Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 154 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
NightbreedClive BarkerFantasy

USA
102 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Plod noci
rok: 1990
režie: Clive Barker
scénář: Clive Barker (screenplay)
hrají: Craig Sheffer (Aaron Boone / Cabal), Anne Bobby (Lori Desinger), David Cronenberg (Dr. Philip K. Decker), Charles Haid (Captain Eigerman), Hugh Quarshie (Detective Joyce), Hugh Ross (Narcisse), Doug Bradley (Dirk Lylesberg), Catherine Chevalier (Rachel), Malcolm Smith (Ashberry), Bob Sessions (Pettine)
produkce: David Barron, Gabriella Martinelli, James G. Robinson, Joe Roth
hudba: Danny Elfman
keywords: redneck, vigilante, mutant, serial-killer, stabbed-to-death, police-officer-killed, severed-head, self-mutilation, monster, murder-of-family, gothic, hatred, adaptation-directed-by-original-author, disfigurement, framed-for-murder, switchblade, impalement, cemetery, child-murder, slaughter, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 8838

Recenzoval JohnnyD

Přidáno: 24. srpen 2004

Horror Nightbreed, ktorý u nás vyšiel ako Nočný plod (alebo Plod noci, presne to neviem), som najprv nechcel vidieť, lebo námet má nádych do béčka. No nakoniec som sa rozhodol film pozrieť a to kvôli zvučným menám, ktoré sa na filme podieľali. Tu máte recenziu k tomuto filmu:

Aaron Boone (Craig Sheffer) má nočné mory o monštrách, ktoré údajne žijú v tajomnom meste Midian. Zverí sa o tom svojmu psychiatrovi (David Cronenberg). Ten si myslí, že práve Aaron má na svedomí vraždy, ktoré sa v meste stali. Zavrie ho do liečebne, ale on tam nájde ďalšieho človeka, ktorý pozná tajomstvo Midianu. Kým si jeho nový kamarát vlastnoručne oskalpuje hlavu, tak Aaron utečie a nájde Midian, tam ho uhryzne jedno monštrum, a tak sa Aaron premení na jedného z nich. Začlení sa do ich skupiny, ale jeho priateľka a psychiater ho chcú nájsť. K tomu všetkému sa objaví aj vrah, ktorý sa snaží vyvraždiť všetky monštrá.

Keď som prvý krát videl dej filmu, predstavil som si riadne béčkovú záležitosť. Všetko sa krúti okolo monštier, sú tam tajomné vraždy, ukryté bájne mesto, sny a pod. Mne to pripadalo ako fakt nevydarený film, ktoré z času na čas máme možnosť vidieť aj v našich televíziách. O pár dní neskôr som si všimol, že film zrežíroval režisér (ale hlavne spisovateľ a autor mnohých horrorových kníh; jeden z najhlavnejších horrorových spisovateľov posledných dvoch desaťročí), Clive Barker (Hellraiser), hrá tam David Cronenberg a že hudbu zložil môj obľúbený skladateľ, Danny Elfman. Nakoniec som sa rozhodol, že si tento film pozriem. To, čo som pociťoval po skončení filmu, bolo niečo medzi tým, čo som čakal pred zistením mien tvorcov a po tom.

