Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 28 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
PredatorScience FictionSurvival Horror

USA
107 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Predátor
rok: 1987
režie: John McTiernan
scénář: Jim Thomas (written by) &), John Thomas (written by)
hrají: Arnold Schwarzenegger (Dutch), Carl Weathers (Dillon), Elpidia Carrillo (Anna), Bill Duke (Mac), Jesse Ventura (Blain), Sonny Landham (Billy), Richard Chaves (Poncho), R.G. Armstrong (General Phillips), Shane Black (Hawkins), Kevin Peter Hall (The Predator / Helicopter Pilot)
produkce: John Davis, Lawrence Gordon, Beau Marks, Laurence Pereira, Joel Silver
hudba: Alan Silvestri
keywords: jungle, cia, alien, predator, helicopter, hunt, hunting, green-beret, hunter, guerrillas, skull, terror, central-america, skinned-alive, warrior, fictional-country, person-on-fire, human-prey, chewing-tobacco, scorpion, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 12957

Recenzoval Ivan Kučera

Přidáno: 27. listopad 2004

Aj keď bolo štúdio Fox obviňované, že predátormi vykráda (vlastných) votrelcov, čas ukázal, že vizionárskemu štúdiu išlo o stvorenie spriaznených vesmírnych ság, ktoré by sa raz mohli pretnúť. Pre mnohých divákov k tomu bohužiaľ došlo v réžii Paula W. S. Andersona, ale keď na nič iné, bol tento film dobrý apsoň na to, aby sme sa naučili nové slovíčko crossover.

Major Alan "Dutch" Schaefer velí šesť člennej čate, ktorá nemá problém v kolumbijskej džungli za slabú štvrť hodinku vypáliť do tla dedinu po zuby ozbrojených povstalcov, ale špecializuje sa skôr na záchranné misie a len čo sa dá, Schaefer uprednostňuje pred vojenskou akciou záchrannú misiu. Generál Phillips (70 ročný R. G. Armstrong - ZOSTAŇ HLADNÝ, KUKURIČNÉ DETI) ho poverí rozkazom zostúpiť do zeleného pekla a zachrániť posádku zhavarovanej helikoptéry.

V základnom tábore sa k nemu pripojí starý známy, major George Dillon, momentálne expert v CIA na "brúsenie tužiek". Dutchovi sa jeho prítomnosť nepáči, cíti "politické úmysly", čo je vec, v ktorú nemá radový vojak dôveru, najmä ak to ňou smrdí v akcii avizovanej ako humánna a neškodná. Navyše rozkaz znie, že akonáhle budú stroskotanci zachránení, Dillon prevezme velenie.

Dutch, jeho tichý zástupca Poncho (Floridčan Richard Chaves - Weirov SVEDOK), starí kamaráti zocelení dlhoročným bojom bok po boku seržant "Mac" Elliot, fúzatý kovboj Blain a ich rotačný guľomet bezbolestná, tajomný Indián Billy Sole, ukecaný spojár a sprostým zmyslom pre humor trpiaci okuliarnatý Hawkins + Dillon, zostupujú do džungle, s tým, že ak nebudú v správny čas na správnom mieste, helikoptéra odletí a už sa nevráti.

Po zoskoku je chlapom, ktorí už čo-to zažili, jasné, že niečo nie je v poriadku. Helikoptéra bola zostrelená zbraňou, akú polonahí domorodci nemajú k dispozícii ani na Ježiška, niekoľkých pasažierov útočník priamo na mieste zaživa stiahol z kože a srandovne zavesil dole hlavou, zvyšok niekto niekam odvliekol. V korunách stromov niečo je. Billy cíti, že ich to sleduje už od zoskoku. Dutch si musí zachovať chladnú hlavu a dáva rozkaz stopovať zvyšok osadenstva helikoptéry, v duchu rozmýšľajúc, prečo bolo miesto havárie posiate stovkami prázdnych nábojníc, ako keby sa posádka zbláznila a chcela zastreliť džungľu...

Hoci to vyzeralo, že John McTiernan bude hercom, veď po divadelných doskách behal už ako capart, napokon sa dal na réžiu. Do filmového remesla sa poctivo zaúčal celé roky točením reklám a celovečerne debutoval až v polovici 80. rokov ako 34-ročný svojim prvým a dodnes (2004) jediným autorským filmom, hororom NOMÁDI (AKA: KOČOVNÍCI SMRTI). Lenže zdalo sa, že keď sa dal na réžiu, rozhodol sa zle - NOMÁDOV s Leslie-Anne Dowdovou a Pierceom Brosnanom nikto nevidel a PREDÁTOR, toho času ešte s pracovným názvom Hunter, natáčaný v horúcom a vlhkom Mexiku, vyzeral ako katatsrofa, napriek tomu, že mal v hlavnej úlohe hviezdu hviezd, Arnolda Schwarzeneggera.

