Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 48 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
UndeadHorror ComedyScience FictionZombie

Austrálie
104 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Nemrtví
rok: 2003
režie: Michael Spierig (as The Spierig Brothers), Peter Spierig (as The Spierig Brothers)
scénář: Michael Spierig (writer (as The Spierig Brothers), Peter Spierig (writer (as The Spierig Brothers)
hrají: Felicity Mason (Rene), Mungo McKay (Marion), Rob Jenkins (Wayne), Lisa Cunningham (Sallyanne), Dirk Hunter (Harrison), Emma Randall (Molly), Steve Grieg (Agent), Noel Sheridan (Chip), Gaynor Wensley (Aggie), Eleanor Stillman (Ruth)
produkce: Michael Spierig, Peter Spierig
hudba: Cliff Bradley
keywords: meteorite, plague, zombie, living-dead, undead, flesh-eating, nordenfelt-gun, martial-arts, pregnancy, basement, alien, gun-fu, falling-from-height, virus, anti-hero, rain, fish, killer-fish, shot-in-half, cricket-game, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 8596

Recenzoval JohnnyD

Přidáno: 08. březen 2005

Zombies. Kto by ich nemal rád? Od kultového Braindeadu už nejaké tie roky uplynuli a Austrália sa asi rozhodla zopakovať úspech ich novozélandských susedov. Na túto neľahkú misiu sa rozhodli vydať bratia Spierigovci (Michael, Peter), ktorí zrežírovali a napísali pseudovtipnú „horrorovú komédiu“. Za mizerných 5 miliónov nakrútili paródiu na zombie horrory a sci-fi z 50. rokov.

Film som videl pred 20 minútami a musím sa priznať, že z deja si toho veľa nepamätám a to isté platí aj o menách postáv. Takže bolo to asi tak: Na Zem padajú meteority a tie zasahujú ľudí (k tomu sa ešte vyjadrím), tí sa automaticky menia na zombies. Naša hlavná hrdinka, volajme ju trebárs Naša Hlavná Hrdinka, má nejakú depku, kvôli akejsi miestnej súťaži. Na ceste narazia (ona a jej priateľ) na havarované autá, v ktorých sú mŕtvoly. Asi viete čo sa v tej scéne stane. A tak Naša Hlavná Hrdinka, teraz už bez priateľa, uteká do neďalekého domu. Tam stretne akéhosi drsného supervidláka, volajme ho teda Supervidlák. Ten vyzerá asi ako Harry Knowless, ak je vám toto meno známe. K nim sa ešte pridá aj mladý pár. Ten prišiel (pravdepodobne) o matku jedného z nich tak, že zombie jej vytrhol mozog a ona sa stala zombie (k tomu sa taktiež ešte vyjadrím). A aby bola partia kompletná, pridá sa k nim ešte dvojica policajtov. Supervidlák, drsný ako šmirgeľpapier, rozstrieľa pár zombíkov, a tak to ide ďalej...

Film The Undead, pravdepodobne chcel parodovať nechcene vtipné béčka (naznačuje to už font písma akým je napísaný názov filmu „Undead“), čo sa mu však nepodarilo. Stal sa tým, čo chcel parodovať. Nie nechcene vtipným béčkom, ale opakom cieľa filmu. Pokiaľ tieto béčka chcú byť serióznymi filmami a vykľuje sa z nich komédia, tak táto „komédia“ sa stáva serióznym, žiaľ aj nudným a hlavne nie strašidelným filmom. Tvorcovia si myslia, že v žánri, v ktorom sa nachádzajú, môžu všetko, veď je to horror a komédia. Načo nám dej? Načo nám dialógy? Načo nám aspoň zmysluplné vety z úst postáv? Hlavne, že je sranda, že?! Nie, žiaľ tu nie.

