Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 32 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
GothikaGhostsSupernatural

USA
98 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Gothika
rok: 2003
režie: Mathieu Kassovitz
scénář: Sebastian Gutierrez (written by)
hrají: Halle Berry (Miranda Grey), Robert Downey Jr. (Pete Graham), Charles S. Dutton (Dr. Douglas Grey), John Carroll Lynch (Sheriff Ryan), Bernard Hill (Phil Parsons), Penélope Cruz (Chloe Sava), Dorian Harewood (Teddy Howard), Bronwen Mantel (Irene), Kathleen Mackey (Rachel Parsons), Matthew G. Taylor (Turlington)
produkce: Don Carmody, Robert Zemeckis, Gary Ungar, Joel Silver, Steve Richards
hudba: John Ottman
keywords: murder, ghost, psychiatrist, secret-room, prison-escape, syringe, death-threat, serial-killer, intimidation, psychological-thriller, swimming, criminally-insane, self-mutilation, trapdoor, flashback, brake-failure, marriage, cell-block, sheriff, mental-institution, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 7522

Recenzoval Ivan Kučera

Přidáno: 05. březen 2005

Schopnosť regresie je potrebná na prežitie.

Pred pár rokmi si Joel Silver-Robert Zemeckis pre radosť na pieskovisku postavili hororovú firmičku Dark Castle, aby pre nich nenároční režiséri za nenáročný peniaz nakrúcali nenáročné horory, často vedome a nehanebne oscilujúce medzi A-B úrovňou, z ktorej majú dotyční páni, ktorí inak nakrúcajú a produkujú filmy s rozpočtami desiatky miliónov dolárov, radosť. Čo sme tu už mali? 13 DUCHOV, DOM NA HAUNTED HILL, LOĎ DUCHOV a teraz GOTHIKU, ktorá sa volá GOTHIKA preto, že to znie dobre a že budova psychiatrie pripomína tento štýl.

Nápad je zaujímavý, čo o to. Krásna a vzhľadom k svojej práci realisticky založená psychiatrička Miranda Greyová (Berryová) je šťastne vydatá a dobre zarába. Všetko sa ale zmení vo chvíli, keď sa stane účastníkom čudnej autohavárie a keď sa na druhý deň prebudí, od kolegu (Downey), ktorý ju platonicky miluje, zistí, že je už niekoľko dní zavretá na pozorovacom oddelení vo "svojej" psychiatrii a že brutálne zavraždila manžela (Dutton), ktorého všetci mali radi a ktorý pracoval tiež na tomto mieste. Je Miranda nebezpečná amnezička? Niekto to na ňu narafičil? Je všetko okolo nej reálne, alebo je v hre aj duch, prípadne duchovia?

Kassovitza som vďaka jeho drsným PURPUROVÝM RIEKAM pokladal nie len ja za zázračného mladého režiséra, ale teraz je jasné, že v Hollywoode narazil na ďaleko pevnejšiu stenu a mocní producenti ho alebo dostatočne neuvoľnili z reťazí, alebo o to sám nemal záujem a bral to len ako možnosť oddýchnuť si od rodinných problémov... alebo nemá talent a jeho francúzsky debut bol dielom náhody a šťastia. Nepochopil som, prečo dotyčný kúsok niektorí recenzenti zrovnávajú s výborným KRUHOM, veľmi slušným POD POVRCHOM, o Shyamalanových kúskoch nehovoriac. Vizualita je samoúčelná jak šľak a neviem, pre akú vekovú cieľovú hranicu je film vlastne určený, lebo v sprchách inak nehanblivá Berryová (Oscar za PLES PRÍŠER) ukáže len holý chrbát, zato občas uvidíme oku nelahodný pohľad na otvárajúce sa" jazvy, prípadne posteľ s putami a zakrvácanou bielou plachtou. Ani postavy nie sú prepracované. O tom, že je Berryová dobrá herečka si potichu už niekoľko rokov myslím svoje, Penélope Cruzová sa mi páčila možno ešte tak v holom náručí kpt. Corelliho, Bernard Hill si len vybral prestávku po PÁNOVI PRSTEŇOV, Downey Junior šušle ako nadrogovaný, Charles S. Dutton (VOTRELEC 3) sa mihne tak na tri a pol minúty a príšerný je John Carroll Lynch ako šerif Ryan.

Scenár nemá hlavu ani nohu a pochybujem, že budete mať chuť detailne sa sústrediť, aby ste udržali krok so šokujúcimi odhaleniami, ktoré sú alebo postavené úplne na hlavu alebo mám IQ húpacieho koňa. Ako hororový fanúšik som sa miestami cítil byť dokonca až urazený - a to pozor, nie som náročný divák, napr. spomenutá Loď duchov sa mi páčila na obstojné tri hviezdičky. Toto tu je ale čertovsky dlhá hodina a pol, pričom atraktívne prostredie blázinca je využité len na pár %. Zločin voči divákovmu dobrému vkusu vyzerá inak, Gothika je skrátka "len" nudná kvázi duchárčina. Dosť bezradná.

Podobne ako LOĎ DUCHOV, aj tento nenáročný "horor" je na DVD predstavený na slušnej úrovni. Anglické menu, film české titulky + dabing. Bohatá zásoba trailerov (na HELLBOYA a SPIDEYHO 2 sa dá pozerať večne), klip "Behind Blue Eyes", neotitulkovaní Pacienti a pod hlavičkou Featurettes množstvo rozhovorov, vrátane dokumentu, ako Fred Durst točil klip od Limp Bizkit.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.