Ten sa oprel do scenáristov, bratov Thomasovcov (odvtedy napr. BOEING 747 V OHROZENÍ, ČERVENÁ PLANÉTA) a presvedčil ich, že je dobrý nápad, aby proti mimozemskému agresorovi, útočiacemu zákerne z korún vysokých stromov, nestál sám ako nejaký superman ale aby bol "len" veliteľom čaty. V závere síce proti nemu napokon tak či tak stojí sám, v tak povediac pračlovečom súboji na päste ako z Doby kamennej, nič-menej dovtedy ukazuje, že mu robí dobre byť tímovým hráčom.

Schwarzenegger (1947 v Rakúsku), šesť a pol stopy vysoký syn nacionalisticky založeného policajta, išiel do PREDÁTORA už ako hviezda. Bol kulturistom oceneným mnohými titulmi Mr. Olympia a Mr. World, písal knižky o zdravom životnom štýle, konečne dostal americké občianstvo, bol rok ženatý s krásnou a inteligentnou neterou JFK Mariou Shriverovou a po počiatočných kurióznych neúspechoch (HERCULES V NEW YORKU, KAKTUSOVÝ JACK) ho nikto nemohol viniť, že bol, čo sa filmového žánru týka, na nesprávnom mieste. Stával sa Dokonalým Američanom, americkejším než väčšina Američanov, ktorí chceli veriť, že ak má človek pevnú vôľu, dosiahne všetko, za čím si sebavedome pôjde. Mal síce na konte úbohého NIČITEĽA CONANA a trápnu ČERVENÚ SONJU, ale vedel, že nezdar k robote patrí a navyše, čo sa týkalo ostatných filmov, spomedzi nich bola najslabšia kriminálka o ŠPINAVEJ DOHODE - a aj to bolo celkom slušné remeslo. Bol mlčanlivým BARBAROM CONANOM, agresívnym TERMINÁTOROM aj KOMANDOM o jednej soobe. V ´87-om síce natočil strašného MUŽA NA ÚTEKU, ale v tom istom roku prišiel aj PREDÁTOR.

Jesse Janoš bol 120 kíl vážiaci syn zle plateného úradníka. V PREDÁTOROVI predstaviteľ obrovského Blaina, ktorý nemá čas krvácať a ktorý si uvedomuje, že na túto misiu je prikrátky. Jesse mal slovenské korene, čo sa rakúskemu patriotovi Arniemu páčilo. Oveľa viac mu ale asi imponovala jeho výška, váha, povesť slávneho wreslera a dva roky v armáde na podvodnej sabotáži. Vietnamská vojna ho však sklamala, dal jej zbohom a hľadal zmysel živopta ako motorkár a vyhadzovač. Ako wresler mal ohromný úspech, zmenil si meno na Jesseho Venturu (pichol prstom do mapy) a prijal prezývku Body, ktorú mu dali diváci, keď ho uvideli v ringu vyzlečeného. Zranenie chrbtice mu však nedovolilo pokračovať v milovanej práci a tak sa s manželkou Terry presťahoval do Minnessoty, kde choval kone. Nič nerobenie a izolácia mu ale nerobili dobre a tak sa stal minnessotským guvernérom.

Carl Weathers z New Orleans bol známy ako Apollo Creed, Slyov súper z ROCKYHO (1976), aj keď sa mihol napr. v mimozemsky pozitívnych BLÍZKYCH STRETNUTIACH TRETIEHO DRUHU. V sérii o outsiderskom boxerovi zostal až do štvorky, v ktorej ho zabil "Rus" Dolph Lundgren. Tieň Apolla a Dillona (nie nepodobnému neschopnému Gormanovi z VOTRELCOV) už neprekročil, neuspel ako samostatná akčná hviezda (ACTION JACKSON) ani ako komediant (sandlerovka HAPPY GILMORE). S ním a PREDÁTOROM sa spája aj slávna odlfáknutá scéna, ktorá sa omylom dostala až k divákom: netvor mu odstrelí ruku, na čo sa Weathers v spomalenom zábere otáča chrbtom ku kamere, druhou rukou siahajúc po samopale... a v tej chvíli krásne vidieť v nohaviciach zastrčenú "odstrelenú" ruku.

Veľkého a rešpekt vzbudzujúceho Maca si zahral veľký a rešpekt vzbudzujúci Newyorčan a bývalý bodyguard, Bill Duke. Napriek tomu, že hral často (AMERICKÝ GIGOLO, VTÁK NA DRôTE s Gibsonom, Helgelandova ODPLATA) a v rozmedzí rokov 1980 - 2000 natočil vyše 30 kúskov (SESTRAV AKCII 2), slávnym sa nestal.

Indiánskeho sympaťáka Billyho (o ktorom panuje nesprávna domnienka, že spáchal samovraždu mačetou) si zahral Sonny Landham, ktorý mal však v reálnom živote k sympatickosti ďaleko. Početná ochranka ho sprevádzala na každom kroku nie preto, aby ho chránila pred ľuďmi, ale aby ľudí chránila pred ním. Hral od konca 60. rokov (STRATENÝ MUŽ), nasledoval Medveď, pravá ruka titulného gaunera v 48. HODINÁCH a iné malé úlohy v slušných flmoch - POLTERGEIST, KRIMINÁL. Napokon to však v roku 1993 dokopal až do veľko produkcií typu KARATE TIGER 6.

