Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 29 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
Halloween 2Série: Halloween

USA
92 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Halloween II
rok: 1981
režie: Rick Rosenthal
scénář: John Carpenter (writer), Debra Hill (writer)
hrají: Jamie Lee Curtis (Laurie Strode), Donald Pleasence (Dr. Sam Loomis), Charles Cyphers (Sheriff Leigh Brackett), Jeffrey Kramer (Graham), Lance Guest (Jimmy), Pamela Susan Shoop (Karen), Hunter von Leer (Deputy Gary Hunt), Dick Warlock (The Shape / Patrolman #3), Leo Rossi (Budd), Gloria Gifford (Mrs. Alves)
produkce: Moustapha Akkad, Barry Bernardi, John Carpenter, Debra Hill, Joseph Wolf
hudba: John Carpenter, Alan Howarth
keywords: hospital, halloween, michael-myers, sheriff, neighborhood, police, search, blood, killing, night, death, madness, nurse, female-rear-nudity, autopsy, hit-by-car, hot-water, revolver, female-nudity, hammer, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 9280

Recenzoval ScreamJay

Přidáno: 14. říjen 2004

Po třech letech po vpádu legendárního prvního dílu na hororovou scénu přišel díl druhý, jenž si vzal za úkol dovyprávět jedničkou nakousnuté sousto.

Příběh? Začínáme tam, kde to v roce 1978 skončilo. Právě ve chvíli kdy doktor Sam Loomis rozstřílel napůl odevzdaného Michaela Myerse, jenž posléze prolétl oknem. Za zvuků policejních sirén, hysterického Samova běsnění a Myersova zlověstného dechu dostává příběh hned po úvodních titulcích pořádné grády. V rádiu se ozývají zprávy o Michaelově předchozím řádění. A to nové na sebe nenechává dlouho čekat. Po pár úvodních minutách prvně shledáváme Laurie Strodeovou, jenž je odvážena v šoku do nemocnice. Do místa, které bude pro tenhle díl zasvěceno dalšímu krvavému řádění maskovaného zabijáka. Celá následující osa děje je odvozena od pátrání posedlého Loomise, jenž nadhání Mikea po celém městečku a ten mu nechává vzkazy o svém vražedném poslání. A mezitím co Loomist bezhlavě pátrá po svém uprchlém pacientovy, Mike vykonává svou vraždící misi na půdě výše zmíněné nemocnice. Takže ona v prvním díle nastolená konfrontace zla pod bílou maskou a dobra pod lesknoucí se pleší na sebe v závěru nenechá čekat. V závěru jenž se změní v pekelné defilé.

Dovětek k ději: Laurie se tu bohužel stává minimálně mluvící loutkou, která se povětšinu děje povaluje na lůžku, nebo se plazí po chodbách nemocnice, což kultovní hlavní hrdince neměli scénáristé dělat. Více prostoru tak dostal právě Sam Loomis, kterého sleduje kamera krok po kroku a jen občas si odskočí za Mikem, který už netrpělivě přešlapuje aby mohl někoho zabít. Je to velká škoda, že se děj jednotvárně zaměřil právě na občas až paranoidního doktora, z kultovního zabijáka udělal pouhého zabijáka a z výše zmíněné kultovní hrdinky udělal vlastně jen kompars odkazující na první díl.

Scény vražd? Strojové a nahodilé. Chvilkami máte pocit, že Mike je automat na pětikačku, do kterého hodíte minci a on někoho zmasakruje. Invence zbraní se narozdíl od jedničky rozrostla a tím pádem i rozmanitost jednotlivých vražd. Bohužel ony likvidační momenty zeslabuje čitelnost daleko napřed než se udají. Jak výběrem prostředí v němž se má likvidační moment udát , tak co se zúčastněných postav týče. Právě ono zabíjení jen proto, že je nějaký teenager sám doma a tudíž je tak snadnou kořistí pro oko zvídavé a krvechtivé kamery filmu právě moc nepřidá.

Mike? Od jedničky přibral nějakých pár kilo, ona pověstná maska doznala pár změn a jeho samostatná existence byla díky závěrečné scéně dost absurdně podtržená. Do děje zasazený matoucí moment, kdy si všichni na plátně až na diváky sedící před ním myslí, že Mike nepřežil do děje zasazenou havárii sice přidává na napětí, ale nijak zvlášť film neposouvá směrem od klasické teenage vyvražďovačky k dobrému hororu. Když jsem dvojku Halloweenu viděl poprvé, docela mě překvapilo její tempo, které narozdíl od propracovaného prvního dílu, kde Carpenter napětí servíroval po douškách, Rosenthal vpálil přímo a bez nějakého obkecávání kolem hned po úvodních titulcích. Proto máte pocit, že Mike chodí od vraždy k vraždě a oněch pár vzkazů, které nechává doktoru Loomisovi se vám tak ztratí v kontextu.

Režisérskou taktovku po legendárním Johnu Carpenterovi převzal Rick Rosenthal, jenž do té doby prakticky nic nenatočil. S nelehkým úkolem navázat na dnes již kultovní jedničku se vypořádal poměrně se ctí sobě vlastní. Nesnažil se první díl za každou cenu převyprávět a nesnažil se na něm stavět veškeré dění. Proto dvojka za originálem příliš nezaostává. Sice tu jde už vysloveně jen o vraždy, ale přesto se to dovyprávění jedničky docela zdařilo. Jako legendární zabiják je tentokrát pod maskou ukryt kaskadér Dick Warlock. Do role Michaelova pronásledovatele dr. Loomise se opět vrátil Donald Pleasence, stejně tak jako se do své legendární úlohy Laurie Strodeové vrátila Jamie Lee Curtis. Jak už jsem jednou zmínil narozdíl od jedničky tady ale pouze svou roli dohrává. Ani do scénáře jí moc vět nenapsali, což je jistě škoda a je to taky jedna z věcí, jenž tomuhle dílu uškodila. Hlavní postavou je tak spíše Loomis, jemuž sekundují další staří známí z jedničky jako Charles Cyphers alias šerif Brackett nebo Nancy Stephens alias Marion Chambersová. Film disponuje slušnou atmosférou a i když kráčí po tenké hranici mezi hororem první třídy a béčkem, nenechává na sobě většinou nic znát.

Železo se má kout dokud je žhavé. Tímhle se tvůrci řídili do puntíku a tak je Halloween II celkem důstojným pokračovatelem započatého díla. Vlastně pomohl odstartovat jednu z dnes již nejlegendárnějších hororových sérií a filmových sérií vůbec. Bohužel dobře nastartovaný potenciál dokonale zazdila a na čas pěkně zakopala naprosto nevydařená trojka. Moje hodnocení se tak kloní spíše k mírnému nadstandardu a ony rozpačité názory na tenhle díl i přes výše zmiňované chyby a nedostatky mě od něj příliš neodradily.

Top z filmu: Výběr atraktivního nemocničního prostředí, závěrečná scéna a hlavně hned v úvodu nenápadně nápadný odkaz na další hororovou klasiku v podobě Night of Living Death George A. Romera.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.