vypálil do tla. Zdá sa, že Wisher bol tým, že o ňom Hollywood natočil horor, oživený a teraz sa túla mestečkom a plní tajné hrdinkine priania. Napr. si želá neísť zajtra do školy, lebo majú test a ona sa neučila. Ráno jej kamarátka zavolá, že v škole horelo. Tým to len začne. Ulicami sa pohybuje bytosť, podobná Marilinovi Mansonovi, bezdomovcovi a Fredovi Kruegerovi. Biely, vyziabnutý ksich, handry s kapucňou, spod ktorej vyletujú dlhé vlasy a vražednou zbraňou je... sú... vlastne ani neviem, vyzeralo to ako úlomky skla, ktoré si dotyčný na prsty pripevnil podobne, ako Fred Krueger nože na rukavice, ale sklo to asi nebude, polámalo by sa predsa pri prvom zásahu.

Začneme tým, čo sa na tomto filme vydarilo. Dobre, a teraz zvyšok.

V deji sa objaví školský psychológ, ktorého hrá Ron Silver (MODRÁ OCEĽ, MUCHA) a ktorý sa hrdinku snaží zachrániť, ale nevie, čo je jej fantázia a čo skutočnosť. Mimochodom, alternatívny koniec, dostupný aj na u nás vydanom DVD, ukazuje túto vedľajšiu roličku v odlišnom svetle, než oficiálny koniec. Ale nevzrušujte sa, oficiálny-neoficiálny, stále jedna veľká p......a. Nulový rozpočet je zúfalo vidieť (resp. nevidieť), herci sú vybratí podľa veľkosti ňadier a bicepsov a ak sa objavila nejaká červená, namiesto odporu som dostal chuť na jahodový džem (hlavne úvodné požieranie torty). Vyložene za prd stojí finále, v ktorom (SPOILER!!!!!!!!!!) si hrdinka zaželá, aby bol Wisher mŕtvy - a on sa proste zabije...

Aby som povedal pravdu, už po minúte a pol som zhruba vedel, na čom som a musel som sa veľmi premáhať, aby som v poznámkách vynechal osobné útoky typu "Režisér je hovado, nech sa vráti na základnú školu" alebo "Čo to na mňa skúšate, šmejdi?". Nechýba sex, ani geniálna pasáž: "Kde je Brad?" - "Išiel po pibvo". - "A nie je tam už nejako dlho?". Samozrejme nechýba titulok "O 6 mesiacov neskor".

Už Stephen King v CINTORÍNE ZVIERATIEK vedel, že splnené prianie nie je vždy dobré. Ako keď si zničení rodičia želali, aby ich zabitý syn ožil. Prianie sa splnilo - vrátil sa ako bezcitná, ľudožravá príšera. Tak je to s tými tajnými prianiami.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.