Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 34 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
SabretoothMonstersNature Amok

USA
120 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Mutant
rok: 2002
režie: James D.R. Hickox
scénář: Scott Vandiver (concept), Tom Woosley (written by)
hrají: David Keith (Bob Thatcher), Vanessa Angel (Catherine Viciy), John Rhys-Davies (Anthony Bricklin), Jenna Gering (Casey Ballenger), Josh Holloway (Trent Parks), Lahmard J. Tate (Leon Tingel), Nicole Tubiola (Lola Rodriguez), Phillip Glasser (Jason), Steffanie Sampson (Kara Harmon (as Steffanie Thomas), Allie Moss (Amanda)
produkce: Phil Botana, Kirk Friedman (co-executive producer), Richard Houghton (co-executive producer), Sean O'Neal, Raimond Reynolds
hudba: Igor Khoroshev (as Igor)
keywords: tiger, sabertooth-tiger, animal-in-title, creature-feature, science-runs-amok, one-word-title, karate
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 6580

Recenzoval evilmind

Přidáno: 11. říjen 2002

Je s podivem, že když se vědci z toho či o onoho důvodu rozhodnou přivést k životu něco, co už dávno vymřelo, bývá to většinou dinosaur. Proč nikdo neoživí třeba blbouna nejapného, mamuta, obřího komára nebo tasmánského tygra? Anebo šavlozubého tygra...

Zákony proti klonování mají za cíl především zbrzdit ve výzkumu naivky, kteří jim věří, a tak není divu, že v USA si s nimi příliš hlavu nelámou. Těžko říct, proč si vědci vybrali k předvedení svých schopností zrovna šavlozubého tygra, ale je to prostě tak. Pokus se povedl, a teď je jen třeba ho dopravit kamsi, kde bude předeveden jako zářivý úspěch imperialistického hospodářství. Kde přesně to je, není nutné vědět, protože kamion s šelmou se tam stejně nikdy nedostane. Při řidičem zaviněné havárii se bedna se otevře, a šavlozubý tygr uteče, když předtím ještě předvede, že když chce, tak páře ocelovou karoserii jako by byla z alobalu. Tygra je třeba chytit živého, protože jinak budou ztracena léta výzkumu, konkurence předvede klonování dříve, a Gimli nezíská Nobelovu cenu ani se nestane prezidentem USA. Jak kruté. Po stopě šelmy se tedy vydají (velice logicky) dva přední vědci spolu s najatým zkušeným lovcem, kterého nakrmí historkou o uprchlém lvovi. V horách se ale pohybuje také skupina teenagerů (yeah!) na horské tůře, takže o zábavu na další hodinu bude mít tygr postaráno.

Angažování známějších nebo filmově zkušenějších herců nemusí být vždy přínosem. V případě Sabretooth to oba představitelé vědců (Vanessa Angel a John „Gimli” Rhys-Davies) kazí úplně všem naprosto neuvěřitelným způsobem. Uznávám, jejich scénářová historka o klonování je poněkud chatrná, ale to určitě není důvod k ochotnickým gestům a zběsilému přehrávání. Gimli naštěstí umře docela brzo (ta ohlodaná trpasličí noha na jednom z obrázků níže je jeho), ale Vanessa bohužel vydrží skoro až do konce, a i když se to zdá neuvěřitelné, pořád se zhoršuje. Její výstupy v posledních deseti minutách filmu patří k tomu nejubožejšímu, co asi dokáže herečka předvést - a nemohu přesně soudit jestli má na víc, protože žádný z jejích filmů jsem zřejmě neviděl, a v Pobřežní hlídce si na její postavu nezvpomínám... :-) Naopak David Keith v roli lovce (to je ten co je tak podobnej Patrikovi Swayzemu - U-571, Brubaker, Behind Enemy Lines) vypadá velmi předsvědčivě a drsně. Nejlepší jsou ovšem překvapivě všichni teenageři, výjimečně nevyhlížející a nechovající se přespříliš trapně, přestože jsou poskládaní z herců různých TV seriálů, kde doposud většinou hráli role jako plavčík, modelka, „good looking boy” apod. Inu, každý nějak začíná - vřískající oběti jsou dalším postupným schůdkem k milionovým hlavním rolím.

Z mnoha způsobů, jak chlupaté tělo šavlozubce do filmu dostat, si tvůrci filmu bohužel vybrali ten nejmodernější - digitální animaci. Žádné skutečné šelmy, žádné vycpané loutky. Upřímně řečeno moje představa o tom, jak takový správný šavlozubý tygr má vypadat, je ovlivněna především kresbami pana Buriana. Způsob pohybu šelmy bych si pak představil na základě pozorování jiných kočkovitých šelem. Jenže Buriana asi v USA neznají, a na přírodopisné filmy koukají jen v rámci BayWatch. Vzniklá potvora, kterou ostatně můžete sami vidět na mnoha obrázcích níže, tak vypadá spíš jako něco mezi medvědem a hyenou. A pohybuje se přesně tak, jak vypadá - uměle. Především při skocích z kamene na kámen to vypadá hodně směšně. Zdaleka se ale nenasmějete tolik, jako při scénách, předepisující nebohé umělotině současný pobyt v záběru s některým z herců. Jelikož herci při natáčení neměli proti čemu hrát, často koukají kousek vedle, nebo se pohybují šejdrem apod. Zvláště je to vidět na konci, kdy šavlozub porazí lovce na zem.

Přes všechny výhrady jsem se u filmu docela bavil, i když na některých místech asi z jiného důvodu, než autoři zamýšleli. Ale i jako horror chvílemi Sabretooth celkem funguje, zejména ve druhé třetině filmu - předtím, než se šavlozubec odhalí. Dokonce je tu několik skoro úspěšných, ale přitom ne plánovitě umělých lekaček.

Nejlepší scéna: Zabití dvou nešťastníků v chatě. Venku umírá žena, křičí, muž vyjde na zápraží, a když mu dojde, že proti tomu co vidí asi moc nezmůže, prchá do domu, a s úlevou za sebou zabouchne dveře. Co se stane potom vám neprozradím, ale je to hodně dynamický záběr... :-)Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.