Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 32 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
Ghost Sweeper MikamiAnimeGhostsVampyres

Japonsko

    
trailer    web    imdb 

rok: 1993
režie:
scénář:
hrají: Takeshi Aono (Yakuchin), Jeanine Bartel (Meiko (voice: English version), Sharon Becker (Reiko Mikami (voice: English version), Fûrin Cha (Kenki-kun), Shigeru Chiba (Dr. chaos), Wayne Grayson (Tadao Yokoshima (voice: English version), Dan Green (Nobunaga (voice: English version) (as Tom Wilson), Ryô Horikawa (Tadao Yokoshima), Mariko Kouda (Okinu), Tomizawa Mitie (Emi Ogasawara)
produkce: Yoshifumi Hatano, Seki Hiromi, Hirao Tomoya, Kmeyama Yasuo
hudba: Toshihiko Sahashi
keywords: anime
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 8738

Recenzoval evilmind

Přidáno: 18. srpen 2002

Když se v hraném filmu objeví duchové, démoni, upíři, exorcisti a spousta podivných příšer, je takřka jisté, že půjde o podívanou alespoň částečně zajímavou pro každého fandu horrorů. Pokud se ale totéž vyskytne v kreslené verzi, či přesněji řečeno v japonském anime, žánr může být naprosto libovolný: od bláznivé komedie až po romantický příběh školaček s krátkými sukýnkami.

Ghost Sweeper Mikami je tak nějak od všeho trochu. Do pouhých šedesáti minut se vlezlo dostatek strašidelných příšer, i humorných nebo rádobyhumorných situací. Hned na začátku ale je nutné říci, že na DVD prodávaný film je tak trochu podvod - původně totiž jde o poslední, delší epizodu 45-ti dílného seriálu. Pokud seriál neznáte, můžete být z některých scén "filmu" poměrně vydatně zmateni. Například postava Tadao Yokoshima, které se nedostává příliš prostoru, je jinak důležitým pomocníkem Reiko Mikami, který pro ni pracuje za žebráckou mzdu v naději, že ji jednoho dne uvidí nahou. S tímto poznatkem už scéna s počítáním peněz dává smysl, že? Stejně tak Dr. Chaos, otec Karasu nebo družina roztodivných pomocníků, kteří Mikami pomáhají, mají svou historii a roli v příběhu - ovšem ve filmu se už jen nedůležitě mihnou.

V Japonsku světa GSM působí velké množství moderních exorcistů - vymýtačů duchů a všech dalších nepřirozeností. A Reiko Mikami, velice slušně fyzicky vyvinutá exorcistka, vede vlastní agenturu, která patří mezi ty nejúspěšnější v Tokyu - alespoň pokud dojde na závěrečné sčítání šustivých papírků. Její služby totiž nepatří k nejlacinějším. Dokonce i když jde o poměrně důležitě vypadají hrozbu zničení světa, přesvědčí Mikami k akci až geniální úvaha, že na při konci světa přestanou platit naspořené peníze. Mikami je prostě lakomec. A do jejího světa poklidného ničení neškodných duchů za dlouhé peníze vpadne duch samuraje ze sedmnáctého století. Před 300 lety zabil svým magickým kopím ztělesnění Nosferatu, zde představujícího prapůvodního vampýra, zabíjejícího rovným dílem živé i nemrtvé. Zabít Nosferatu ale není tak snadné (jak ocheatoval smrt se dozvíte na konci), a proto je třeba udělat to znovu. A pokud je odměnou kopí za 50 miliard yenů, Mikami se toho samozřejmě ráda chopí...

Poměrně neoriginální příběh vylepšují především roztodivné bizarní postavy, sehnané z celého seriálu na jednu hromadu. Bohužel je to zároveň i mínus filmu, protože se tím dostalo prostoru klasicky klišovitým shoujo figurkám s jejich podivným humorem. Ano, Tadao, ten tam je prostě navíc. Shoujo scény zbytečně kazí jinak docela temný příběh, a navíc jsou velice podivně staticky animovány - zřejmě úmyslně. Občas se dokonce celá scéna zastaví třeba na pět vteřin, než se dostaví "vtip", což působí poprvé velice originálně, ale potřetí už jen nudně. Kresba je jinak veskrze průměrná, ovšem zombie a některé další potvůrky nevypadají vůbec zle. Stejně tak je průměrná celá animace, a to i při započtení relativního stáří celé televizní série. Zvláště si toho všimnete při závěrečných dvou soubojích.

Celkově: Kdo neviděl alespoň část televizní série, může se u GSM nudit. Spolehlivě se pak bude nudit každý nepřítel shoujo. My ostatní zálibně spočineme zrakem na postavě Mikami, a poznamenáme si její telefonní číslo pro případ, že by nám bylo třeba služeb nějakého opravdu spolehlivého exorcisty...Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.