Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 34 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
Nightmare on Elm StreetSérie: FreddySlasher

USA
91 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Noční můra v Elm Street
rok: 1984
režie: Wes Craven
scénář: Wes Craven (written by)
hrají: John Saxon (Lt. Thompson), Ronee Blakley (Marge Thompson), Heather Langenkamp (Nancy Thompson), Amanda Wyss (Tina Gray), Jsu Garcia (Rod Lane (as Nick Corri), Johnny Depp (Glen Lantz), Charles Fleischer (Dr. King), Joseph Whipp (Sgt. Parker), Robert Englund (Fred Krueger), Lin Shaye (Teacher)
produkce: John Burrows, Stanley Dudelson, Sara Risher, Robert Shaye, Joseph Wolf
hudba: Charles Bernstein
keywords: dream, nightmare, freddy-krueger, psychopath, victim, death, slasher, serial-killer, burned-alive, terror, characters-killed-one-by-one, female-nudity, broken-back, nightmare-that-comes-alive, blood-spatter, high-school, slasher-flick, famous-line, pillow, cult-favorite, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 16608

Recenzoval JohnnyD

Přidáno: 08. březen 2005

Kto by nepoznal fešáka Freddyho a Nočnú moru z Elm Street? Asi každý ho pozná, tak prečo píšem recenziu na tento „každým videný“ film? Z jednoduchého dôvodu: Je to totiž klasika, ku ktorej by tu nemala chýbať recenzia (aspoň zo slušnosti a úcty k tomuto kultu). Nuž poďme si zrekapitulovať dej:

Fred Krueger zabil vo svojej kotolni 20 detí. Polícia ho chytila, ale kvôli všemohúcej byrokracii a zodpovednosti zodpovedajúcich za prípad sa zase dostal na slobodu. To sa znepáčilo partii ľudí (rodičov?) z okolia, ktorí sa rozhodli Freda upáliť v jeho obľúbenej kotolni. Fred zomrel a teraz je z neho Freddy. Dôsledkom toho požiaru dostal sympatický vzhľad, obliekol sa do červeno – zeleného pruhovaného svetra, nasadil si klobúk a navliekol si slávnu rukavicu á la Nožnicovoruký Edward. Z novými imageom sa vybral do ríše snov a aby nevyšiel z praxe, pomocou nočných môr sa rozhodol vraždiť ľudí v jeho rodnom Springwoode, v Elm Street. Hlavnou postavou príbehu (okrem už spomínaného Freddyho Kruegera) je Nancy (Heather Langenkamp). Ona a jej priatelia, Glen (Johnny Depp), Tina a Rod, majú nočné mory o našom „fešákovi“. Zbytok už poznáte a ak ste film nevideli, tak je lepšie zvyšok nehovoriť.

Tvorca Freddyho Kruegera a celej Nočnej mory je veterán Wes Craven (séria Scream, Vampire in Brooklyn). Ten na nápad prišiel v jednej reštaurácii v roku 1978, keď čítal článok o tom ako niektorí ľudia zomreli v spánku na následok nočných môr. Craven napísal scenár, dal ho produkčnej spoločnosti a pretlačil sa aj ako režisér. Craven vybral neznámych hercov a filmom tým pádom objavil Johnnyho Deppa a preslávil Roberta Englunda (Čo vám napadne ak sa povie Robert Englund? Freddy Krueger, ako inak!). Práve ten druhý menovaný bol pôvodne až druhá voľba, pôvodne chcel Craven obsadiť kaskadéra. No chvalabohu sa rozhodol inak. Keď už bol predstaviteľ Freddyho vybraný, nastal ďalší problém. Tým problémom bola Freddyho popálená tvár. Craven, ako do tej chvíle vždy, situáciu zvládol. Na pomoc mu prišiel maskér Kevin Yeagher, ktorý má okrem Freddyho na svedomí aj good guya Chuckyho z hororovej série Child’s Play.

Zo scén treba spomenúť Glenovu smrť, v ktorej bolo použitých 500 galónov umelej krvi a scénu v kúpeľni, ktorá nebola v pôvodnej verzii scenára. Na tú prišiel Jim Doyle (špeciálne efekty). Scéna bola nakrútená tak, že okolo bazéna postavili obrovskú vaňu a sám Doyle bol pod vodou a „hral“ Freddyho rukavicu. Jednu zo scén nakrútil režisér Friday the 13th Sean Cunningham, lebo na Wesa Cravena bol vyvíjaný časový nátlak.

Film zarobil 25,5 milióna dolárov v USA, pričom celá séria zarobila 216 miliónov dolárov (najúspešnejší diel je Nightmare on Elm Street 4: Dream Master, ktorý v USA zarobil 49,4 miliónov dolárov). Prvý film by bol určite zarobil viac, keby nebol vo Fínsku zakázaný (Čo majú tí Fíni proti horrorom? Najprv Friday the 13th, potom Nightmare on Elm Street.) a v Nemecku silne cenzurovaný. Trh však Freddyho pochoval. Vzniklo 5 dejovo nasledujúcich pokračovaní a jeden seriál. V roku 1991 sa nakrútil posledný film Freddy’s Dead (ak si to zoberieme za 7 rokov 6 filmov!!!). Až v roku 1994 sériu opäť (aspoň na chvíľu) oživil jej stvoriteľ Wes Craven originálnym filmom New Nightmare. Ľudia už mali Freddyho dosť a tak na dlhú dobu upadol do zabudnutia. To, že Freddy ľuďom chýbal, potvrdil úspech crossoveru Freddy vs. Jason.

Film ťaží prevažne z originálnych vrážd a fantázie tvorcov. To, že Freddy je nesmrteľný a že v snoch môže robiť čo sa mu zachce, dodalo tvorcom veľkú dávku slobody. To je jednoznačne najväčší plus filmu (a vlastne aj celej série). Ako mínus tohto filmu mi pripadal fakt, že Freddy tu pôsobí iba ako akýsi prízrak, ktorý sa objaví, vystraší a odíde a všetko pokračuje s našimi mladými hercami. Scenár nenechal Freddyho poriadne prehovoriť a tak sa Freddyho sarkazmus ešte nemohol prejaviť.

Craven zvládol réžiu na 100% a nemám mu čo vytknúť. Využil na svoju dobu bravúrne špeciálne efekty a atmosféru vybudoval geniálne, od počiatočných žartov o nočných morách až po záverečný pocit beznádeje proti Freddymu. Vytvoril tenkú hranicu medzi skutočným svetom a svetom snov – Freddyho nočných môr (kam sa hrabe Matrix).

O filme koluje správa, že ide o „nekrvavý horror“. Je to pravda alebo nie? Už to, že film bol zakázaný vo Fínsku a zostrihaný v Nemecku naznačuje, že úplne tomu tak nie je. Pravdaže, nie je to žiadny Braindead, ale ja Nightmare on Elm Street považujem za obyčajný, čo sa týka krvi, horror priemerný. Pre mňa sú „nekrvavé horrory“ napríklad Blair Witch Project či Halloween, kde nie je nič.

Top z filmu: Mne sa najviac páčila jedna veľmi krátka scéna. V tej scéne zazvoní telefón a keď ho hlavná postava zdvihne, v slúchadle sa ozve iba zvuk škrípania Freddyho nožov. Scéna má aj pokračovanie, neskôr sa slúchadlo premení na Freddyho jazyk.

PS: Film na mňa zapôsobil na 9/10 (bod dole za utlmeného Freddyho). Ale za tú kultovosť a za to, ako tento film ovplyvnil súčasný horror, som sa rozhodol pridať ešte jeden bod, takže je to 10/10.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.