Autori tu vykrádajú radu oveľa (ale fakt oveľa) lepších filmov. Hlavne vycucávajú kultové Jacksonove splattery Bad Taste a Braindead. Jedna scéna, tá pri konci filmu v obchode, keď Naša Hlavná Hrdinka masakruje zombies, je nehorázna kópia kultovej scény so sekačkou na trávu. A nielen tá scéna sa v obmenenej podobe nachádza v tomto filme. Aby film nebol iba kópiou Braindeadu, tak autori do deja vsunuli zápletku s inváziou mimozemšťanov, čo ako ste vytušili berie z Bad Taste. S tým rozdielom, že v Bad Taste mali ufóni skvelú zámienku a tu? Neviem. Film som videl pred, ako tak pozerám na hodiny na počítači, pred pol hodinou a veru si to nepamätám. Ale zostaňme ešte pri Bad Taste, pre porovnanie, Bad Taste stál 100 000 dolárov a Undead 5 miliónov a hádajte, čo vyzerá amatérskejšie? Získavate bezvýznamný bod, je to Undead. To, že vo filme sú na počítači urobené špeciálne efekty, nemožno brať ako atribút profesionality. Takéto efekty si dokáže urobiť každý, kto sa o to trochu viac zaujíma. Ak by Jackson nakrúcal Bad Taste teraz, s rovnakým rozpočtom, tak by určite tiež mal počítačové špeciálne efekty, ale film musí mať aj ducha (nie takého, akého majú vianočné rodinné filmy, ale horrorového, ak viete, čo tým myslím), vtip, nápad a pod. Dovolím si povedať, že ak by bol Jackson mŕtvy, tak by sa obracal v hrobe, nielen preto, že film potupil jeho klasiky, ale aj preto, že film vychádza z jeho kontinentu, odkiaľ až tak veľa filmov k nám neprichádza, ale dúfam, že sa to nestane a Jackson sa rozhodne očistiť meno „Austrálie a okolia“. No a ak chcú autori naďalej kopírovať iné filmy, nech sa pozrú ako sa to robí, napríklad nech si pozrú Tarantinov film Kill Bill; treba si vybrať hudbu, alebo nejako naznačiť úctu k filmu a zložiť tak poctu a nie kopírovať a tváriť sa ako keby to bol ich nápad!

Vo filme hrá neustále (takmer vždy) hudba. Ak by to bola horrorová hudba, tak by to až tak nevadilo (i keď 100 minút počúvať nevýraznú monotónnu hudbu, ...), ale je to hudba akoby z nejakej televíznej rozprávky a aj hudba 254. dielu ľubovoľnej mexicko-kolumbíjskej telenovely má horrorovejšiu hudbu ako tento výtvor; pravdepodobne produkt prepracovanosti miestnych skladateľov a pomoci austrálskeho úradu práce. Dookola sa opakujúce noty, ktoré na pár sekúnd prestanú a potom opäť po krátkej chvíli začnú a to všetko v nonstop monotónnosti, bez akéhokoľvek výrazného (alebo aspoň všeobecne) motívu.

Herci. Opäť strácam slová. Zoberme si kultový Halloween, rozpočet 320 000 USD a aký skvelí herci. Dobre, poďme bližšie, ku komédii. Jackson najal svojich kamarátov a nakrútili Bad Taste, kde odohrali (vrátane samotného Jacksona) slušné výkony, lepšie ako tu. Tu sú podľa všetkého „profesionálni“ herci a buď hrajú z prehnaným afektom (napr. policajtka), alebo len recitujú repliky (Supervidlák). Režisér (v tomto prípade až dvaja) by mali svojich hercov usmerniť a povedať „Tak takto nie.“ a ak to nejde, tak ich poslať do ... trebárs domov a najať nových.

Na druhú stranu, máme tu scenár. Ten hercom neumožňuje tvorbu dialógov a niekedy ani viet. Nádherný príklad je policajt, ktorý je asi to najlepšie na filme (k tomu sa vyjadrím na konci). Film je prevažnú časť bez dialógov, s občasnými hláškami, ale asi po tretine filmu, sa všetci ocitnú v jednej miestnosti pod domom. Tam sa ukáže schopnosť písať dialógy. Najviac rečí má policajt, ktorý však, ako uvidíte na konci recenzie, toho koniec koncov veľa nepovie.

(Ne)zapomenuteľné scény (AKA: Scény, ktoré mali byť vtipné, alebo mali ťahať dej ďalej, The (working title) :D ):

Meteorit prerazí chlapíka, je z neho zombie - predstavte si, že na vás padne meteorit, dajme tomu, že zo zadu tak, že vyjde bruchom. Preboha, veď ten meteorit by človeka rozdrvil na márne kúsky, vedia vôbec tvorcovia akou rýchlosťou ide taký meteorit, ak padá z vesmíru na Zem?! Pravdaže vo filme meteorit urobí do človeka dieru vo veľkosti meteoritu a človek môže ďalej rozširovať nákazu.

