Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 33 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
Brotherhood of the WolfMainstream

Francie
142 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Bratrstvo vlků
rok: 2001
režie: Christophe Gans
scénář: Stéphane Cabel (adaptation) &), Christophe Gans (adaptation)
hrají: Samuel Le Bihan (Grégoire de Fronsac), Vincent Cassel (Jean-François de Morangias), Émilie Dequenne (Marianne de Morangias), Monica Bellucci (Sylvia), Jérémie Renier (Thomas d'Apcher), Mark Dacascos (Mani), Jean Yanne (Le Comte de Morangias), Jean-François Stévenin (Henri Sardis), Jacques Perrin (Thomas d'Apcher (old), Edith Scob (Geneviève de Morangias)
produkce: Emmanuel Gateau (consulting producer), Richard Grandpierre, Samuel Hadida
hudba: Joseph LoDuca
keywords: beast, conspiracy, native-american, mysterious-beast, supernatural, wolf, 18th-century, tragedy, severed-hand, female-nudity, playing-cards, impalement, artistic-imagery, brig, one-armed-man, hansom-cab, mask, taxidermy, beautiful-woman, pulpit, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 9195

Recenzoval Kordus

Přidáno: 02. březen 2005

V roce 1764 se v kraji Gévaudanu (čti Živodanu) poblíž vrchoviny Margeride poprvé zjevila bestie a napadla selku pasoucí krávy. Ta vyvázla se zdravou kůží, neboť jí obklopila její zvířata. Ale další lidé, kteří měli tu čest setkat se s bestií, už takové štěstí neměli. Za tři roky jí bylo připsáno 100 mrtvých a 30 zraněných obětí. Král Ludvík XV. se ji sice snažil ulovit, dokonce vyslal !!! 20 000 lovců !!!, ale ti akorát zdecimovali místní zvěř a bestijka stále utíkala. Až roku 1767 ji zdolal jistý Jean Chastel na hoře Mouchet. Mrtvola byla nabalzamována a Chastel jí ukazoval po celé Francii. I král se chtěl pokochat pohledem na zvláštní šelmu, ale než se Jean s trofejí dostal na dvůr, ukázalo se, že práce balzamovačů byla špatně odvedená a z cenného úlovku se stala jen páchnoucí mršina. Francií vládly různé teorie o původu bestie, která byla dle popisu velká jak kráva (doslovně). Jediná věc, co byla jasná : nebyl to vlk. Padali i domněnky, že je to démon a dokonce že ji někdo ovládal ke svým ďábelským účelům.

Tak a teď k filmu. Protože jestli jste si mysleli, že jsem popisoval film, mýlili jste se. To byla pravda, vše z toho se prý skutečně stalo...

Filmová bestie má osud trochu jiný. Přeci jen, popisovat, jak hrdiný vesničan k bestii přišel není příliš výdělečná činnost a hlavně - koho by to zajímalo, co? A tak v roce 1764 přijíždí do Gévaudanu rytíř Grégoire de Fronsac (Samuel Le Bihan) se svým přítelem Manim (Mark Dacascos), americkým indiánem z kmene Mohawků, jehož vesnice podlehla choutkám dobyvatelů. Ubytuje je markýz Thomas d'Apcher (Jéremie Rénier) a začne je seznamovat s místními poměry. Dalšími důležitými postavami v tomto dílku jsou Marianna de Morangias (Emilie Dequene), dívka s hlubokýma očima a ještě hlubším dekoltem (a že se nemá za co stydět), do které se náš hrdiný rytíř zamiluje a které dokonce ukazuje své malé chlupaté zvířátko (tedy přesněji chlupatého pstruha z chladných amerických vod) a s níž rajtuje na koni. Její bratr, Comie de Morangias, který své vášni, lovu, zaplatil dosti vysokou cenu - přišel o ruku v Africe. Kněz Sardis, hodný, laskavý, ale až moc zvědavý (dokonce i na kněze) a Sylvia, zvláštní prostitutka, která není prostitutkou. A samozřejmě bestie.

Režisér Christophe Gans uchopil národní pověst pevně do rukou a vyždímal z ní 137 minut hodně kvalitní podívané. Bratrstvo bylo jeho čtvrtým celovečerním filmem a dá se říct, že se s jeho režií popral slušně. Už svým prvním snímkem zavítal do horrorových vod (pro mne neznámý Silver Slime, který natočil v roce 1981, to mu bylo 21 let), druhým taktéž (o třináct let později se podělil s Brianem Yuznou (serie Re-Animator) a Shusuke Kaneko (serie Gamera, pripravovana Azumi 2) o režii Lovercraftovské adaptace Necronomicon) a ve svém třetím filmu pro změnu poznal Marka Dacascose (comicsová adaptace Crying Freeman).

Kdybych mohl, dal bych filmu oscara za kameru, protože mě doslova uchvátila (naposledy jsem takovou kameru viděl v Mikrokosmu). Nádherné obrazy krajiny střídají nádherné obrazy jiné krajiny a nakonec (aby se neřeklo, že jsem nějakej krajinofil) kamera zabírá úžasnou, ale prostě úžasnou scenérii. Uf. Zpomalené záběry dívky, běžící sněhovou průtrží střídají zrychlené záběry bestie a ... a vůbec je to nádherná podívaná.

Hudby se chopil Joseph LoDuca, který bude horrorovým fanům známý hlavně díky své spolupráci se Samem Raimim (série Evil Dead), televizním Herkulesovi a nově se můžeme těšit na jeho soundtrack k Boogeymanovi (podle prvotních ohlasů se film moc nepovedl, snad alespon OST bude lepší). Hudba ve filmu příjemně podkresluje atmosféru, ale i když jsem snímek viděl třikrát, pokaždé jsem se zaměřil spíše na vizuální stránku a audiální mi zůstávala skrytá. Naštěstí při samostatném poslechu mohu říct – stojí to za to. Některé tracky ale trochu připomínají hudbu z PC hry Diablo, ať už atmosférou nebo nástroji...

Bohužel, ani tento film se nevyhnul určitým chybkám. Ty dvě největší, které jsem postřehl, předkládám o řádek níže.
První a rozhodně největší chyba je konečná scéna, kdy hlavní padouch bojuje kostěným mečem, který se každou chvíli rozdělí na části připoutané řetězem a zase spojí do celistvé čepele. Hrůza, trapas, děs. To už mohl rovnou používat jojo.
Další kiks byl první celistvější záběr bestie. Abych řekl pravdu, připadala mi jako podivná kombinace mezi medvědem a prasetem (film jsem viděl dvakrát a pokaždý to bylo stejně hrozný)... A představte si scénu, kde krev teče proudem a teď člověka, který na to kouká a svíjí se smíchy... Něco na tom nehraje, nemyslíte?Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.