Welcome to


Hledání

 

Login
Přezdívka 
Heslo 

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 

Kdo je online
Právě je 21 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
Seznam uživatelů
 

Doporučujeme
 

  
The Legend of the 7 Golden VampiresVampyres

VB, Singapur
83 minut

    
trailer    web    imdb 

rok: 1974
režie: Roy Ward Baker, Cheh Chang (uncredited)
scénář: Don Houghton (screenplay)
hrají: Peter Cushing (Prof. Van Helsing), David Chiang (Hsi Ching / Hsi Tien-an), Julie Ege (Vanessa Buren), Robin Stewart (Leyland Van Helsing), Szu Shih (Mei Kuei (as Shih Szu), John Forbes-Robertson (Count Dracula), Robert Hanna (British Consul), Shen Chan (Kah / Dracula (as Chan Shen), James Ma (Hsi Ta (as James Ma), Chia Yung Liu (Hsi Kwei (as Liu Chia Yung)
produkce: Don Houghton, Vee King Shaw, Runme Shaw, Run Run Shaw
hudba: James Bernard
keywords: village, vampire, dracula, china, vampire-hunter, fight, cult, rickshaw, beautiful-woman, number-7-in-title, blood, bitten-by-vampire, female-nudity, transformation, arrow, fighting-style, legend, fighting, buddha, statuette, fight-to-the-death, bow-and-arrow, sword-fight, bat, nudity, topless, zombie, warrior, vampire-bite, cult-favorite, axe, nipples, interracial-romance, gold, cult-film, mace, cave, vampire-slayer, mixed-martial-arts, blade, breasts, vampire-cult, death, archer, bondage, sword, violence, knife, martial-arts, trench, vampire-bat, vampire-staked, supernatural, independent-film, number-in-title
titulky: hledat na OpenSubtitles.org
hits: 6092

Recenzoval Pepak

Přidáno: 19. září 2004

Zatímco mnohé tradiční horrorové nestvůry jsou poměrně mladá stvoření, dosahující maximálně kolem sto let věku, upíři jsou tu s námi odjakživa. Už v pravěku se jich lidé báli a pojišťovali se proti jejich zmrtvýchvstání takovými osvědčenými prostředky, jako je kůl do srdce a odříznutá hlava s hlavou naplněnou kamením. I v literatuře se upírům žilo docela hezky, ale opravdový průlom přinesl až Drákula od Brama Stokera. Od té doby je prakticky nepřípustné, aby se upír choval jinak, než jak to popsal Stoker, a použití Stokerových jmen je jedním z nejoblíbenějších způsobů, jak upíra představit. Žádný div, že se v tolika filmech objevuje Drákula a profesor Van Helsing. I The Legend of 7 Golden Vampires je jedním z řady filmů, které odvozují svůj obsah od Stokerova Draculy.

Profesor Van Helsing (v podání Petera Cushinga, který už stejnou postavu hrál několikrát předtím v jiných filmech) cestuje se svým synem po východní Asii a přednáší na univerzitách o upírech. V Číně se ovšem dočká trpkého zklamání s legendou, pro kterou by právě tam měl mít největší úspěch: Existuje čínská vesnice, odříznutá od okolního světa a sužovaná útoky sedmi zlatých upírů. Ti vždy jednou za občas vyrazí ze svého doupěte a s hordou nemrtvých pomocníků zaútočí na vesnici, aby tam nabrali čerstvé zásoby potravin. Prostí vesničané ozbrojení motykami nemají pochopitelně proti dobře vyzbrojeným a nadlidsky silným upírům šanci, ale přece se občas někdo pokusí stvůry zastavit. Kdysi se dokonce jednomu z místních podařilo jednoho z upírů zlikvidovat tím, že mu sebral zlatý upíří přívěšek a postižený upír po čase sám od sebe shořel.

Z nepochopitelných důvodů Van Helsingovi tento příběh nikdo nechce věřit. Nikdo kromě Chinga, jednoho ze osmi sourozenců, kteří mají zatraceně dobrý důvod pro svou důvěru: Ten statečný rolník byl jejich dědečkem... A protože profesor chce bojovat s upíry všeobecně a sourozenci chtějí zachránit svou vesnici, je spojenectví rychle dohodnuto. Zbývá jen jediný problém - jak výpravu do vzdálené vesnice Ping Kwei financovat. Naštěstí je zrovna ve městě bohatá krasavice Vanessa, která ráda všechno zaplatí, pokud se bude moci zúčastnit toho dobrodružství...

