Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 37 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
HannibalKillers

VB, USA
131 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Hannibal
rok: 2001
režie: Ridley Scott
scénář: Thomas Harris (novel "Hannibal"), David Mamet (screenplay) and), Steven Zaillian (screenplay)
hrají: Anthony Hopkins (Hannibal Lecter), Julianne Moore (Clarice Starling), Gary Oldman (Mason Verger), Ray Liotta (Paul Krendler), Frankie Faison (Nurse Barney (as Frankie R. Faison), Giancarlo Giannini (Insp. Renaldo Pazzi), Francesca Neri (Allegra Pazzi), Zeljko Ivanek (Dr. Cordell Doemling), Hazelle Goodman (Evelda Drumgo), David Andrews (FBI Agent Pearsall)
produkce: Dino De Laurentiis, Martha De Laurentiis, Branko Lustig, Terry Needham, Ridley Scott
hudba: Hans Zimmer
keywords: italy, hannibal-lecter, fbi, revenge, eating-brains, shot-in-the-shoulder, severed-hand, rescue, extreme-violence, stun-gun, man-eating-pig, good-versus-evil, surveillance-camera, brain, torture, disfigurement, gore, sequel-to-best-picture-winner, slit-throat, self-mutilation, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 10209

Recenzoval Ivan Kučera

Přidáno: 12. září 2004

Uvažujem, že si dám vašu manželku na večeru.

Môžeme diskutovať, či Hannibal patrí na Studnu, ale myslím, že aj keby sa na nej nepohybovali kúsky, ktoré s ňou majú ešte menej spoločného (Riddick - Kroniky temna), i tak sa na ňu ľudožravý psychiater hodí svojim spôsobom viac ako "bežné krváky" - bez toho, že by som mal záujem znižovať kvalitný život Jasona, Michaela, Freddyho či lietajúcich piráň. Hannibala natočil tvrdohlavý vizionár Ridley Scott podľa dlho očakávanej (a ešte dlhšie písanej - cirka 10 rokov, slovom : desať) knihy Thomasa Harrisa, o ktorej sa mimochodom Stephen King vyjadril ako o bosoráckej žranici pre najnáročnejších, v niektorých scénach tak strhujúco, až by som neváhal hovoriť o psychologickom horore určite nie pre citlivky.

Nočná Florencia je fascinujúce miesto Starého kontinentu. Z honosnej, starobylej vily v pokojnej štvrti znie klavír. Kto by povedal, že prsty, ktoré sa jemne a pritom vášnivo pohybujú po klávesoch, patria rukám psychopatického kanibala, ktorého zmysel pre humor potvrdzuje ten jeho životný okamih, počas ktorého servíroval honosnej smotánke báječnú večeru z jedného veľmi zlého hudobníka. Od jeho úteku ubehlo takmer desať rokov. Desať rokov o ňom Starlingová nepočula. Desať rokov nám nemal kto radiť, aký recept máme použiť na svojich nevydarených susedov a súrodencov. Tomu je už našťastie koniec a my sa po čase zase môžeme pustiť do slávnostného vyvárania. Nachystajte hrnce a dobre nabrúsené nože, ide sa jesť. Majster šéfkuchár sa vrátil.

Starlingová je už ostrieľaná mazáčka z FBI, ktorú milovaný šéf Jack Crawford dávno opustil a nechal ju napospas sliziakovi Krendlerovi z Ministerstva sparvodlivosti, ktorý ju kedysi pozval do postele, ona ho poslala domov k manželke a deťom a on jej to nikdy nezabudol.

To zneužije milionár Mason Verger, ktorý žije v šere svojej obrovskej vily na ešte väčšom súkromnom pozemku, na ktorom sa môže v noci stať hocičo bez toho, aby mal niekto z FBI, nehovoriac o polícii, odvahu a chuť ísť to vyšetrovať. Verger je pripútaný k lôžku, tvár má znetvorenú. Je to daň za to, že pred rokmi si chcel sexuálne zašpásovať s Dr. Lecterom, ktorý mu to oplatil - prinútil ho vlastnoručne si zrezať z tváre kožu a nakŕmiť ňou hladné psy. Verger kul celé roky v tichej izolácii choromyseľnú pomstu, v ktorej okrem bezcitných sicílskych únoscov, ktorým ak dobre zaplatíte, nezvyknú chodievať okolo horúcej kaše, figuruje stádo ľudožravých veľkých prasiat. Jediný problém je, že po Hannibalovi sa zľahla zem.

Našťastie (pre Vergera) majú už aj v Taliansku Internet a práve na stránkach FBI, kde je Lecter umiestnený medzi renomovanou desiatkou najhľadanejších zločincov sveta, ho prvý krát uvidí florentský vyšetrovateľ Pazzi. Počas triviálneho pátrania po záhadne zmiznutom miestnom kurátorovi z knihovne, o ktorého voľné miesto prejaví záujem tajomný Dr. Fell, slušný, zrelý muž rozhľadený v umení a histórii, zistí, že Fell a Lecter sú jedna a tá istá osoba. Keďže má nepokojnú krv a náročnú manželku, rozhodne sa Lectera Vergerovi bonznúť. Odmena za akúkoľvek ifnormáciu je veľká. A nemusí sa z nej odvádzať daň. Verger do Európy vysiela tím únoscov a začína lov. Lenže Lecter sa prebrodí litrami krvi na slobodu a stratí sa v Amerike. Aby vybavil staré účty. A staré lásky.