No ale poďme pekne poporiadku. Film nie je béčková zábavka, akú som čakal, preto mi pripadá zvláštne, že autor do filmu dal aj niekoľko vtipov, ktoré sú tu na príťaž. Kým pri nejakom inom filme by to bolo O.K., tu to pôsobí ako rušivý moment. To hlavne preto, lebo to si autor môže dovoliť, len ak je námet polovážny a odľahčený (napríklad Scream), avšak tu je dej úplne vážny a takéto „výstrelky“ film ničia (no všimnite si napríklad ten plagát). Čo sa týka samotného scenára, ten je našťastie seriózny (až na tie spomínané vtipy) a vcelku vydarený (po dejovej stránke). Zvláštne na filme je, že asi žiadna postava nie je čisto dobrá a ani čisto zlá (asi až na Aaronovu priateľku, tá vyznieva kladne). Tento fakt je však vo filmoch veľké riziko: ak sa Vám film páči, tak to pochvaľujete, vnímate to ako veľké plus filmu, to čo v iných filmoch nie je (a je to koniec koncov pravda); ale ak Vás film nezaujal, tak Vám to bude najskôr prekážať a rušiť pri pozeraní (podľa hodnotenia môžete usúdiť, že ja som kdesi v strede medzi týmito dvoma pólmi). Čo sa však v scenári určite nepodarilo, je záverečný súboj v Midiane - je neskutočne zdĺhavý a po čase monotónny a nudný, ale aj tak si myslím, že z pôvodného miš-maš-námetu (to je iba môj názor) scenár vyťažil dosť.

Réžie sa ujal autor knižnej predlohy (ktorá sa pre zmenu nevolá Nightbreed, ale Cabal) Clive Barker. Ten stavil na pomalú réžiu, kde z času na čas šokuje nejakou tou odseknutou hlavou na pulte alebo oskalpovaním. Kde je problém? Ja som vo filme nezbadal žiadnu atmosféru, ktorá by mala vyvolávať strach, a tak mi tie Barkerove „brutálne úlety“ prídu ako trápne šokovanie a lacné ľakačky, s cieľom vystrašiť, keď sa už nijak nedá. Pri réžii treba spomenúť vizuálnu stránku filmu. Toto sa Barkerovi podarilo, masky (monštier i vraha) sú skvelé a s mestom Midian je to podobné, takisto aj gore efekty sú fajn.

Herci vo filme hrajú obstojné výkony, to znamená, že som nepostrehol, niekoho zaostávať, ale ani som si nevšimol, že by niekto bol nadpriemerný. Zahrali si tu Craig Sheffer, režisér David Cronenberg i Doug Bradley (Pinhead z Hellraisera). Po hercoch si určite všimnete hudbu, žiaľ u mňa to neplatí. Hudbu zložil môj obľúbený Danny Elfman, a to som si počas filmu ani neuvedomil. Bežne pri Elfmanovej hudbe „vstávam z kresla“ (spomínam si ako som sa skvelo zabavil = vystrašil pri jeho výbornej hudbe k Sleepy Hollow), ale tu som si hudbu všimol až pri záverečných titulkoch. Možno to je zlé, ale možno to je aj dobré (mohlo sa stať, že dej ma tak vtiahol do príbehu, že som hudbu nevnímal).

Na záver by som povedal asi to, že film ma nenudil, no a to je asi hlavné. Na druhej strane film mi nepripadal ako niečo extra, ale iba ako tuctový horror. Niekedy si ho určite ešte pozriem, či som nezmenil názor, nateraz však je film pre mňa iba obyčajný horror, ktorý mal potenciál byť lepší (ale aj byť horší). Ak ste fanúšik Barkera, alebo „mierne zvláštnych filmov“, tak si film pozrite, dovolím si povedať, že sa Vám bude veľmi páčiť, ale ak nie ste ani jedno a také filmy nemusíte, bude to pre Vás iba obyčajný horror, alebo v horšom prípade fakt „horror“ :-). Top z filmu: Ako si tak v hlave „pozerám“ film znovu, tak žiadna nezabudnuteľná a zároveň skvelá scéna mi nenapadá, to sa mi však stáva aj pri lepších filmoch. Čo mi v pamäti utkvelo? Tak určite sú to, ako som už spomínal, masky. Boli fakt super, každá jedna, s fantáziou vymyslené a s citom urobené. To sa netýka len masiek monštier, ale aj vrahovej masky.

PS: Malá úvaha na koniec. Nemala byť scéna vo finálnej bitke v Midiane, tá s „dikobrazom“, odkaz na Hellraisera? Ten poliš vyzeral ako Pinhead.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.