Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 36 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
Event HorizonSatanScience Fiction

VB, USA
96 minut

    
trailer    web    imdb 

česky: Horizont události
rok: 1997
režie: Paul W.S. Anderson (as Paul Anderson)
scénář: Philip Eisner (written by)
hrají: Laurence Fishburne (Captain Miller), Sam Neill (Dr. William Weir), Kathleen Quinlan (Peters, Med Tech), Joely Richardson (Lt. Starck), Richard T. Jones (Cooper), Jack Noseworthy (Justin), Jason Isaacs (D.J.), Sean Pertwee (Smith), Peter Marinker (Captain John Kilpack), Holley Chant (Claire)
produkce: Jeremy Bolt, Nick Gillott, Lawrence Gordon, Sarah Isherwood (assistant producer), Lloyd Levin
hudba: Michael Kamen
keywords: black-hole, science-runs-amok, computer-cracker, levitation, recurring-dream, supernatural-power, blood, gore, shaving, straight-razor, hung-by-hook, person-on-fire, derelict-ship, part-computer-animation, nightmare, futuristic, explosive-decompression, madness, science, survival-horror, další...
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 13235

Recenzoval Ivan Kučera

Přidáno: 19. září 2004

Teoreticky to nie je možné, ale doktorovi Weirovi (Sam Neill) sa to pravdepodobne podarilo. Stvoril obrovskú experimentálnu kozmickú loď Event Horizont, ktorá je pravdepodobne schopná použiť nadsvetelnú rýchlosť. Skrátka, sama si vytvorí čiernu dieru a ňou "preskočí" z jedného vesmíru do druhého. Píšem pravdepodobne, lebo loď sa v roku 2040 stratila za hranicami slnečnej sústavy, kdesi v okolí Neptúna a najbližších sedem rokov o nej nikto nepočul.

Až doteraz. Zrazu sa objavila, ale neodpovedala na výzvy a len tak si plávala podozrivo tichým vesmírom. Do akcie je teda povolaný sedem členný záchranný tím kapitána Millera (Laurence Fishburne - Apokalypsa, Nočná mora na Elm Street 3: Bojovníci so snami), ku ktorému sa pridáva aj "otec" lode, Dr. Weir. Na jej palube ich však nečaká príjemné prekvapenie. Posádka je nechutne povraždená. Navyše všetko napovedá tomu, že sa tak nechutne povraždila navzájom. Navyše senzory stále ukazujú, že v lodi stále je niečo živé. Niečo, čo pozná vaše achyllove päty. A to niečo je zase hladné...

Neradujte sa predčasne, nečaká vás druhý Votrelec (napriek tomu, že kameru a kostýmy mali na starosti ľudia zo Scottovej klasiky). Horizont udalostí Paula Andersona (Paulom W. S. Andersonom sa stal až pri Resident Evil) je totiž satanistický sci-fi horor hrubého zrna. Fanúšik talianskej či brazílskej kinematografie sa síce veľmi baviť nebude, ale na film krytý mega štúdiom Paramount sa tu nechutnými detailami rozhodne nešetrí. Problémom môžu byť vaše očakávania. Za celý čas neuvidíte skutočne žiadneho netvora. Ako sa totiž dozvieme, loď trávila magických 7 rokov v pekle. Čo je strašidelnejšie viac ako 89 votrelcov. Ak si myslíte, že nie,potom to nie je film pre vás, ak ste ale príjemne vzrušení, že vás čaká mládeži neprístupná drsná jazda (napríklad vypitvaný sympaťák zavesený nad operačným stolom) s nehmotným Zlom, potom vám môžem Horizont len doporučiť.

A to napriek tomu, že po výbornej prvej polovici pekelnej atmosféry, vás čaká druhá. Ak som to správne pochopil, tak štúdio nebolo nadšené výsledkom a údajne vystrihlo dobrú pol hodinu neakčných scén, takže film stratil hlavu a pätu a stal sa len prehliadkou báječných krvavostí. Ťažko povedať, prečo to štúdio urobilo. Obvyklý postup býva, že sa naopak vystrihnú krvavosti, aby mohol byť film prístupný mládeži. V Horizonte však naopak krvavosti zostali (vraj - k DVD s prípadnými vystrihnutými scénami som sa nedostal), takže musel byť mládeži neprístupný, inými slovami, bol určený dospelým, ktorí však predse nechodia na film len kvôli krvavostiam, ale aj aby z neho niečo mali, takže si myslím, že diváci, pre ktorých je film určený, by napokon neakčné scény uvítali.

I tak je však výsledkom film, ktorému dávam také vyoské hodnotenie najmä za to, že mladý režisér (dovtedy Mortal Kombat) sa nebál natočiť drsný film, ktorému nechýba vynikajúca vizuálna a hudobná stránka ani slušné (na sci-fi horor) herecké obsadenie, kde Neillovi (Jurský park) a Fishburneovi zdatne zo zadných lavíc asistujú napr. Kathleen Quinlanová ako doktorka, ktorá stratila syna, Joely Richardsonová ako sympatická Starková, či Jason Isaacs ako vypitvaný D. J. Dobrý dojem spomedzi hercov kazí len pri všetkej úcte "klasický neger v horore" Richard T. Jones.

Je zvláštne, že režisér, ktorý dokázal do svojho filmu prepašovať toľko drastických efektov, sa nedokázal ubrániť pred producentmi a tí mu film vykastrovali od nezávadných scén. Ale načo nad tým zbytočne rozmýšľať, film je aký je a aj keď mu určite nemôžeme (napriek odborným výrazom typu hybernácia, explozívna dekompresia alebo gravitácia) nadávať do inteligentných filmov, výsledkom je stále nadpriemerný kúsok s výbornou atmosférou.

Ivan KučeraPokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.