O tom, či bude Hannibal úchvatný, delikátne pochmúrny, mrazivo zvrhlý a labužnícky mäsitý alebo len smiešne nafúknutá bublinka, bude už musieť rozhodnúť každý z vás osamote v tme, a ak pozriete na moje hodnotenie, nie je ťažké dovtípiť sa, kam patrím. Už vizuálne omračujúce titulky kameramana Johna Mathiesona napovedia, že Scott sa vrátil v plnej forme a nemieni sa piplať s dajakým trápnym dobrým vkusom ciltivého diváka, ktorý do jeho sveta, plného pokrútených priorít a ľudských hodnôt, zablúdil omylom, alebo nie omylom, ale naivne sa domnievajúc, že predsa film s výkvetom britskej, talianskej a americkej hereckej elity a za 100 miliónov dolárov, nebude nechutný, lebo by hrozilo riziko, že by na seba nezarobil. Čo je vec, akú v Hollywood nezvyknú riskovať.

Po Votrelcovi či Gladiátorovi starnúci ale stále vitálny a zvrhlý režisér dokazuje záľubu v Zle. Takže aj keby tu hrala Jodie Fosterová (ktorá s režisérom Jahniat odmietla kvôli nechutnosti knižnej predlohy), mali by sme v takejto réžii Dobro na háku a brali ho len ako povinnú výbavu zápletky. Scott miluje Zlo, ale nezaujíma ho prečo je zlé, neanalyzuje ho, skôr iba z bezpečnej (pre seba a nás) vzdialenosti sleduje jeho besné vyčínanie. V knižke je pasáž, ktorá vysvetľuje Hannibalovu záľubu v kanibalizme. Vo filme nie. A ani na DVD medzi vystrihnutými scénami.

Okrem Anthonyho Hopkinsa (a otázky, čo dočerta robí niekto ako Gary Oldman pod nepreniknuteľnou maskou Vergera) zaujme skvelý Giancarlo Giannini (otec z Prechádzky v oblakoch) ako Pazzi, démonmi, neodolateľnou chamtivosťou ničený, nespokojný s krvou, ktorá mu koluje v žilách, vyšetrovateľ, ktorý vypudí Hannibala z jeho luxusného brloha.

Myslím, že pokladať za negatívny fakt, že je to sexuálny, deviantný film, by bolo na Studne smiešne. Už horšie je to však v prípade, že ste čítali 450 stranovú knihu a páčila sa vám. V takom práípade vám chvíľu potrvá zmieriť sa s tým, že ani renomovaní scenáristi David Mamet (Neúplatní, Ronin) a Steven Zaillian nedokážu zázraky, ak majú za predlohu taký plnokrvný nervák, aký stvoril Harris, niekdajší žurnalistický expert na zločiny v Mexiku a USA. Veľa vedľajších motívov, zápletiek a dokonca postáv zmizlo. Zmenil sa aj koniec, ktorý pripomínal paródiu na romantické "...A žili šťastne až kým nepomreli", ktorý bol zmenený do podoby Hannibalovho svojského vyznania lásky Starlingovej. Nenávidená a úchylákmi, ktorým sa pri jej čítaní zbiehali slinky, scéna Večere, vo filme je. A je presne taká, ako som si ju chcel predstaviť, ale radšej som to nechal tak, keby mi náhodou niekto prečítal myšlienky a musel by na mňa hneď zavolať 158. Medzi klady Hannibala nepatrí ani Julianne Mooreová, ktorá proste nemá čo hrať, a nemyslím si, že Ray Liotta (Mafiáni,Turbulencia) patrí k masovo obľúbeným sympaťákom. Akonáhle je Lecter mimo scény, stráca film atmosféru a tempo a po úteku z Vergerovej farmy film pôsobí, ako by ho už všetci chceli mať za sebou.

Nech sa na to ale pozerám akokoľvek (dôležité, vzhľadom na moje vysoké hodnotenie, je podotknúť, že nepatrím k tým, ktorí pokladajú Mlčanie jahniat za excelentný film), vychádza mi z toho, že zákerný psychiater na Studnu patrí. On by vás ale do nej nehodil. Naporcoval by vás, odložil do chladničky, aby ste trocha odležali, aby vaše mladé mäsko zmäklo a po láskyplnej príprave na ohni či vo vriacej vode, by sa rozplývalo na jazyku. Mňam!

P. S. - Beztak vyše dvoj hodinový Hannibal je na DVD bohatý o dobrú pol hodinu vystrihnutých scén, z nich najzaujímavejších je 11 minút prvého stretnutia Hannibala a Pazziho. Film vyšiel na dvoch diskoch, takže je prepchatý bonusmi. Máte možnosť sledovať úvodný masaker na rybom trhu štyrmi kamerami, film si môžete pustiť s komentárom režiséra. Čaká vás ohromné množstvo propagačného materiálu (fotogaléria, plagáty, trailery, teasery), rozhovory s tvorcami, bonusy venované maskám (vrátane prasiat). Pri práci uvidíte Hansa Zimmera a máte jedinečnú príležitosť vidieť záznam z premiéry filmu, konkrétne Večeru a počuť autentické reakcie divákov, od neveriackeho smiechu až po strnulé výkriky hrôzy. Čo charakterizuje aj film ako taký - alebo vám bude na smiech, alebo ho zhltnete. Bohužiaľ, väčšina bonusov nemá české titulky, takže znalosť angličtiny je povinná.Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.