Sedm zlatých upírů je dalším z horrorových filmů, které u nás už před pádem komunismu kolovaly na pirátských videokazetách s jednohlasým dabingem. Už tehdy mi připadal řekněme "jednoduchý", ale současně mě v mých deseti letech dokázal pořádně vyděsit. Teď jsem si ověřil, že můj dojem byl vcelku správný. Film je skutečně velmi jednoduchý. V podstatě je to jen sekvence tří soubojů těch hodných proti těm zlým, kde trochu šťávy dodává jen skutečnost, že každý ze sourozenců ovládá jinou zbraň, použitelnou k odbavování nemrtvých i ne-mrtvých nepřátel: Je tu boj holýma rukama, luk, dva meče, sekera, palcát, oštěp a dýky. Chudáčci upíři proti tomu mohou postavit akorát meče, nadlidskou sílu, armádu nemrtvých a schopnost proměnit se v netopýra, pokud je zrovna před kamerou nějaký příhodný sloup nebo budova.

Se strašidelností je to trochu slabší, to, co působí na desetileté dítě nedotčené horrorem, už tak nějak nemá ten správný účinek na osobu starší a zkušenější. Zvláštně trhaný pohyb zombií ještě pořád trochu působí, ale ostatní rekvizity, které mě před lety strašily, už svůj efekt ztratily: Překvapení na druhý pokus nefunguje, mrtví vylézající z hrobů vlastně nijak děsiví nejsou, o maskování upírů už vím, že to je jen makeup a ne skutečné shnilé maso prolezlé červy... Nepomáhá ani skutečnost, že efekty jsou vesměs velice laciné a vypadají na to - tak zjevné "probodnutí" protivníka, tak evidentně falešné upíří zuby, tak papírová "zlatá maska", to vše mě prostě musí vrátit do reality, i kdybych nechtěl - a proč bych se měl v realitě bát něčeho, co se odehrává na obrazovce?

Kladem je, že z filmu cítím určitou solidnost v tom, že si na nic nehraje. Odehrává se v Číně a skutečně tam (resp. v Hong Kongu) byl i natáčen. Nesnaží se vnucovat divákovi nějaká poselství, prostě mu jen servíruje několik poměrně efektních soubojů. A i přes dramatickou nutnost nezabíjet ty hrdiny, kteří jsou hodně důležití, nepůsobí sterilně jako něco, co je už předem rozhodnuto.

Naprosto nepatřičně v tomto kontextu působí začátek a konec, kde vystupuje sám hrabě Drákula. Proč v tom filmu vůbec je, mi není moc jasné - úplně stejně dobře by fungovalo, kdyby vesnické upíry vedl nějaký místní nadupír. Nevznikaly by tak podivnosti, že se Van Helsing v Asii setká s příšerou, kterou poznal už v Evropě v době, kdy tam vůbec nemohla být (protože vedla útoky na Ping Kwei) a že ji zabije způsobem, který by podle jeho vlastních slov na evropského upíra nepůsobil. Údajně je to způsobeno tím, že Drákulovské sekvence byly natočeny až dodatečně a prostě se přilepily na jinak už zcela hotový film. Vysvětlení to je, omluva ne.

Sedm zlatých upírů má pro mě hodnotu převážně nostalgickou, je to něco, co mě spojuje s dětstvím. V takovém případě se na film dá dívat. Pokud ho ovšem neznáte už z dřívějška, asi vám nic zvláštního nepřinese. Možná ty souboje, ale i ty můžete najít jinde v lepším provedení...Pokud chcete ohodnotit film, použijte k tomu prosím komentář.
K debatě nad osobou recenzenta, recenzí, technickými detaily či k reakci na předchozí příspěvky slouží diskuse, po kliknutí na tlačítko se sama založí. Díky.
Vulgární a pravidla nerespektující komentáře budou vymazány.