Zrejme najväčšie problémy boli okolo vzhľadu netvora. Film pripomína knihu Paula Monettesa, ktorá zase pripomína film z WITHOUS WARNING (1980), kde netvor na seba bral podobu zvieracích obyvateľov džungle. Napokon si ale červený kostým navliekol istý Jean-Claude Van Damme, ktorý mal "hity" KICKBOXER,CYBORG či LEVIE SRDCE ešte len pred sbeou, ale vďaka prvému KARATE TIGER (1985) sa mu pomaly ale isto začalo dariť a začal nasávať hviezdne maniére. Nepáčil sa mu nepohodlný kostým, že nemal byť uvedený v úvodných titulkoch, že ako vychádzajúcej akčnej star mu hrozilo nebezpečenstvo, keď mal skákať z konára na konár. Producent Joel Silver napokon spojil príjemné s užitočným, lebo si neskoro uvedomil, že belgická puma nie je čo do výšky a váhy práve ideálnym nepriateľom Arnolda Schwarzeneggera a tak nespokojnú hviezdu napokon vyje... vyrazil z pľacu. Problém však zostal: ako bude vyzerať ufón?

Našťastie si Arnold spomenul na maskérskeho boha a svojho dobrého kamarta Stana Winstona, známeho ako autora TERMINÁTORA a Cameronových VOTRELCOV. S Arnoldom si rozumel, veď počas Termoša spolu trávili celé hodiny v maskérni a tak ponuku prijal behom jediného telefonátu, cestou do lietadla. Už v ňom načarbal základný koncept hnusáka, pričom slávne "hryzadlá" mu poradil James Cameron, s ktorým mali náhodou spoločný let.

Kostým napokon obliekol (podobne ako u VOTRELCA) obrovský černoch, konkrétne 32-ročný ex-basketbalista Kevin Peter Hall, na ktorého si Winston spomenul vďaka tomu, že jeho kamoš, maskér Rick Baker, mu o ňom rozprával, keď dotočil celovečerného HJARRYHO A HENDERSONOVCOV, kde Hall "hral" "veľkú nohu", čo je zhruba to isté čo Yeti, iba to žije v lesoch USA. Porozhliadnite sa po internete, vidieť Schwarzeneggera, o ktorom sa inak nedá povedať, že by nebol "poriadnym chlapom", vedľa 217 centimetrového Halla, stojí za to. Naživo ich už spolu neuvidíte, Hall si ešte stihol "zahrať" v PREDÁTOROVI 2 a chvíľku v seriáli o Hendersonovcoch, aby 10. 4. 1961 umrel v Hollywoode na rakovinu. McTiernan bol s jeho spoluprácou natoľko spokojný, že mu na konci dal cameo pilota vrtuľníka, ktorá už nemá KOHO zachrániť.

PREDÁTOR síce je plný logických a technických nezmyslov, ale čert to ber, je natočený profesionálne a vďaka McAlpinovej kamere (s McTiernanom sa neskôr vrátil do džungle, aby sa jej "ospravedlnil" meditačným ŠAMANOM) a hudbe Alana Silvestriho (seriál STARSKY A HUTCH, HONBA ZA DIAMANTOM) má skvelú atmosféru čoraz bezvýchodiskovejšieho, dusného thrilleru a pohľad na čoraz bezradnejšieho Schwarzeneggera, je na nezaplatenie. Tiež sa patrí zopakovať a potrhnúť, že bol výborný nápad dať dokopy celú vojenskú čatu, pozostávajúcu, aby me citovali dievča z KOMANDA, ako "bandu z divokých vajec", z ktorej pôsobí ako päsť na oko snáď len mladý a nie bohvie ako akčný Shane Black, budúci scenárista SMRTONOSNEJ ZBRANE a POSLEDNÉHO SKAUTA. S odstupom času je smutný pohľad snáď len na kariéru McTiernana, ktorý talent rýchlo utopil v nepozerateľných produkciách, ktorým chýba radosť zo života (VIKINGOCVIA, ROLLERBALL, ZELENÉ PEKLO).

Hoci bolo jeho PREDÁTOROVI vyčítané mnoho (napr. prílišná žánrová pestrosť) a, povezdme si úprimne, že film s ambíciami a hlbokými životnými pravdami vyzerá inak, zarobil za prvý víkend obdivuhdoných 12 miliónov a celkovo si len z amerických a kanadských kín odniesol 60 miliónov dolárov. Pravdaže ešte niečo navyše zarobil v Európe, kde sa na Arnolda vždy chodilo viac ako v Amerike. Čo sa týka mŕtvol, len on na kameru zabil 16 ľudí a mimo prihodil ešte jedného, čo na jeho domovskej internetovej stránke ocenili vynikajúcim stupňom brutality 8,5 z 10. Navyše, Akadémia odpovedala formou nominácie za najlepšie triky. Producentskí spolupútnici Silver, Lawrence Gordon a John Davis teda mohli byť spokojný a rozmýšľať nad potencionálnou dvojkou.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.