V bunkri dostane jedna postava pôrodné bolesti (je totiž tehotná, ale to vám došlo :-)) - zápletka, vďaka ktorej sa postavy odhodlajú odísť z bunkra, teda odviesť ju do nemocnice. Zaujímavé je, že pôrodné bolesti po chvíli prestanú, keď postavy odídu z domu preč. Väčšinu filmu tak tehotná postava v pohode komunikuje a nič jej nie je. Pôrodné bolesti má iba vtedy, ak treba naznačiť časovú tieseň „hrdinov“.

Deštrukcia zombíkov - „hrdinovia“ ničia zombies zo zásady strelnými zbraňami. Čo nie je až tak nezvyčajné (napr. nový, na rozdiel od tohto filmu, skvelý Dawn of the Dead), čo je však čudné, je to, že zombies môžu ďalej „žiť“ aj bez hornej časti tela alebo s vytrhnutým mozgom, ale taká malá guľka ich zabije.

Lietajúce zombie ryby - ... nemám slov, to asi malo byť vtipné, ale treba to vedieť nakrútiť. Ak chcete vidieť lietajúce ryby a zabaviť sa, pozrite si skvelé béčko (ak chápete význam slovného spojenia „skvelé béčko“) od Jamesa Camerona Piranha II: Flying Killers. Tam to je sranda, hlavne bez špeciálnych efektov, iba tak, že herci mali v rukách rybu a tvárili sa, že ich žerie. „Originálne“.

Supervidlák strieľa zombies a popri tom mení zbrane, čím viac tým lepšie (o oboch činnostiach) - to malo byť asi cool ... žiaľ to bolo akurát tak trápne. Zahrať to s vážnym výrazom tváre, bez TU POTREBNÉHO afektu? ; starý dobrý Leslie Nielsen.

Konflikt Našej Hlavnej Hrdinky a tehotnej ženy - to asi aby sa nepovedalo, že sa nerozoberá psychika postáv; kvôli predstave, takto to asi vyzeralo:

TP (tehotná postava): Ja som mala byť miss!
NHH (Naša Hlavná Hrdinka): Ty to nepochopíš, bola som na dne.
TP: Podvádzala si, ja mala vyhrať!
NHH: Bola som na dne, ty to nepochopíš.

Jedna postava (už si nepamätám ktorá) rozreže zombíka tupým predmetom, pozdĺžne od hlavy až dole - dovolím si zdôrazniť, TUPÝM PREDMETOM...

Zombies - podľa všetkého dodatočne spomalení v PC; potvrdenie zámeru tvorcov urobiť z nás vďaka nudy Nemŕtvych.

Zombies 2 - zombies v tomto filme sú pomalí, ale „hrdinovia“ aj keď vidia, že zombies sú od nich o metre ďalej a ako rýchlo kráčajú, aj tak panikária; preto preferujem súčasných zombies, napr. Dawn of the Dead.

Zombies 3 - aj keď sú zombies pomalí, aj tak majú rýchle reflexy, ale o tom tu asi škoda hovoriť.

Záverečný verdikt - Ak máte radi horrorové komédie a dlho ste už žiadnu nevideli, tak vám film môžem iba odporučiť. Ale nie tento film! Pozrite si napríklad Braindead. Od tohto ruky preč. Ak ste si z recenzie film predstavili ako nechcene vtipnú zábavu, tak to nie je. Je to nudný a nevtipný film, a ak aj tak si film chcete pozrieť, tak do toho. Dúfam, že som vás recenziou dosť znechutil a potom môžete byť iba milo prekvapení. Ja som videl iba vcelku OK hodnotenie na IMDb a recenziu na jednom nemenovanom českom serveri, taktiež kladnú. No a tak som bol zákonite (riadne) sklamaný.

Top z filmu: Ako som spomínal, najlepší bol ten policajt, ktorý presne vystihoval vecnosť dialógov v scenári. Je to aj dôvod môjho, dovolím si povedať, preceneného hodnotenia. Ten poliš mal monológy v štýle: What a motherfucker, shit, fuck ... fuck, close the door, motherfucker, fucking shit ... fuck, shut up, fuck ... fuck, motherfucker, we will die, fuck, fuck ... motherfucker, shit, fuck, prick, fuck ... fuck.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.