Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 66 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
Ghost Rider: Spirit of VengeanceKomiks

USA, United Arab Emirates

    
trailer    web    imdb 

česky: Ghost Rider 2
rok: 2012
režie: Brian Taylor, Mark Neveldine
scénář: Roy Thomas (character & comic books), Javier Saltares (character & comic books), Mike Ploog (character & comic books), Howard Mackie (character & comic books), Seth Hoffman (screenplay)
hrají: Nicolas Cage (Johnny Blaze / Ghost Rider), Idris Elba (Moreau), Ciarán Hinds (The Devil), Christopher Lambert, Violante Placido (Nadya), Johnny Whitworth (Blackout), Fergus Riordan (Danny), Alin Panc (EMT (uncredited), Sorin Tofan (Kurdish (uncredited)
produkce: Ashok Amritraj, Steven Paul, Mark Steven Johnson, David S. Goyer, Manu Gargi
hudba: David Sardy
keywords: punctuation-in-title, sequel, second-part, marvel-comics, demon, skull, motorcycle, based-on-comic-book, ghost-rider, superhero, person-on-fire, skeleton, marvel-entertainment, devil, based-on-comic, biker, dark-hero, character-name-in-title
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 4602

Recenzoval humanbeing

Přidáno: 16. březen 2012

Johnny Blaze má tu nevýhodu, že jeho komiks není v našich končinách moc známý a tudíž se mnohem snáze dočká nepochopení, než třeba podivínský antihrdina Batman. Ghost Rider (to je Johnnyho přezdívka) je jiný než ostatní maskovaní klaďasové. Je jiný zejména v tom, že jeho nepřátelé umírají, dalo by se říct, bez boje, ale také v tom, že nemá masku. Ta hořící lebka není maska, ale Johnyho hlava. Možná právě z tohoto důvodu je tento antihrdina v Americe tolik populární. Ghost Rider je totiž nesmírně cool komiksová postava a jeho příběhy na papíře jsou také velmi zábavné. Není tudíž záhadou, proč se před pár lety dočkal filmového zpracování. Podle filmových fajnšmekrů se první Ghost Rider dost povedl, jiní u filmu nedávali moc pozor a veškerou pozornost věnovali sledování účesu Nicholase Cage - věru podivné fandy má. Natočení druhého dílu bylo jen otázkou času...

Trošku netradičně se ihned pustím do záporů snímku. Největší slabina je režisérská dvojice Mark Neveldine a Brian Taylor, kteří jsou nejvíce známí díky akčňáku Crank (a jeho pokračování), který česká distribuce nešikovně přeložila jako Zastav (se?) a nepřežiješ. Způsob, jakým natáčejí, je odlišnější od stylu, který preferuje většina filmařů. Totiž velkou roli v jejich stylu filmování zastává zvláštní kamera, která zabírá dění vskutku netradičně. Často se třese a někdy má problém udržet se na jedné noze. Takovýto styl je tu plně přítomen, a bohužel musím napsat, že zážitek ze sledování Ghost Rider 2 díky tomu hodně trpí. Je tu vidět snaha o to, aby film působil co nejvíce nezávisle, ale to prostě není Ghost Rider. Nezávislý styl filmu ubírá na kouzlu, které měl první díl. Je to vážně znát, že si režiséři pro tento materiál vybrali nevhodný způsob natáčení. Nefunguje to a já měl při sledování pocit, že to režisérům bylo vcelku jedno (!).

Asi už tušíte, že Ghost Rider 2 není zdaleka tak dobrý, jako byl první díl od Marka Stevena Johnsona. Ubylo humorných momentů, dokonce i akčních scén tu není tolik a s nápady se také šetřilo. Údajně se to pokazilo, když producent Avi Arad odmítl dosti krvavý a temný scénář Todda Farmera a Patricka Lussiera (My Bloody Valentine 3D), kterému Sony chtělo dát zelenou. Přístupnost PG-13 se také postarala o to, aby se stříhalo přesně v těch okamžicích... ano přesně v těch.

Fandům Ghost Ridera asi nebude úplně vyhovovat fakt, že Nicholas Cage dostal za úkol před každou přeměnou v hořícího kostlivce smát se jako blázen, což působí, upřímně, dost podivně. Má to sice přímou souvislost s příběhovým pozadím a historií plápolající kostry, na druhou stranu to poměrně vytrhává diváka ze soustředění a prakticky to slouží jen pro zveličení nezávislého stylu, který tu režisérská dvojice naordinovala, aniž by si předem zjistila, v čem přesně byl první Ghost Rider úspěšný a proč tak dobře fungoval.

Samotný děj pak není vůbec špatný. Máme tu záporáka - ďábla pochodujícího na Zemi v lidské podobě -, jeho syna a skupinku rumunských nepřátel s pořádně velkými zbraněmi. Na Ghost Riderovi je, vzít ďáblova synka, který se ještě nestal antikristem, a synkovu matku Naďu do bezpečí a sestřást zločince. Co se děje týče, tady je všechno v pořádku a nebýt menšího množství akce, které je tu vystřídáno větším počtem "scén posunujících děj kupředu", byla by spokojenost po této stránce mnohem větší. Když ale dojde na akci, dostavuje se ta pravá zábava, jež vyniká především povedenou choreografií scén. Jen škoda té obrovské frekvence kamerových úletů - jeden, dva za pět minut by byly v pořádku. Dynamičtějšímu zážitku teda nijak zvlášť nepomáhají.

Co se dá ještě pochválit, je určitě kvalita CGI. Ghost Rider vypadá poměrně lépe, než v originále, dokonce i transformace hořícího motocyklu je tu povedenější (a nejen motocyklu). K zábavě přispívá značnou měrou přítomnost skvělého záporáka Carrigana, jehož speciální síla zcela jistě patří do horrorového žánru a v některých chvílích jsou dokonce k vidění patřičně hrůzné scény s rozpadajícími se oběťmi.

Na druhého Ghost Ridera jsem se hodně těšil a jsem docela zklamán, jak to nakonec dopadlo. Určitě nejde o špatný film a nebýt oné neustálé snahy o radikálně jiný styl, dost pravděpodobně by výsledek stál za víc. Takhle si jen přejete, aby si pro Marka Neveldinea a Briana Taylora přišel v noci pravý Ghost Rider a spálil je svými řetězy. To, co by z nich zůstalo, by ještě smetl plamenometem a kdo ví, třeba by se za tento dobrý skutek Johnny Blaze konečně zbavil svého prokletí. Třetí díl musí režírovat někdo jiný.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.